Menemme naimisiin pe 23.5. maistraatissa... ihanaa! Löytyykö muita toukokuun siiviilivihittäviä? Kasvoin vähitellen mielessäni koko häähössötyksen yli ja voi että miten vapauttavaa on mennä naimisiin ilman mitään kummempia järjestelyjä ja stressaamisia. (Puhun itsestäni, koska miehet noin yleistäen eivät häistä samassa mittasuhteessa haaveilekaan.)
Kustannuksetkin ovat minimaaliset: n.70€, jotka koostuvat korttien teettämisestä ja lähettämisestä :). Ei siksi, että olisimme köyhiä, vaan siksi, että meille avioliitto ei ole ne häät, (vaikka ihana päivä se tulee olemaankin) vaan tulevaisuus yhdessä, ja säästetyllä rahalla voimme tehdä vaikka mitä keskenämme.
On ihanaa suunnitella häitään ja samalla huomata miten vaivatonta se voi olla! Ei tarvitse miettiä ketä kutsuu, ketä ei, kuka loukkaantuu, meneekö kaikki täydellisesti, mitä tarjotaan jne. Vieraitakaan ei siis maistraattiin tule, sillä asumme ulkomailla ja muutenkin on ihanaa tehdä siitä kaikille tasapuolisesti yllätys. JA haluamme juhlia kahdestaan ja keskittyä toisiimme juuri sinä päivänä, emme tanssittaa toistemme vanhoja sukulaisia ja edustaa.
Toisaalta ymmärrän todella hyvin upeat suuret häät järjestäviä, se oli haaveeni aikoinaan! Halusin vaan jakaa ajatukseni siitä, miten huojentavaa on, kun mitään ei tarvitse olla, ei edes hääpukua! :)
Onkos muita samanlaisia?
Maistraatti tässä kuussa
3
917
Vastaukset
- vihitty kirkossa....
Mutta haluan toivottaa teille onnea ja menestystä avioliitossanne.
Ennakkoon heittelen teille tässä onnenriisiä... - nykyisin rouva
Tammikuussa menimme vihille maistraatissa. Emme halunneet häähörhötyksiä tai juhlia yleensä.
Todistajat oli maistraatin puolesta.
Päivä oli täydellinen: kävimme valokuvassa, syömässä ravintolassa ja kotona söimme kakkua, tanssimme ja joimme kuohuvaa. Teimme siis kaiken mitä häissä yleensäkin tehdään.
Ei ole kaduttanut, päivä oli ihana. - onnea.
menimme maistraatissa naimisiin. otimme lapset mukaan kun pääsivät koulusta. ei ollut hössötystä laisinkaan. hintaa tuli 70€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1783600Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512512- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741070- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741