Olen harkinnut koneen jäähdytyksen lisäämistä.
En kuitenkaan saa koneen takaosaan puhaltavaa tuuletinta, joka puhaltaisi kuuman ilman pois, mutta sen sijaan saisin koneen etuosaan ilmaa imevän tuulettimen.
Onko tällaisia tuuletinratkaisuja ja miten se toimisi, kun koneen kuuma ilma poistuu ainoastaan virtalähteen tuulettimen kautta?
Imevä tuuletin?
7
1825
Vastaukset
- masak
Niin selitä meille miksi taakse et saa imevää ja eteen saat. Jos takana on paikka tuulettimelle niin sen saa joko imemään tai puhaltamaan. Edestä pitää aina tuulettimen imeä sisään ja takaa puhaltaa ulos.
- Maze
Juu, eli tuon kotelon takalevyssä ei ole paikkaa tuulettimelle, mistä syystä siihen ei sellaista saa, sen sijaan kotelon etuosasta tuulettimen paikka löytyy.
- Mack
Maze kirjoitti:
Juu, eli tuon kotelon takalevyssä ei ole paikkaa tuulettimelle, mistä syystä siihen ei sellaista saa, sen sijaan kotelon etuosasta tuulettimen paikka löytyy.
Kyllä niitä puhaltimia saa asennettua jos ei laske
omalle työlle kovin kovaa hintaa.
Ensin hyvä suunnittelu, sitten kotelo tyhjäksi ja
porakone / rautasaha käteen.
Tehtyyn reikään kaupasta lankaritilä, ettei koneen sisältä mahottomia häiriöitä pääse ulos / GSM - häiriöitä koneen sisälle.
- jasso
Helpoin tapa kai on ostaa tuuletin joka toimii. Kun pidät sitä toisinpäin, se puhaltaa ja kun käännät sitä 180 astetta, se imee.
Tuulettimet voi laittaa mitenpäin vaan, niissä on kummallakin puolella samanlaiset kiinnitykset.- Maze
Kiitos vastauksesta, kuten varmaan huomasitkin, en todellakaan tunne tietokoneiden jäähdytysratkaisuja kovinkaan ja juuri siksi asiaa tiedustelinkin.
- kaha
Maze kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, kuten varmaan huomasitkin, en todellakaan tunne tietokoneiden jäähdytysratkaisuja kovinkaan ja juuri siksi asiaa tiedustelinkin.
imee edestä ja takana ei ole aukkoja, niin poistat yhden korttipaikan peitelevyn, jotta se edestä imetty ilma pääsee pois takakautta.
- Xplayer
ite tein ainakin silleen että tekasin vaan kylmän viileesti reiän kotelon kattoon,ja asensin siihen 12cm tuulettimen,ja tilasin siihen laserleikatun sormisuojan ettei kukaan käsiään sinne tunge..tuuletin toimii tavallisesti 12 voltilla,mutta muutin liitintä silleen että otan siihen virran 5 voltin linjasta,koska tuo 12cm tuuletin pitää tajutonta huminaa jos se pyörii täysillä..viidellä voltilla se on täysin äänetön,mutta imee silti ilman tehokkaasti,lämmöt putos prossulta ja kotelosta 10 astetta kerralla,eikä tuo maxtorin kovalevykään käy enää kuumana,nyt se on päältäkin täysin viileä pitkänkin käytön jälkeen,kun ennen melkeen ois kahvit siinä kiehunu.. suosittelen muillekin tota,jos vaan löytyy tarpeeks iso kotelo,itellä on enlight explorer,jota muutkin on käyttäny aika paljon modauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6628045Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672315Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332245- 1471817
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281335Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511246Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131206Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60863Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65857Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7776