Kumpi on viisaampi, tietokone vai sinä itse?.
Kysymys
aloittelijoille
5208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä tietysti.Tietokone on tyhmä jos sille ei anna käskyjä.
omista virheistään.
Viisas on se joka oppii toisten virheistä.
Tyhmä ei opi mistään mitään.
Siis: jos kysyjä kykenee osoittamaan että tietokone osaa *itse* oppia jotain toisen tietokoneen (tai vaikka kahvinkettimen, lumilingon tms.) virheistä, tietokoneesta voidaan käyttää sanaa "viisas" ja kysymys muuttuu järkeväksi.
tietokone itsessään, on tyhmä,se ei tee mitään,ei neuvo ei korjaa,elikkä se on kuin tyhjä kossupullo. Se ei tee mitään, jos et sitä itse täytä, sen jälkeen sitä voi käyttää.
kysyy, mitä teet?
Tietokone on laite, joka käsittelee numeeris-loogista tietoa ohjelmointinsa mukaisesti. Tietokone ei tee virheitä, mutta käyttäjä voi tehdä tai ohjelmistossa voi olla virhe. Tietokone ei tiedä mitään, se on huono ja harhaanjohtava nimi, tietokoneella vain ajetaan ohjelmia. Tietokoneelle olisi pitänyt vakiintua nimenä Kompuutteri, neutraali ja mukavasti suomeen taipuva johdannainen alkuperäissanasta.