niin minkälainen vapa sopii uistelun( eli jos käytä soutuvenettä) , keskitoiminen ? Tai mikä. Täytykö olla myös joku erikoinen siima?? Tai vaappu ja minkälainen paino pitää laitta, joku erikoisen näköinen, olen nähnyt. Ja vielä minkä tyypinen ja minkä laAtuinen kela?? ( ELI JOS UISTELE SOUTUVENELLÄ) KIITOS
HUOM!!!!!
JLKGKLHH
3840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no siihenhän sopii tietysti vähän jäykempi vapa kuin normi heittelyssä. mieluusti vahva siima, ei siinä mitään erikoista tarvitse olla. kun vain ajattelet järjellä, että mitä voi tapahtua... joko se tarttuu kiinni kalaan, tai sitten pohjaan ja pohjan kasvuston. uisteluun näin soutuveneellä käy vaikka normi umpi- tai avokela, kunhan jarru on sopivan löysällä ettei siima mene poikki ensimmäiseen kiveen.
keskitoiminen vapa??? Tai joku muu.
Itse käytän keskitoimista vapaa mutta mielestäni on tärkeämpää että kelan jarru toimii hyvin. Jarrun tulee olla helposti säädettävä. Itse pidän jarrua melko löysällä uistellessa ja kalan käydessä kiinni kiristän tarpeen mukaan. Isomman kalan on saatava tarpeen mukaan löysää ettei kala repeydy irti tai siima katkea tai pieni koukku suoristu.