...ja koska sille voi alkaa syöttämään aikuisten ruokaa? Meidän kissa on nyt vähän yli 4 kk ja syö vielä junior ruokaa.
koska kissa on täysikäinen...
12
2772
Vastaukset
- Tabby
Suurinta osaa juniorruoista suositellaan syötettäväksi 12 kk:n ikään saakka. Itse syötin molemmille kissoillemme mahdollisimman paljon juniorsapuskoja (eläinkaupan nimenomaan) 12 kk:n ikään saakka, kotiruoan lisäksi.
Ruokapaketin päältä luulisi löytyvän selosteen, jossa kerrotaan myös se, minkä ikäisille kissoille ruoka on tarkoitettu.
4-kuinen kissa on ihan vaava vielä =). Noin 10-12 kuukauden iässä se alkaa olla täysikasvuinen, rodusta riippuen. Suurikokoiset rodut ovat täysikasvuisia hieman myöhemmin. Meillä tuo vuoden ikäinen poitsu on sekä henkisesti että fyysisesti vielä aivan pentu, ja painoa löytyy jo kymmenisen kiloa (isipappa 15-kiloinen). Parivuotias tyttömme alkoi olla täysikasvuinen jo ennen vuoden ikää, ehkä siinä 10 kuukauden paikkeilla. Kissakohtaista siis =). - noora
juups
- pike
Kissat ovat täysikasvuisia vasta kaksivuotiaina. Jos esim. leikkautat kollisi (joka olisi parasta tehdä, muuten rakas kollisi lähtee reissuun eikä palaa enää koskaan! nimimerkillä kokemusta on) jo 1-vuoden ikäisenä, se luultavasti jää normaalia pienemmäksi, koska leikkauksen jälkeen se ei enää kasvaisi ja kissat sattuvat kasvamaan sekä kehittymään kaksivuotiaiksi saakka. Tiedän tämän koska olen kissafriikki, ja eläinlääkis kurkistaa jo nurkan takaa. Ottakaa kantaa!!! Mut siitä ruuasta, niin anna kissallesi vielä hyvän aikaa penturuokaa ja juota VETTÄ! Maito on kissalle yhtä kuin ruokaa! 4 kuukautinen on viel hirmuisen pieni, joten pitäydy viel juniorissa.
- jaa
neiti melkein tohtori sitten tutustuisi uusimpiin tutkimuksiin jotkut tukimuksethan ovat osoittaneet että vaikka kissan leikkaisi jo 12 viikkoisena ei se vaikuta kissan kokoon.
Tuossa vain yksi esimerkki jossa 12 viikkoinen kissa mainitaan(tosin kasvusta ei mainintaa).
http://au.merial.com/pet_owners/cats/preventative.html - Tabby
No huh, onpa sulla tiedot hallussa! Meillä on tasan 9 kk:n iässä leikattu poikakissa, joka leikkauksen yhteydessä punnittiin ja painoksi todettiin 4 kiloa... Tällä hetkellä poika ei ole ollenkaan lihava, pikemminkin laiha, mutta todella lihaksikas ja painoa on nyt kymmenisen kiloa. Ei pysähtynyt kasvu 7 kuukautta sitten tapahtuneeseen leikkaukseen. Ei myöskään tyttökissamme kohdalla kasvu pysähtynyt, vaikka leikattiin 11 kk:n iässä.
Kannattaa lukea myös uudempia kissakirjoja, varsinkin kotimaisten kirjoittajien =). - Saija
Tabby kirjoitti:
No huh, onpa sulla tiedot hallussa! Meillä on tasan 9 kk:n iässä leikattu poikakissa, joka leikkauksen yhteydessä punnittiin ja painoksi todettiin 4 kiloa... Tällä hetkellä poika ei ole ollenkaan lihava, pikemminkin laiha, mutta todella lihaksikas ja painoa on nyt kymmenisen kiloa. Ei pysähtynyt kasvu 7 kuukautta sitten tapahtuneeseen leikkaukseen. Ei myöskään tyttökissamme kohdalla kasvu pysähtynyt, vaikka leikattiin 11 kk:n iässä.
Kannattaa lukea myös uudempia kissakirjoja, varsinkin kotimaisten kirjoittajien =).Kissan voi periaatteessa leikkauttaa minkä ikäisenä haluaa. MUTTA, ainakaan poikakissoja ei kannata leikkuuttaa missään nimessä alle 6 kk vanhana, mielellään kannattaisi odottaa noin 1 vuotiaaksi (vaikka pissa jo haiseekin ja pissa saattaa lentää). Poikakissoilla virtsatiet eivät ole täysin kehittyneet alle 1 vuotiaana, joten jos kissa leikkautetaan liian nuorena, voi myöhemmällä iällä mitä todennäköisimmin tulla virtsakivi vaivoja. Kissa siis tukkeutuu virtsateistään paljon herkemmin. Tyttökissoilla yleisenä rajana pidetään joko ensimmäistä kiimaa (leikkaus siis ensimmäisen kiiman jälkeen) tai 9 kk:n ikää. Kyllä itse pidän periaatteena että annan kissan kehittyä ennenkuin se leikkautetaan.
- Katju
Saija kirjoitti:
Kissan voi periaatteessa leikkauttaa minkä ikäisenä haluaa. MUTTA, ainakaan poikakissoja ei kannata leikkuuttaa missään nimessä alle 6 kk vanhana, mielellään kannattaisi odottaa noin 1 vuotiaaksi (vaikka pissa jo haiseekin ja pissa saattaa lentää). Poikakissoilla virtsatiet eivät ole täysin kehittyneet alle 1 vuotiaana, joten jos kissa leikkautetaan liian nuorena, voi myöhemmällä iällä mitä todennäköisimmin tulla virtsakivi vaivoja. Kissa siis tukkeutuu virtsateistään paljon herkemmin. Tyttökissoilla yleisenä rajana pidetään joko ensimmäistä kiimaa (leikkaus siis ensimmäisen kiiman jälkeen) tai 9 kk:n ikää. Kyllä itse pidän periaatteena että annan kissan kehittyä ennenkuin se leikkautetaan.
Eläinlääkärit ei suostu ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla leikkaamaan alle 1/2vuotiasta kissaa ja sillonki on painorajotuksena että pitää olla vähintään 2kg.
En ymmärrä mistä moinen luulo että pitää olla ehtiny olla kiima-aika ennen leikkausta.
- Tinksuvauva
Hei,hei,hei nyt kuulkas kun luen tätä en löydä oikeita vastauksia! Kun kissa on kaksivuotias(kissan iässä) silloin ihmisen iässsä kissa on jo 24 vuotta! Mutta kun kissa on 1vuotta kissan iäs niin ihmisen iäs on viistoista murkku eikä todellakaan aikuinen (tai täysikasvuinen),koska kissa on 18 vuotiaana kissan iäs aikuinen kuten ihmisetkin eli kissa on (nuori tai )aikuis iässä siinä vähän ennen yhtä ja puolta vuotta isoimmat kissat vasta yhden ja puolen vuoden iäs. LUKEKAA!!!
- kkattenm
Ei pidä paikkaansa, kissa kasvaa ja kehittyy vielä kahteen ikävuoteen asti. Toki jotkut rodut kehittyvät hitaammin kuin toiset. Yleensä vuoden iässä kehitys hidastuu selvästi, mutta jatkuu vielä pitkään.
- 1050
Meidän penturuoka on alle vuoden ikäisille kissoille.
- niiwwo
Pentu ei varsinaisesti tarvitse penturuokaa ollenkaan, vaan aikuisten ruokakin käy. Ei luonnossakaan ole erikseen hiiriä ja myyriä, jotka ovat ihanteellista ruokaa kissalle. Pentu vaan tarvitsee suhteessa enemmän kaikkea, ja tarpeet täyttyvät jo siitä, kun pentu syö paljon enemmän suhteessa painoonsa.
Suositus on yleensä 12kk, mutta hyvin voi antaa penturuuan lisäksi jo vaikka 4-kuiselle.- niiwwo
* Erikseen hiiriä ja myyriä pennuille tai vanhuksille. Se oikoluku unohtui :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1162276- 1291822
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631216Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K931160En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k721060Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311050Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.431013Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75965HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio23945Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56922