Maistraatti tässä kuussa

nainen22..

Menemme naimisiin pe 23.5. maistraatissa... ihanaa! Löytyykö muita toukokuun siiviilivihittäviä? Kasvoin vähitellen mielessäni koko häähössötyksen yli ja voi että miten vapauttavaa on mennä naimisiin ilman mitään kummempia järjestelyjä ja stressaamisia. (Puhun itsestäni, koska miehet noin yleistäen eivät häistä samassa mittasuhteessa haaveilekaan.)

Kustannuksetkin ovat minimaaliset: n.70€, jotka koostuvat korttien teettämisestä ja lähettämisestä :). Ei siksi, että olisimme köyhiä, vaan siksi, että meille avioliitto ei ole ne häät, (vaikka ihana päivä se tulee olemaankin) vaan tulevaisuus yhdessä, ja säästetyllä rahalla voimme tehdä vaikka mitä keskenämme.

On ihanaa suunnitella häitään ja samalla huomata miten vaivatonta se voi olla! Ei tarvitse miettiä ketä kutsuu, ketä ei, kuka loukkaantuu, meneekö kaikki täydellisesti, mitä tarjotaan jne. Vieraitakaan ei siis maistraattiin tule, sillä asumme ulkomailla ja muutenkin on ihanaa tehdä siitä kaikille tasapuolisesti yllätys. JA haluamme juhlia kahdestaan ja keskittyä toisiimme juuri sinä päivänä, emme tanssittaa toistemme vanhoja sukulaisia ja edustaa.

Toisaalta ymmärrän todella hyvin upeat suuret häät järjestäviä, se oli haaveeni aikoinaan! Halusin vaan jakaa ajatukseni siitä, miten huojentavaa on, kun mitään ei tarvitse olla, ei edes hääpukua! :)

Onkos muita samanlaisia?

3

941

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihitty kirkossa....

      Mutta haluan toivottaa teille onnea ja menestystä avioliitossanne.
      Ennakkoon heittelen teille tässä onnenriisiä...

    • nykyisin rouva

      Tammikuussa menimme vihille maistraatissa. Emme halunneet häähörhötyksiä tai juhlia yleensä.
      Todistajat oli maistraatin puolesta.
      Päivä oli täydellinen: kävimme valokuvassa, syömässä ravintolassa ja kotona söimme kakkua, tanssimme ja joimme kuohuvaa. Teimme siis kaiken mitä häissä yleensäkin tehdään.
      Ei ole kaduttanut, päivä oli ihana.

    • onnea.

      menimme maistraatissa naimisiin. otimme lapset mukaan kun pääsivät koulusta. ei ollut hössötystä laisinkaan. hintaa tuli 70€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1165
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      107
      768
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      440
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      32
      398
    Aihe