Mistä voisin saada macciin edes yhden viruksen? Haluaisin kokeilla jotain viruksentorjuntaohjelmaa. Ei oikein liiku eikä tartu Macciin.
Mac ilman virusta
Jasu
12538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Etkä saa ellet itse koodaa, olethan ainoa ihminen?? joka käyttää maccia...
En ole ainoa, tunnen yhden toisen. Pitää kysyä osaisiko hän koodata.
Koodaamiesta joku sanoi, että se on sama kuin hankkisi koiran ja haukkuisi sitten itse. Valmiissa viruksissa on puolensa, siksi niin moni PC-käyttäjä käyttää niitä.
jouduin pari hiljattain itsekkin vaihtamaan Macciin, koska kaikilla kavereilla ja tutuillakin on sellainen.
Heh hee, ihan sama juttu mulla. Jos jostakin saisi edes mac-viruksen puolikkaan niin olisi jotakin tekemistä sillä aikaa kun peecee-nördet yrittää saada koneita toimimaan.
Kyllä windows on niin ehtaa paskaa, että ihan hävettää käyttäjien puolesta.
Tosi noloa kun isot miehet selittävät mistä mikäkin microsoftbugi johtuu ja miten tulisi tarkkaila sähköpostia... hyh, hyh.
ei ongelmia viruksista ole ollut, siksipä aloin asentelemaan sitä joihinkin työmaan koneisiinkin.
Tarina kertoo, että Microsoft olisi suojannut palvelimiaan Linuxilla;)
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=viikko&UutisID=56907
aika paha ! linux on aika äijä !!!
Microsoftilla ei siis olla tyhmiä, kyllä laatu tunnetaan sielläkin. Ei Suomessakaan romukauppias aja romuttamoon tuoduilla autoilla.
Tai ainakin oletan ne viruksiksi: päätteenä .pif ja kooltaan aika isoja 76K ja 80K. Mutta vaikka kuinka yritän avata tai käynnistää niitä, niin mitään ei tapahdu, vain ilmoitus: Dokumentin xxx avaamiseen soveltuvaan ohjelmaa ei saatavilla. :-(
Eikä minulla ole ollut mitään virustorjuntaohjelmaa ainakaan viiteen vuoteen. Olen vain pysynyt visusti erossa Microsoftin ohjelmistoista. Olisikohan tässä johtopäätösten paikka...
Kun tällä palstalla seuraa jatkuvasti toistuvia paniikkiraportteja, luulisi jonkun saavan tarpeekseen ja tekevän jotain pitempivaikutteisia toimenpiteitä käyttöympäristönsä suhteen.
Virustorjuntapäivitykset kelpaavat vain välittömään ensiapuun ja huonosti siihenkin, koska ne voidaan kehittää ja julkaista vasta kun virus on jo liikkeellä, ja sen toiminta tunnistettu ja tutkittu.
> Kun tällä palstalla seuraa jatkuvasti
> toistuvia paniikkiraportteja, luulisi jonkun
> saavan tarpeekseen ja tekevän jotain
> pitempivaikutteisia toimenpiteitä
> käyttöympäristönsä suhteen.
Vaan eipä taida. Näin juuri telkkarissa miten pankin peecee-asiantuntija ulisi siitä miten nykytekniikka on voimatonta virusten ja hakkereiden edessä.
Anteeksi mitä? Siis mistä näitä daijuja tulee? TKK:sta? V*tun homot sanon minä... vaihtaisivat macintoshiin, osxään, linuxiin, unixiin - mihin tahansa muuhun paitsi pelle-wintoosaan.
LOL!!! NÄIN SAMAN OHJELMAN ei vakuuta asiantuntija tieto taso lol ! :-)
Meikäläinen vaihtoi Macintoshiin (Linux PC:stä) vuonna 2000. Nyt on 3 Macciä joista 2 on 24/7 netissä kiinni. En ole ikinä virusta vielä nähnyt.