Millainen lattia koirakotiin?

Millainen lattiapinta kestäisi koirankynsiä, kuratassujen jälkiä, kostealla pyyhkimistä???
Laminaatti vai muovimatto?
Mulla on nyt harmaasävytetty vähän kulunut ohut parketti, joka pimentää vähän asuntoa. Sen voisi ehkä kerran hioa.
Mutta rahaa ei ole paljon, joten mikä olisi edullinen ja kestävä ja helppo ratkaisu koirahuusholliin?
61384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laminaatti kyllä kestää, mutta vilkas koira liukastele siinä ikävästi.
Muovimaton ainut huono puoli on se, että jos koiralla käy vaikkapa yöllä 'vahinko', imeytyy väri muovimattoon.

Äänestä
  • Asuttiin aiemmin kahden koiran kanssa kodissa jossa oli muovimatto ja ei se ainakaan meidän koirien temutusta kovin hyvin kestänyt. Uudessa kodissamme on pääasiassa laminaattia ja vuoden asumisen jälkeen ei näy mitään merkkejä koirien riehumisista. Koirat ei laminaatilla isommin liukastele ja matotkin pysyy paikoillaan kun laittaa sitä "liukuesteverkkomattoa" mattojen alle. Että suosittelen kyllä koiraperheisiin ehdottomasti laminaattia taikka laattalattiaa, unohda se muovimatto ;)

    Äänestä

joo kyllä laminaatti on paras mulla 8 vuotta ei mitään ja rauhoittaa koiran juoksemista ja riehumista sisällä eihän koiran tarvii sitä sisällä tehdä vaan ulkona

Äänestä
  • Olen aika pitkälle päätynyt laminaattiin;
    kiitos kaikille neuvoista - nyt se on vaan säästämisestä kiinni!

    Äänestä

jos et ole vielä hankkinut lattiallesi päällystettä niin kysy ihmeessä alanliikkeestä vielä linoleum mattoa,sitä myydään rullatavarana ja "laattoina"
kestävyydeltään jopa parempaa kuin kaikki parketti jäljitelmät ja käyttökokemuksia vuosikymmenien ajalta... katsoppa ensikerralla kun käyt jossain julkisessa tilassa esim sairaalan käytävät,kerrostalojen rappukäytävät jne lista loputon... ja värejä on vaikka muille jakaisi... kysy ammattiliikkeestä

Äänestä
  • Itsekkin olemme linoleumia joskus harkinneet. Kestääkö miten koiran pissaa ja mikä on linoleumin hintahaarukka? Onko merkeissä laatueroja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koirakoti kirjoitti:

Millainen lattiapinta kestäisi koirankynsiä, kuratassujen jälkiä, kostealla pyyhkimistä???
Laminaatti vai muovimatto?
Mulla on nyt harmaasävytetty vähän kulunut ohut parketti, joka pimentää vähän asuntoa. Sen voisi ehkä kerran hioa.
Mutta rahaa ei ole paljon, joten mikä olisi edullinen ja kestävä ja helppo ratkaisu koirahuusholliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu