Olisi käytettävissä saunan valmis muuripata, jonka haluaisin muurata ulos, käyttäisin vain sen padan teräksisen sisäosan ja kannen, mahdollisesti tulipesän. Ajattelin luonnonkiviä, ja pesään valurautaiset lasiluukut (nekin on jäänyt vanhasta takkauunista). Lasiluukkujen kautta näkyisi tuli kauniisti talvellakin terassin päässä, johon ajattelin komeuden sijoittaa. Kesällä ei kuumentaisi tiskivedenlämmitys turhaan pientä saunamökkiä. Olisko vinkkejä tai kuvia tällaisesta ratkaisusta?
Muuripata ulos
3
7664
Vastaukset
- emmiina44
Selailepa Meidän Mökki-lehden vanhoja numeroita, muistelen nähneeni moisesta jutun tai kuvan. Minäkin odotan vinkkejä, sillä ideasi olisi tosi mukavan näköinen.
- kota-pata
80litraa, panin sen lavakon ja peltilevyn päälle
ja tein lavakkoon padan kiertävän kehikon laudoista, päälliskannessa saranat ja sen voi nostaa toisesta laidasta ylös kuin auton konepellin täyttöä ja tyhjennystä sekä noen putsausta varten. Hormina on vanha ilmastointiputken pätkä, jossa sadesuojana päällä metallilätkä vetoa parantamassa ja hyvin vetääkin säällä kuin säällä. Komeus on maalattu punamullalla ja nurkat valkoiset. Saa matkia. kota-pata kirjoitti:
80litraa, panin sen lavakon ja peltilevyn päälle
ja tein lavakkoon padan kiertävän kehikon laudoista, päälliskannessa saranat ja sen voi nostaa toisesta laidasta ylös kuin auton konepellin täyttöä ja tyhjennystä sekä noen putsausta varten. Hormina on vanha ilmastointiputken pätkä, jossa sadesuojana päällä metallilätkä vetoa parantamassa ja hyvin vetääkin säällä kuin säällä. Komeus on maalattu punamullalla ja nurkat valkoiset. Saa matkia.Mulla kans Kota-pata ulkona. Ostin 18 vuotta sitten käytettynä ja maksoin 50mk. Siitä oli arina sökönä. Mutta myyjä puotti alkuperäishinnasta (100mk) puolet pois. Ostin uuden arinan ja hyvin on pata palvellut 18 vuotta. Parikertaa olen maalannut ulkovaipan. Hormina kiukaisiin tarkoitettua irtoteräsputkia noin 3m. Hormin lähdön kulmakappaleen teetin LVI-pajalla.
Vesipata saunan ulkopuolella on ihan hyvä ratkaisu, jos kyseessä on pieni sauna.
Sitäpaitsi itse en tykkää kiuassäiliöiden kiehuvan veden pihinästä. Mielummin kuuntelen kiukaan tulen huminaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1991590Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1381354- 541123
- 72995
- 51950
- 106902
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52893Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53850- 82830
- 31764