Kävin viikonloppuna pikapankilla. Edelläni oli iäkäs naishenkilö. Hän oli saanut kortin Perjantaina eikä osannut käyttää sitä. Hän pyysi minua avukseen. Menin neuvomaan kortin käytössä.
Mieleeni tuli, että jos olisin ollut epärehellinen henkilö niin miten olisi mummoparan rahojen käynyt. Sanoin hänelle, että ottaa seuraavalle käynnille jonkun tuttavan neuvomaan kortin käytössä, sillä on riskialtista pyytää tuntematon henkilö avukseen.
Pikapankkikortti
4
643
Vastaukset
- ANU
Eiköhän tässäkin asiassa ollut tavallaan suojelusenkeli muuolla mukanaan,sinun muodossai kun sinä juuri satuit olemaan siinä,eikä todella joku epärehellinen typpi.Toivottavasti mummo otti vaadin sanoistasi,eikä enää mene kyselemään vierailta.
Minä kerran löysin myös lompakon kadulta,ja katsoin sinne jos siellä on nimi tai osoite omistajasta,mutta en sitten alkanut penkomaan sitä sen kummemmin kun näin että siellä oli hirveän paljon rahaa ja sairaalasta lääkemääräys kortti,ja vielä oli perjantai päivä.Aattelin että mummo varmasti on ottanut noin paljon rahaa lääkkeitä varten,kun ei kaikki käytä vieläkään pankkikorttia maksuvälineenä.Niin minä menin poliisilaitokselle viemään lompakon sinne,he siellä laskivat rahat ja yritettiin puhelimitse kiinni omistajaa,mutta ei onnistuttu,vasta vähän ennen sulkemisaikaa mummo oli ilmestynyt sinne ja sanonut että hän luuli lompakkonsa olevan poikansa autossa siksi hän ei ollut osannut heti sitä kaivata.Kyllä hän oli tyytyväinen kun rahat oli tallessa ja lääkkeitä varten hän oli niin paljon nostanut rahaa,ja siellä oli kahteen pankkiin kortitkin joita voi käyttää maksuvälineenä,mutta hän lähetti minulle löytöpalkkion ja kukkasia,kun oli saanut minun nimen ja osoitteen poliisilaitokselta,ne kun piti antaa sinne kun vein lompakon.Opin siitä itsekkin sen että ei pidä liikaa tavaraa lompakossa sillä ei aina ole rehellistä löytäjää,niin päätteli tämäkin henkilö jonka lompakko se oli.Kiitosta tuli kyllä tulvimalla.- MdK
Täällä meillä päin on pankkiautomaattien ympärillä liikkunut porukoita, jotka saattavat viedä kortin kokonaan.
Näin he menettelevät:
Näkevät jonkun menevän automaatille ja ottavan rahaa. Joku heistä on heti kohta vierellä ja on jo huomaamatta tiputtanut satasen maahan, ottaa sen ylös ja kysyy asianomaiselta, jos hän on sen tiputtanut, ennenkuin automaattiasiakkaan kortti on ehtinyt tulla ulos.
Sitten hän nappaa kortin käteensä.
Kun automaattiasiakas vaatii korttiaan takaisin, saa hän kortin, mutta huomaa vasta aikojen päästä ettei se olekaan hänen korttinsa. Sillä aikaa on ehkä hänen kortillaan ehditty ostaa vaikka mitä.
Lompakon löytäminen, on myös sellainen asia että on ihanaa jos on rehellisiä löytäjiä.
Jos itse löytäisin lompakon, joka ilmeisesti on jo tyhjennetty ja jäljellä on vaan esim. ajokortti, niin en uskaltaisi viedä sellaista lompakkoa poliisiasemalle. Saatettaisiin epäillä että olen itse tyhjentänyt sen. - ANU
MdK kirjoitti:
Täällä meillä päin on pankkiautomaattien ympärillä liikkunut porukoita, jotka saattavat viedä kortin kokonaan.
Näin he menettelevät:
Näkevät jonkun menevän automaatille ja ottavan rahaa. Joku heistä on heti kohta vierellä ja on jo huomaamatta tiputtanut satasen maahan, ottaa sen ylös ja kysyy asianomaiselta, jos hän on sen tiputtanut, ennenkuin automaattiasiakkaan kortti on ehtinyt tulla ulos.
Sitten hän nappaa kortin käteensä.
Kun automaattiasiakas vaatii korttiaan takaisin, saa hän kortin, mutta huomaa vasta aikojen päästä ettei se olekaan hänen korttinsa. Sillä aikaa on ehkä hänen kortillaan ehditty ostaa vaikka mitä.
Lompakon löytäminen, on myös sellainen asia että on ihanaa jos on rehellisiä löytäjiä.
Jos itse löytäisin lompakon, joka ilmeisesti on jo tyhjennetty ja jäljellä on vaan esim. ajokortti, niin en uskaltaisi viedä sellaista lompakkoa poliisiasemalle. Saatettaisiin epäillä että olen itse tyhjentänyt sen.Meillä on kotona aina sanottu että rehellisyys maan perii,mutta nykyaikana tuntuu siltä ettei ole siihenkään aina luottaminen.
Poika oli urheiluharrastuksissa ja jätti takkinsa pukukoppiin,mutta ei huomannut tyhjentää taskujaan,ja niin sieltä vietiin taskusta kaikki,lompakko jossa oli ajokortti,pankkikortti työpaikan diisselkortti ja rahaakin jonkun verran.Pankkikoorttia oli yhdenkerran ehritty käyttää,ennekuin ehti sen kuolettaa.Uusi kännykkä vietiin jolla myös lähetettiin tekstiviesti,mutta siihen oli vaihdettu sellainen kortti mitä ei pystytty jäljittämään ärrältä ostettu puhe aika ,mutta sitten sonera mykisti sen puhelimen ettei se toimi millään kortilla,mutta jos sen saa takaisin niin sen saa avattua oikea omistaja kun on todisteena poliisilaitokselta annettu tehty rikosilmoitus jäljennös. - She
ANU kirjoitti:
Meillä on kotona aina sanottu että rehellisyys maan perii,mutta nykyaikana tuntuu siltä ettei ole siihenkään aina luottaminen.
Poika oli urheiluharrastuksissa ja jätti takkinsa pukukoppiin,mutta ei huomannut tyhjentää taskujaan,ja niin sieltä vietiin taskusta kaikki,lompakko jossa oli ajokortti,pankkikortti työpaikan diisselkortti ja rahaakin jonkun verran.Pankkikoorttia oli yhdenkerran ehritty käyttää,ennekuin ehti sen kuolettaa.Uusi kännykkä vietiin jolla myös lähetettiin tekstiviesti,mutta siihen oli vaihdettu sellainen kortti mitä ei pystytty jäljittämään ärrältä ostettu puhe aika ,mutta sitten sonera mykisti sen puhelimen ettei se toimi millään kortilla,mutta jos sen saa takaisin niin sen saa avattua oikea omistaja kun on todisteena poliisilaitokselta annettu tehty rikosilmoitus jäljennös.Kaverini oli sairaalaosastolla huoneessa, missä oli monta potilasta. Häntä itseään tultiin tohinalla hakemaan röntgeniin ja tavaroiden laitto lukkojen taa jäi kesken. Hän työnsi lompakkonsa pöytälaatikkoon. Kun hän tuli takaisin huoneeseen, huomasi hän, että lompakko sisälmyksineen oli kadonnut. Huoneessaolijat kertoivat, että he olivat luulleet kaverin pojan hakevan lompakkoa isälleen kahvioon menoa varten
. Röyhkeitä näpistelijöitä! Myöhemmin sairaalan turvakameran nauhalta huonekaveri tunnisti varkaan, mutta mitään ei ole tapahtunut. Rikosilmoitus tehtiin, kaveri tunnistettiin! Poliisilla lienee liikaa suurempia keikkoja selvitettävänään! Tapauksesta on jo kulunut pari vuotta.
Muuten, teköökö tilaisuus varkaan, vai onko vargausgeenit jo olemassa ennen tekoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101199- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57789Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27763