Kuinka kauan maksetaan äitiyspäivärahaa? Ja voisiko joku selventää muutenkin asiaa. Olen opiskelija ja valmistun ennen pikkuisen syntymää, enkä ehdi saamaan vakituista työtä siihen mennessä. Miten pärjäämme..?
Raha
Norma
5460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yritin Kelan verkkosivuilta löytää viisaampaa tietoa mutta ei sieltä paljon herunnut. Yritän valaista asiaa omasta kokemuksestakin.
Äitiyspäivärahaa maksetaan 105 arkipäivää. Sen jälkeen jos ei palaa töihin, niin vanhempainraha (iskä tai äiti) jatkuu 158 arkipäivää, niin kauan kun lapsi täyttää kolme vuotta.
Jos olet ollut pelkästään päätoiminen opiskelija, äitiyspäivärahasi ei perustu palkkatuloihin eli on se pienin mahdollinen.(summaa en tiedä). Jos olet ollut palkkatöissä äitiyspäivärahan määrä lasketaan tulojen mukaan.
Itse olin ennen raskautta päätoiminen opiskelija ja olin iltatöissä 4 tuntia kolme kertaa viikossa, mikä nosti äitiyspäivärahan määrää kivasti. Ja jos olet tienannut puolivuotta ennen äitiyslomalle lähtöä enemmän kuin viimeisen vuoden verotuksen aikana(olipas sekavasti kirjoitettu!), tulosi lasketaan sen mukaan.
Kerrohan lisää taustasi, asutko yksin vai kumppanin kanssa? Itse olen vieläkin opiskelija ja mieheni käy töissä. Onhan se vähän kituuttamista välillä mutta kivaa on! Äitiyslomalla kannattaa omistautua täysin pikkuiselle eikä edes miettiä työjuttuja yms. Töitä ehdit etsiä vaikka sitten vanhempainlomalla :)Jos teillä on pienet tuet, asumistuki voi nousta myös.
Suosittelisin käymään Kelassa keskustelemassa tilanteestasi, virkailijat osaavat varmasti paremmin neuvoa. Toivottavasti tästä oli edes vähän apua?!
Tuo auttoi todella paljon! Kiitoksia tyhjentävästä vastauksesta!
Ja hyvää syksyä kaikille!
Siis ymmärsinkö oikein, jos on päätoiminen opiskelija ja on opiskelujen ohella ollut iltaisin ja viikonloppuisin töissä niin äitiyspäiväraha korottuu hiukan? onko juku tunti raja mitä pitää kuukaudessa olla ollut? töissä olen ollut kolme vuotta pääsääntöisesti 1-4 kertaa viikossa ja 3-9 tuntiin(leffateatterin kassalla joten tunnit heittelevät näytettävien leffojen mukaan).
Olemme tässä lapsen tekoa suunnitellut tuo rahallinen puoli vain pelottaa, mieheni tällä hetkellä töissä mutta jatkaa opintojaan vuoden päästä, minulla taas opiskelut kesken, ajattelin vain että olisin niistä voinut hiukan taukoa pitää...
eli jos jäät kolmeksi vuodeksi tai alle hoitamaan lasta kotiin, saat hoitotukea.. (en muista nyt sen oikeaa nimeä) se on jotain 200-300e. sitten se äitiysraha ja vanheimpainraha..
Käyppäs Kelan sivuilla...sieltä löytyy apua...
osoite www.kela.fi siellä löytyy myös kohta "kysymykset" jonne voi kirjoittaa niin saa tarkempia tietoja.
Löytyi mm. tämä:
Jos hakijalle ei tulisi työtulojen perusteella maksettavaksi äitiys-, isyys- tai vanhempainrahaa, hänelle maksetaan päivärahaa 11,45 euroa arkipäivää kohden.
Jos sulla on ollut tuloja vuonna 2001 niin lasketaan päiväraha sen mukaan tai jos olisi ollut viimeisen puolen vuoden aikana 20 % paremmat kuin tuolloin vuonna 2001 niin sitten viimeisen puolen vuoden tulojen mukaan.
Tietysti käymällä Kelassa saat tarkemmat tiedot kannattaako hakea viimeisen puolenvuoden tulojen mukaan vai vuoden 2001 tulojen. Mutta paremmat siellä kuitenkin huomioidaan.
Toivottavasti apua...