Pennun madotus

Hessu

Kuinka usein pentu madotetaan,
jossain kerrotaan että joka kolmas viikko jossain joka toinen, mutta kuinka kauan näin jatketaan?

Olen kuullut että madotus annetaan 3vk ikäisenä,
6vk:n, 9vk:n, mutta entä tämän jälkeen kun tulevat rokotukset ja tehosteet, täytyykö niiden välissäkin madottaa ja entäs sen jälkeen.

Kiitoksia suuresti avusta kaikille jotka osasivat auttaa!

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ava

      Pentu madotetaan 3, 7 ja 9 viikkoisina ja sen jälkeen viikkoa ennen 3 ja 4 kk:n ikäisenä annettavia rokotuksia. Tämän jälkeen joka toinen kuukausi vuoden ikään asti. Aikuinen koira madotetaan 3-4 kertaa vuodessa tai tarpeen mukaan. Madotus tulee aina antaa noin viikkoa ennen rokotuksia, jolloin rokotusten teho on parempi. Hyviä matolääkkeitä ovat Axilur ja Drontal Comp.

      • hansu

        No, kylläpä Ava madottaa. Mistä sinä olet moiset ohjeet saanut?


      • Len

        Tosiaan Ava, mistä tuollaiset ohjeet?

        Käytännön syistä pentuni jouduin kahdella eri ellulla rokottamaan ja molempien kanssa hieman madotuksestakin juteltiin. Vaavi on nyt 5,5 kk ja sanoivat molemmat ohjeistuksen olevan, että ennen ekaa rokotusta pitäisi n. 3-4 kertaa madottaa (2-3 vkoa, 5 vkoa, 7 vkoa ja 11 vkoa) sekä ennen toista rokotusta (n. vkoa ennen, että toimii paremmin) ja n. 5 kk ikäisenä vielä yksi madotus (eli minun vaaville elokuussa). Tämän jälkeen ei enää tarvitse kuin 2X vuodessa madottaa. Eli seuraava madotus on sitten syksyn lopulla ja sen jälkeen keväällä jne..
        Eipä siinä mitään vaikka vähän useammin madottaisikin, pentu nimittäin rakastaa Axilurin tabuja narskutella :)


      • Ava

        Eläinlääkäri Kennelliiton kurssilla antoi tällaiset ohjeet. Hän neuvoi madottamaan usein varsinkin, jos perheessä on pieniä lapsia.


    • essi

      Yleensä kasvattaja on antanut pennuille 2-3 matokuuria ennen luovutusta. Seuraava annetaan n. 11 viikon iässä, viikkoa ennen ensimmäistä rokotusta. Sen jälkeen kaksi matokuuria vuodessa, viikkoa ennen rokotuksia tai syksyllä ja keväällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe