väärennetyt henkkarit kaupassa

huomenna...

voiko näin käydä:
eli mulla on väärennetyt henkkarit (oon 17v ja pitäis alkoholia saada huomiseks kaupasta)
eli pidän henkkareita lompakon muovitaskussa, mutta voiko kassamyyjä ottaa ITSE väärennetyt henkkarini pois lompakosta, jos hän sitä kysyisi. onko hänellä oikeutta ottaa niitä itse pois sieltä ? vai pyytääkö hän minua itseäni ottamaan ?

entä mitä jos jään kiinni, mitä siitä seuraa? ehkä vaan lähen kaupasta sitte ulos... :D

toivon asiallisia vastauksii :) kertokaa kokemuksii vaan jos löytyy ! KIITOS

28

47880

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikostutkija

      Kun henkilöllisyys tarkastetaan asiakirjasta (henkilötodistus, passi, ajokortti, virkamerkki tms), tarkastajalla on mielestäni oikeus tutkia asiakirjaa niin, että se on tarkastajan omassa kädessä. Tällöin tarkastaja voi tutkia asiakirjan aitouden. Asiakirjan haltuunotto estää tarkastettavan karkaamisen tai jos hän karkaa, hänen henkilöllisyytensä on tiedossa.

      Kaupan kassamyyjällä ei ole oikeutta kajota vaatteisiisi esimerkiksi henkilötodistuksen löytämiseksi. Myyjällä on kuitenkin oikeus pyytää nuorelta henkilötodistusta, jos tämä ostaa alkoholia. Jos ostaja esittää vapaaehtoisesti henkilötodistuksen, myyjällä on oikeus tutkia sitä tarkemmin. Hän voi pyytää todistuksen esittäjää ottamaan sen pois muovitaskusta. Jos liikkeellä on hyvä asiakaspalvelu, myyjä kaivaa kortin itse ulos lompakon muovitaskusta, jotta asiakasta ei tarvitse vaivata.

      Myyjällä on oikeus pitää asiakirjaa hallussaan niin kauan kuin henkilöllisyyden varmentaminen kestää. Jos asiakirjaa epäillään väärennetyksi, paikalle kutsutaan poliisi.

      Väärennysrikoksia on kolmea tasoa: lievä, tavallinen ja törkeä väärennys. Viranomaisen myöntämän asiakirjan (esimerkiksi poliisin myöntämä henkilökortti tai ajokortti tai kela-kortti) väärentäminen ei yleensä ole lievä väärennys, vaikka tavoiteltava etu olisi vähäinen.

      Väärennyksestä voidaan tuomita sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta.

      Opiskelijakortin väärentäminen voi olla lievempää kuin esimerkiksi passin väärentäminen, koska opiskelijakortti ei ole viranomaisen myöntämä henkilötodistus.

      Suosittelen olemaan käyttämättä väärennettyjä henkkareita ja hävittämään ne, koska sellaisen käyttämäinen ja valmistaminenkin on rikos.

    • joku

      Tämä vastaus tulee nyt vähän myöhässä sinun tarkoituksiisi, mutta olkoot..

      Itse olen jäänyt kiinni väärennetyistä henkkareista. Kaverini (silloin 18v) oli ostamassa alkoholijuomia ja seisoin vieressä (silloin 17v) kun myyjä pyysi minuakin näyttämään papereita. Pidin "henkkareitani" muovitaskussa, josta myyjä ne sitten kaivoi ulos ja hetken tutkiskelun jälkeen sanoi, että nämä jäävät tänne. Kävelimme vain ulos kaupasta ja luulin, että kaupan työntekijät nauravat hetken partaansa ja heittävät paperit sitten roskikseen.
      Parin kuukauden kuluttua sain puhelun poliisilta, että heillä on väärennökseni ja että minun pitäisi käväistä asemalla juttelemassa.

      Sain syytteen lievästä väärennöksestä. Vaikka kyseessä oli poliisin myöntämä asiakirja, käsiteltiin se lievänä, koska vain syntymäaika oli muutettu. Jos olisin esiintynyt väärän henkilöllisyyden alla (nimi muutettu), olisi se heti vaikavoittanut asiaa. Sakkoja sain yht. 50€, koska olin alaikäinen ja ansiotyötön. Jäi siitä sitten rekisteri viideksi vuodeksi ja isonlainen itsehäpeä.

    • kannattaa^^

      tehä niin että kirjoittaa tuon esim. "ajokortin" taakse tussilla tyyliin: [VÄÄRENNETTY] tai [FAKE] tai muuta vastaavaa, silloin ei pitäs olla rikos, ainakaan se että tuollaiset on valmistanu ja kantaa mukana. toimii!!!

      • Pahoillaan

        Jäin 2h si kii ja luki takana tussilla väärennetty, ei lieventänyt yhtään asiaa... että toi on huhu, mäki olin kuullu khyl tollasta kaikilta.


      • asasdasdasd
        Pahoillaan kirjoitti:

        Jäin 2h si kii ja luki takana tussilla väärennetty, ei lieventänyt yhtään asiaa... että toi on huhu, mäki olin kuullu khyl tollasta kaikilta.

        Väärennös on aina väärennös, luki siellä fake tai mitä vain..


      • pösilöitä liikkeellä

        Voi ristus mitä idiootteja!


      • Lerbuuu
        Pahoillaan kirjoitti:

        Jäin 2h si kii ja luki takana tussilla väärennetty, ei lieventänyt yhtään asiaa... että toi on huhu, mäki olin kuullu khyl tollasta kaikilta.

        9.2. viestiin kysymys. Miten sinulle kävi? Ikä?


      • Ympyräs

        Elikkäs mikäli kirjoitat väärennettyjen henkkareitten taakse FAKE, tai mitä vaan muuta, on niitten OMISTAMINEN laillista. Mikäli käytät näitä iän todistamiseen, on tämä silloin laitonta.


    • Tyhmyydestä kärsii

      Jos jäät kiinni väärennetyistä henkkareista, toivottavasti saat pitkän tuomion ja merkinnän rekisteriin.
      NAUTI SIITÄ!

    • tsiutsiupiupau

      Mitäs tapahtuu jos kaverinkaa huijaa bussikuskia? Jos kaveri näyttää eka bussikorttia ja sitten sujauttaa sen minulle, että voin näyttää sitä samaa korttia ja jää kiinni. mitä siitä seuraa? Olen siis alle 16v.

      • ghjghjhj

        Ei tuu toimii :D Kortinlukulaitteet ei ota samaa korttia 5 min sisällä...


      • tarkennanvaab
        ghjghjhj kirjoitti:

        Ei tuu toimii :D Kortinlukulaitteet ei ota samaa korttia 5 min sisällä...

        Jos on aika kortti nii ei ota mutta jos on arvoa nii sit toimii


      • cr223
        tarkennanvaab kirjoitti:

        Jos on aika kortti nii ei ota mutta jos on arvoa nii sit toimii

        Tervetuloa 2,5 -6 vuotta vanhaan ketjuun.

        Kuulut ilmeisesti siihen pieneen piiriin, joka saa jotain ihme kiksejä kaivamalla arkistosta vanhoja keskusteluja, ja vastaamalla niihin täysin nollavastauksia.


      • pillunnuolia69
        cr223 kirjoitti:

        Tervetuloa 2,5 -6 vuotta vanhaan ketjuun.

        Kuulut ilmeisesti siihen pieneen piiriin, joka saa jotain ihme kiksejä kaivamalla arkistosta vanhoja keskusteluja, ja vastaamalla niihin täysin nollavastauksia.

        nähtävästi itsekin teit niin... :DD


      • JAAGS

        Jaaha :D


      • 018
        cr223 kirjoitti:

        Tervetuloa 2,5 -6 vuotta vanhaan ketjuun.

        Kuulut ilmeisesti siihen pieneen piiriin, joka saa jotain ihme kiksejä kaivamalla arkistosta vanhoja keskusteluja, ja vastaamalla niihin täysin nollavastauksia.

        homo


    • 124

      20 matkan bussi kortissahan voi sen tehdä mutta kaveris sen sulle sit maksaa :D

    • kyrpänsyylä

      Ite ainakin vältin sakot täl fake jutul, ei tulu ku kirjallinen varotus

    • Anonyymi

      mitä kyrvät

      • Anonyymi

        moi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        moi

        moi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        moi

        Moro


    • Anonyymi

      Itse 14 v jäbä ja henkkarit näyttää et oisin 23 v, taatusti toimii aina enkä oo jääny kertaakaan kiinni, vaikka ikä vale noin suuri onkin:D

    • Anonyymi

      27 vuotta linnaa ja 83842€ sakkoa.

      • Anonyymi

        Hahhah


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      191
      703
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      518
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      483
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      479
    Aihe