Kuinka meidän tulisi toimia turvataksemme toisemme ja kumpikin omien lapsiemme oikeudet mahdollisen (?) kuoleman varalta?
Olemme kihlapari, yhdessä yhdeksän vuotta.
Miehellä aikaisemmasta avioliitosta neljä aikuista lasta.
Naisella aikaisemmasta avioliitosta kaksi aikuista lasta.
Nainen palkkatöissä miehen yrityksessä.
Alkutilanteessa naisella asunto-osake 4h k josta velkaa 50.000 euroa.
Miehellä omakotitalo 130.000 euroa.
Yhdessä asutaan enimmäkseen miehen omakotitalossa.
Yhdessä ostetaan tontti jossa remontoitava omakotitalo.
Kumpikin maksaa puolet kauppahinnasta, eli 30.000 30.000 euroa. Nainen vaihtaa asuntonsa yksiöön, jota pitää ”vapaa-ajanasuntona”, eli (ei vuokraa eteenpäin).
Tässä tilanteessa miehellä on omakotitalo puolet ostetusta kiinteistöstä.
Naisella on yksiö josta velkaa 40.000 euroa (arvo noin 65.000) ja puolet ostetusta kiinteistöstä.
Remonttia ja rakentamista varten otetaan iso laina, ei ole vielä mietitty otetaanko yksi yhteinen vai kaksi erillistä lainaa. Lainanhoitokulut olisivat kai edullisemmat yhteisessä lainassa jonka hoito pitäisi kai sopia jotenkin kirjallisesti?
Kiinteistön arvo tulee nousemaan huomattavasti remontoimisen myötä ja tulevaisuudessa on tarkoitus myydä sekä miehen omakotitalo että naisen yksiö ja muuttaa asumaan yhdessä hankittuun taloon.
Emme ole aikeissa mennä naimisiin, mutta se ei ole myöskään poissuljettu mahdollisuus.
Olisin kovasti neuvoista kiitollinen.
Avoparin avioehto?
4
1057
Vastaukset
- nix nax
>>Olemme kihlapari, yhdessä yhdeksän vuotta.//Emme ole aikeissa mennä naimisiin
Kun aviopari sopivat "totaalisen" avioehdon ... heidän omaisuuksiaan käsitellään aivan kuin he olisivat AVOLIITOSSA ... te olette avoliitossa, teillä ei ole avio-oikeutta toistenne omaisuuksiin ... ette voi tehdä avioehtoa, eikä tarvitsekaan (asemanne toistenne omaisuuksiin on JO kuin teillä olisi avioehdollinen avioliitto).
ELI, jos avoeroatte ... kumpikin pitää oman omaisuutensa ja yhteinen on yhteistä joka jaetaan ... tasinkoa ei lasketa koska ette ole avioliitossa eikä teillä ole avio-oikeutta.
Lastenne oikeudet on turvattuja ... vainajan perivät hänen rintaperilliset ... eivät avio- tai avopuolisot (patisi jos heidän edukseen on tehty testamentti)- Irjako
Vaikka avopuolisot tekisivät testamentin, niin laki turvaa silti lapsille ns. lakiosan. Se on mielestäni puolet perittävästä omaisuudesta.
- oikein...
Irjako kirjoitti:
Vaikka avopuolisot tekisivät testamentin, niin laki turvaa silti lapsille ns. lakiosan. Se on mielestäni puolet perittävästä omaisuudesta.
se on lakiosa, eikä mikään niinsanottu lakiosa. Lakiosa on puolet perintöosasta, ei puolet perittävästä omaisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1385104
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253376Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132684- 472358
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2611791Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt471729- 321577
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201546- 281520
- 191281