Vesimaksuista?!

Asunnossa asuu virallisesti yksi ihminen ja toinen ihminen on yleensä myös asunnossa.

Kirjoilla siis ainoastaan asunnossa on yksi ihminen ja tällä toisella ihmisellä on oma vakituinen vuokra-asunto, jossa on kirjoilla.

Tässä toisessa taloudessa pitää maksaa vesimaksu vain jos asunnossa asuu kaksi ihmistä, mutta kun siinä ei asu kuin yksi ihminen. Taloyhtiöltä tuli silti kahden ihmisen vesilasku, vaikka oikeasti asunnossa asuu yksi ihminen ja toisella on kirjat muualla.

Eihän tämä ole oikeutettua, saahan asunnossa olla vieraita ihan normaalisti.

Mitä mieltä olette?
4364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eräässä taloyhtiössä on sääntö jonka mukaan vieras saa olla vain kolmevuorokautta kylässä ilman että muuttaa kirjojaan kyseiseen asuntoon. En tiedä kuinka laillinen tuollainen sääntö on.

Parasta olisi että joka paikassa laskutettaisiin vesi todellisen kulutuksen mukaan, niin näiltä selkkauksilta vältyttäisiin. Varsinkin kun vesimaksut on yleensä alakantissa, eivätkä edes vastaa todellisia kuluja, lisäksi henkilökohtaiset kulutustottumukset poikkeavat paljon toisistaan.

Veden laskutusperusteet on kerrottu yhtiöjärjestyksessä, pyydä isännöitsiää näyttämään millä perusteella lasku tulee kahdesta henkilöstä. Tuollainen vieraista laskuttaminen on varsin kyseen alaista, koska kaikkia tulee kohdella tasapuolisesti, niin parasta olisi käyttää laskutukseen virallisia tietoja, eikä kyttäämäällä saatuja.

Äänestä
  • Eipä ole mitään lain tai järjen häivää moisessa säännössä. Minäkin olen kirjoilla osoitteessa, jossa käytännössä asun vain viikonloput. Viikot asun toisella paikkakunnalla. Taloyhtiö ei tietenkään voi vaatia, että joku vaihtaa kirjat kyseiseen taloyhtiöön sillä perusteella, että käy viiden päivän vierailulla. Vesimaksu taas on toinen juttu. Se pitää maksaa, jos käytännössä asuu asunnossa, olipa kirjat missä tahansa.

    Äänestä

  • Asukki kirjoitti:

    Eipä ole mitään lain tai järjen häivää moisessa säännössä. Minäkin olen kirjoilla osoitteessa, jossa käytännössä asun vain viikonloput. Viikot asun toisella paikkakunnalla. Taloyhtiö ei tietenkään voi vaatia, että joku vaihtaa kirjat kyseiseen taloyhtiöön sillä perusteella, että käy viiden päivän vierailulla. Vesimaksu taas on toinen juttu. Se pitää maksaa, jos käytännössä asuu asunnossa, olipa kirjat missä tahansa.

    Jos yhtiöjärjestyksessä lukee että vesimaksu tulee asunnon asukkaiden lukumäärän mukaan, niin silloin ei voida laskuttaa muista kuin asukkaista. Vieras ei ole asukas.

    Äänestä

  • Asun kerrostalon ylimmässä kerroksessa ja joudun keittiöstä päästämään vettä n. 5-6 litraa ennen kuin saan kuumaa. En tietenkään halua maksaa tästä putkisto-ongelmasta aiheutuneesta lisäkulutuksesta, joka on oikeastaan taloyhtiön asia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mie kirjoitti:

Asunnossa asuu virallisesti yksi ihminen ja toinen ihminen on yleensä myös asunnossa.

Kirjoilla siis ainoastaan asunnossa on yksi ihminen ja tällä toisella ihmisellä on oma vakituinen vuokra-asunto, jossa on kirjoilla.

Tässä toisessa taloudessa pitää maksaa vesimaksu vain jos asunnossa asuu kaksi ihmistä, mutta kun siinä ei asu kuin yksi ihminen. Taloyhtiöltä tuli silti kahden ihmisen vesilasku, vaikka oikeasti asunnossa asuu yksi ihminen ja toisella on kirjat muualla.

Eihän tämä ole oikeutettua, saahan asunnossa olla vieraita ihan normaalisti.

Mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu