Puuron

Eli siis millä puurolla vois alottaa? Ja millä määrällä? Ajattelin että annan esimmäisen kerran aamulla,että jos maha tulee kipeäks niin ei mene koko yöt ihan piloille sit.
6493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kotim viljat suositellaan aloittamaan järjestyksessä "ruätsalainen makkara" eli KORV (kaura, ohra, ruis, vehnä).
Maissi, riisi, tattari, hirssi yms myös sallittuja.
Teelusikallinen tai pari alkuun, muutaman päivän päästä napa täyteen, jos ei masukipuja tai allergioita.

Äänestä
  • ei ennen 6 kk.

    Gluteenittomat viljat sallittuja 4 kk-> (maissi, riisi)

    Äänestä

  • EI- KAURA kirjoitti:

    ei ennen 6 kk.

    Gluteenittomat viljat sallittuja 4 kk-> (maissi, riisi)

    oikein tulee??? Kaurahan on niitä harvoja, joita keliaakikkokin voi EHKÄ syödä.

    Äänestä

sillä valmis puolukkapuurolla ja kokeiltiin kyl melkein joka päivä jotain uutta niist valmispuuroista.meillä kun on aika kranttu neiti, jolle ei ihan mikä tahansa kelpaa,mut tosta puolukkapuurosta tykkää.toinen on neljän viljan puuro, ku sekottaa sekaan kunigatar sosetta.annoin kyl jonkun 5-8 lusikallista heti,eikä käyny masun päälle, vaik onkin aika herkkämasunen.esim.vellit ei sen massulle käy ollenkaan.

Äänestä
  • Me alotettiin 2 vk sitten Piltti-kaurapuurojauheella tyyliin lisää vain lämmin vesi.

    Sitä ekana päivänä 1 tl, seuraavana 2 tl ja sitten oon antanu syödä sen verran minkä jaksaa.

    Ekat pari-kolme päivää meni ilman sosetta, sen jälkeen piti lisätä siihen joku makea sose ja sitä pitää sitten vaihdella parin päivän välein :oD Kranttu se on meidänkin neiti ettei montaa päivää samaa syödä! Mutta eipä sitä vielä mene kuin ehkä ½ dl korkeintaan.

    ja tyttö on nyt 5,5 kk.

    Äänestä

Meillä aloiteltiin riisillä, neuvolassa sanoivat että hyvä aloituspuuro herkkävatsaiselle. Aloteltiin eka ihan lusikallisella ja siitä pikkuhiljaa lisäten. Oikein ei meinaa vielä maistua, oon eri hedelmä-/marjasoseita laittanut sekaan, mutten saa menemään kuin muutaman lusikallisen.Kohta pari viikkoa on syöty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloitus 5kk kirjoitti:

Eli siis millä puurolla vois alottaa? Ja millä määrällä? Ajattelin että annan esimmäisen kerran aamulla,että jos maha tulee kipeäks niin ei mene koko yöt ihan piloille sit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu