Jos ihminen kärsii eläinpöly allergiasta, hän ei saisi todellakaan ottaa koiraa, ihan oman terveytensä takia! allergia aiheutuu eläimen hilsepölyssä olevasta valkuaisesta, ja siihen ei valitettevasti vaikuta eläimen turkin pituus tai paksuus, eikä muutkaan rodulliset seikat. Jos sairastut esim astmaa ,ja joudut käyttämään lääkitystä, voidaan korvauset poistaa jos pidät eläimiä lääkärin kielloista huolimatta.
allergiat ja eläimet
henna
15615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
...Niin... Ja mitäs sinä tällä argumentilla haluat sanoa? Eiköhän jokainen allerginen tiedosta riskit ja on ne valmis kestämään! Miltä sinusta tuntuisi, jos sinulle sanottaisiin, että "et voi saada koskaan lasta!".
Omasta koirastani en voisi koskaan luopua!
OMAN TERVEYTESI TAKIA ei muiden! kenelle se on kallis ,kenelle ei.
Hei Henna,
Onko sinulla mahdollisesti omakohtaista kokemusta allergisena tai astmaatikkona elämisestä?
Tuollaiset kommentit vaikuttavat (ei millään pahalla) siltä, kuin olisit terveydenhoitoalan tai lääketieteen opiskelija vailla omakohtaista kokemusta. Itselläni on ollut koko elämäni paha krooninen astma, ja olen siis ollut kortisonilääkityksellä melkein koko elämäni. Olen myös ollut virallisesti allerginen lähes kaikille eläimille (hevonen, kissa, koira, kani, lammas, ...)
Yli kaksikymmentä vuotta elin steriilissä ympäristössä, ja sitten riitti. Otin koiran (tottakai varakoti oli valmiina) ja parin vuoden kuluttua sain jättää lääkärin tuella astmalääkkeet pois kokonaan. Nyt meillä on kaksi koiraa ja koen koko ajan oppivani paljon koirien kautta. Elämäni on paljon rikkaampaa!
En pelkää korvausten menettämistä, mutta tosin sitä, mietin, että näinköhän elimistöni kehittelee jotain uutta vastareaktiota normaalin allergian hävittyä? Mistä ikinä voi tietää. Mutta, jokatapauksessa, en sano kenellekään edes astmaatikolle, että SINÄ et saa ottaa lemmikkiä, jos hän on sen tarkkaan harkinnut ja punninnut. KEVYESTI ei päätöstä saa kuitenkaan tehdä.
en muuten ole ollut opiskelija enää moniin vuosiin,mutta onhan totta että astma on vaikea sairaus,miksi pitää eläintä jos se pahentaa oireita joihin sitten käytetään yhteisin varoin kustannettuja lääkkeitä.Tietysti joskus hyvin harvoin voi käydä onnellisesti, niinkuin sinulle on käynyt ,että olet siedättynyt koiralle, onneksi olkoon,se on onnellinen käänne.Mutta useinmiten tulee vain surua jos joutuu luopumaan lemmikistä noin vuoden kuluttua.
Oma tapaukseni ei ole ainut tiedossani oleva. Tiedän äkkiä laskettuna ainakin 4 lähituttaviin kuuluvaa perhettä, joissa useammalla perheenjäsenellä on allergiaa ja astmaa ja ovat siedättyneet espanjanvesikoiralle. Pidän siis enemmänkin poikkeuksena kuin sääntönä, mikäli siedätystä ei tapahdu. Tuttavaperheissä ovat kyseessä todella allergiset ihmiset, jotka ovat saaneet helpotusta oman koiran kautta. Heitä haastattelemalla ja koiria kylässä pitämällä tein myös oman päätökseni aikanaan. Myös meidän koiria on ollut allergisessa perheessä hoidossa ja nyt heilläkin on oma koira ollut jo pari vuotta, hyvällä menestyksellä.
Toivottavasti en pahoita kenenkään mieltä, jos uskallan (itsekin lääketiedettä jonkin verran lukeneena) epäillä nykyajan metodeita, että kaikki allergeenit pitäisi karsia ja streriloida asuinympäristö. Suurin osa allergioista aiheutuu mielestäni juurikin tuollaisesta reagoinnista allergiaan. Siinäpä kansantalous juhlii, kun allergisia saadaan jatkuvasti lisää!
HUOMIO! Kuitenkaan koiran hommaaminen ei ole koskaan kevyen harkinnan tulos.Meilläkin on edelleen varakodit tiedossa, mikäli tilanne pahenee. (Tosin en usko enää muutaman vuoden jälkeen yhtäkkiseen käänteeseen.) Tsemppiä kaikille allergisille ja astmaatikoille! Steriilinä ei ole helppo elää, varsinkaan kun koirat kulkevat meidän koirallisten vaatteissa joka paikkaan, vaikka eivät fyysisesti olekaan läsnä.
Allergiat ovat niin yksilöllisiä. Menin allergiatestiin mahdollisen siitepölyallergian toteamiseksi ja siellä sitten yllättäen selvisikin, että olen allerginen lähes kaikelle, mutta en rotalle ja kanille. Silti meillä on 2 koiraa, 2 chinchillaa ja 2 hamsteria. En saa näistä oireita enkä tarvi lääkitystä kuin siitepölyaikaan.
Tuli vain mieleen, että kuinkahan moni on allerginen tietämättään. Monelle allergiatesti voisi olla yllätys.
Siinä olet oikeassa, että liika steriilisyys varmasti lisää allergioita, liika puhtaus esim . tuttipullojen ja vaatteiden keittäminen on uskoakseni lisännyt lasten allergia taipumuksia takavuosina.
Toivottavasti nuo tietämättömät eivät koskaan saa sitä tietää :)
Itse oirehdin kyllä ennen todella rajusti varsinkin koirasta. 15 min koiraseuraa tai edes samaa hissiä edellisten koirallisten jälkeen oli tarpeeksi.
Espanjanvesikoira on ollut minun kohdallani todellinen ihme. En reagoi edes koiran sylkeen, mikä yleensä on pahin.
ja mahtaakohan tuo henna olla SINUN ongelmasi? kyllä jokainen tietää mihin ryhtyy... jospa keskittyisit vaan omiin asioihisi.
Tämä ei ole minun ongelmani, en ole onneksi allerginen, ja olen koiraihminen omistan kaksi koiraa, ihmettelen vain ihmisiä jotka ottavat koiran vaikka tietävät olevansa allergisia, sitten ollaan vastaanotolla ihmettelemässä, että kuinkas taas on ollut hengenahdistuksia.
Taisit kuitenkin tehdä asiasta oman ongelmasi kun siitä kovasti valitit. Alkuperäinen viestisi oli sangen töykeästi kirjoitettu vaikka sitten pehmensitkin kantaasi vastaillessasi Perrolle.
Eiköhän ne jotka tietoisesti ottavat riskin, varmista myös koiralle varakodin.
Enemmän olisin huolissani sellaisista koirista jotka otetaan perheeseen jossai ei allergiasta ole tiedetty.
Vai oliko sinun suurin harmittelun lähteesi se että verovaroja menisi johonkin josta sinä et hyötyisi? Ja eihän niitä mene "hukkaan", sillä kuten itse totesit, ei korvauksia tipu jos allergiaa itse lietsoo pitämällä koiraa tai muuta lemmikkiä lääkärin neuvoista huolimatta.
Kyllä siihen allergisoitumiseen tosiaankin vaikuttaa se koiran karvan pituus yms. Mitä tiheämpää karva on niin sitä huonommin se hilse pääsee sieltä läpi. Lyhyestä karvasta se tulee läpi että heilahtaa. Itellä kaks koiraa, olen allerginen ja hoitoalalla 15 v. Koirista kokemusta koko ikäni. Yli 30 v. Karvoilla todellakin on merkitystä!
Myös koirarodulla on merkitystä. Melkein 30-vuoden koira-allergia -kokemuksella :)
Joidenkin koirarotujen iho hilseilee ylipäätään vähemmän kuin joidenkin.
Esim:
- suomenajokoira paljon
- espanjanvesikoira todella vähän
:)
Minä voin olla sheferin ja rottiksen seurassa, mutta en siedä taas spanielikoiria,en villa enkä vesikoiraa (espanjan),ja esim perhoskoira aiheutti mahtavan nuhan kun kävin kylässä sen kotona!
Meillä on perheessä kolme koira-allergista ihmistä. Meillä on kaksi portugalinvesikoiraa ja niistä ei ole tullut mitään reaktioita! Muista koirista tulee heti! Kannattaa tutustua, jos olet allerginen ja haluat koiran!