Sosiaalitoimen suorittama perintä

Miten on mahdollista että alaikäiseltä, huostaanotetulta lapselta on peritty henkisistä ym kärsimyksistä oikeuden määräämät vahingonkorvaukset. Valtionkonttori tilitti summan huostaanoton tehneelle sosiaalitoimelle. Eivätkö tällaiset korvaukset kuulu lapselle, eli perintää ei saisi suorittaa. Ja eihän alaikäinen muutoinkaan ole velvollinen huolehtimaan elatuksestaan, vaan huostaanoton tehnyt kunta..

8

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistähän nekin rahat

      Tyhjästäkö sosiaalitoimi ne rahat ottaa?Mistä omat vanhemmat saavat rahansa elättää lapsiaan?
      Joku on aina maksumies,tässä tapauksessa alaikäinen lapsi jolla omaisuutta ja varaa maksaa elatuksestaan.

    • ¤¤¤¤¤¤

      mitään tuontapaisia maksuja ei sossu saa ottaa.
      Ainakin tiedän, että jos saa korvauksia esim.
      pahoinpitelystä. Saa samaan aikaan sossusta
      toimeentulotukea. Ei sossu pysty ottamaan
      korvauksia huomioon. Asiasta kannattaa valittaa
      esim. läänille tai johonkin. Koska se on tavallaan uhrille tulevaa korvausta.

      • Oikeuden tuomitsemat korvaukset jotka ovat toimeentultuen saajan käytettävissä ovat KHO:n päätöksen mukaisesti toimeentulotuen tarvetta laskettaessa huomioon otettavaa tuloa:

        KHO:n päätös:
        http://gamma.nic.fi/~pnur1/sossu/khop/99-4117.htm

        Alaikäisen lapsen kohdalla tilanne on kuitenkin sellainen, että tuota rahaa voidaan ottaa huomioon kuukausittain korkeintaan lapsen perusosaa vastaava määrä. Enempää ei saa ottaa huomioon.

        Esim. 10-17 vuotiaan 1. lapset perusosa on 279,37 €/kk.

        Jos lasi on saanut korvauksia esim. 2500 € niin korvaukset kattavat hänen perusosansa lähes 9 kuukautta.

        Olen sitä mieltä, että kyseinen KHO:n päätös on yleisen oikeustajun vastainen. Rikosvahinkokorvaukset on tarkoitettu "normalisoimaan" korvauksen saajan elämä ja tämä ei onnistu jos rahoja ei voi käyttää tähän tarkoitukseen.

        Siispä KHO:lle täyden kymmenen miinuspistettä ja idioottimerkki ko. päätöksestä.


        Petri Nurminen
        julkishallinnon asiantuntija
        datanomi

        http://www.petrinurminen.net
        http://netfi.fi/toimeentulotuki/


    • saa hallita ja valvoa mihin...

      haluaa käyttää.Mitään rahoja ei anneta alaikäiselle suoraan tuossa tapauksessa.Rahat saa ja pitää saada myöhemmin.

      • Lainkohtaan tuo perustuu, ettei sosiaalitoimi saa ottaa omaan käyttöönsä huostaanotetulle lapselle maksettuja korvauksia.


      • MagnusVonLagerbom kirjoitti:

        Lainkohtaan tuo perustuu, ettei sosiaalitoimi saa ottaa omaan käyttöönsä huostaanotetulle lapselle maksettuja korvauksia.

        Onhan se nyt ihan maalaisjärjellä selvä, että ei sosiaalitoimi saa kenenkään rahoja - ei edes alaikäisen lapsen - ottaa _omaan_ _käyttöönsä.

        Sen sijaan rahoja viodaan käyttää tuen saajan elatukseen. Muttei niitäkään yleensä sosiaalitoimi saa haltuunsa, vaan lapsen huoltaja/uskottu mies.


      • MagnusVon Lagerbom
        petu_67 kirjoitti:

        Onhan se nyt ihan maalaisjärjellä selvä, että ei sosiaalitoimi saa kenenkään rahoja - ei edes alaikäisen lapsen - ottaa _omaan_ _käyttöönsä.

        Sen sijaan rahoja viodaan käyttää tuen saajan elatukseen. Muttei niitäkään yleensä sosiaalitoimi saa haltuunsa, vaan lapsen huoltaja/uskottu mies.

        Elatukseen niitä on käytettykin. Eli sosiaalitoimi on perinyt 2000e lapsen saamia korvauksia mm. henkisistä kärsimyksistä, jotka maksoi valtionkonttori. Minun ymmärtääkseni edes ulosottomies ei pääse tällaisiin korvauksiin käsiksi. Miten siis sosiaalitoimi voi tällaiset korvaukset ottaa käyttöönsä?


      • MagnusVon Lagerbom kirjoitti:

        Elatukseen niitä on käytettykin. Eli sosiaalitoimi on perinyt 2000e lapsen saamia korvauksia mm. henkisistä kärsimyksistä, jotka maksoi valtionkonttori. Minun ymmärtääkseni edes ulosottomies ei pääse tällaisiin korvauksiin käsiksi. Miten siis sosiaalitoimi voi tällaiset korvaukset ottaa käyttöönsä?

        Jotta sosiaalitoimi voi ottaa ko. rahat "käyttöönsä" tulee sen tehdä siitä päätös silloin kun tukea myönnetään.

        Eli päätöksessä pitää selvästi lukea, että myönnetty tuki peritään takaisin ko. korvauksesta. Silloin sosiaalitoimisto voi pyytää valtiokonttoria maksamaan rahan sosiaalitoimen tilille jo myönnettyjen perusosien maksamiseksi takaisin. Ei kuitenkaan niin, että koko summa maksetaan sosiaalitoimelle ellei noin suurestä määrästä ole tehty takaisinperintäpäätöksiä aikoinaan kun tukea on myönnetty.

        Toinen vaihtoehto on, että sosiaalitoimisto tekee hallinto-oikeudelle hakemuksen takaisinperinnästä. Aikaa hakemuksen tekemiseen on 3-5 vuotta.

        Yksi mahdollisuus on vielä, että raha on esim. lapsen tai huoltajan pankkitilillä jolloin se niin ikään on käytettävissä lapsen elatukseen ja voidaan ottaa huomioon toimeentutuen määrää laskettaessa.

        http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kho/muut/1999/199904117?search[type]=pika&search[pika]=rikosvahinkokorvaus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe