huonosti voi tämä yhteiskunta .
- tehkää oikeuden mukainen päätös ..sillä kaikki vastaa viimmeisellä portilla mitä on tehnyt.
- ei virkamies voi mennä kenenkään seläntaakse ja pestä käsiä VÄÄRYYDELTÄ.
- muutakaa laet niin että ne kestää LUOJANKIN EDESSÄ.
- tee rakkauden teko toiselle minkä haluat itsellesi.
- tehkää oikeuden mukainen päätös ..sillä kaikki vastaa viimmeisellä portilla mitä on tehnyt.
- ei virkamies voi mennä kenenkään seläntaakse ja pestä käsiä VÄÄRYYDELTÄ.
- muutakaa laet niin että ne kestää LUOJANKIN EDESSÄ.
- tee rakkauden teko toiselle minkä haluat itsellesi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kaukana! Lapsi saa oikeaa hoitoa, rajoja, rakkautta ja turvallisuuden tunnetta vain kotonaan, sijaishuollossa vain vammautuvat lisää pelkän vanhemmista erottamisen lisäksi.
Näin meilläkin tapahtui. Lapsen elämä on ollut pelkästään nousujohteista siitä asti kun hän kotiutui, vaikka paljon huonompi kuntoisena tulikin kotiin kuin oli sijoitukseen mennessään. Silti on saatu lapselle kaikki tarvittavat kuntoutukset ym asiat järjestykseen, vaikka sijaishuolto teki kaikkensa lapsen lisävammauttamisessa.
Jos laitonta huostaanottoa ei olisi välissä ollut, lapsen kuntoutus vain olisi päässyt alkamaan paljon aikaisemmin kuin nyt. Ja tietysti olisi selvitty paljon lyhyemmällä kuntoutusjaksolla.
Pitäisikö sanoa suuret kiitokset suomalaiselle lastensuojelulle - voi hel...ti sentään!
Kertokaa, miten lapsia voi suojella lastensuojelulta, niin pelastatte monta lasta ja perhettä siltä painajaiselta, jonka me jouduimme lapsemme kanssa läpi käymään.
ei ole mitään sijaa lastensuojelun ympärille rakennetussa liiketoiminnassa.
Sitähän tämä sairas vanhempien haukkuminen täälläkin todistaa.
Tulee mieleen lapseni tarhassa töissä ollut vanha ja viisas kasvattaja, joka totesi, että hän ei ikinä halua loukata lapsen vanhempaa, koska sitä kautta loukkaa myös lasta. Tämän minäkin pystyn allekirjoittamaan eri tavalla kuin eräät typerykset, jotka leipänsä tänä päivänä lasten väärällä kohtelulla ansaitsevat.
Tämänkin palstan kirjoittajilla taitaa enemmistöllä olla lapsia luonaan ja kasvatettavanaan.
Kenelle te yritätte vakuuttaa olevanne se paras "koti" ja "parhaat" vanhemmat? Ei mene läpi.
En voi kuvitella, että koti, jossa lasta kohdellaan huonosti, jossa vanhemmat ryyppää, jossa on väkivaltaa, mielenterveysongelmia tai ties mitä, on lapselle se paras koti. On todella hyvä, että lapsi voidaan ottaa sellaisesta paikasta huostaan ihmisten luo ja oloihin, joissa lapsella on mahdollisuus hyvään tulevaisuuteen. Näin se nyt vaan on eikä tässä ole kyse mistään haukkumisesta. Sitä haukkumista harrastavat täällä muutenkin enempi katkerat biovanhemmat sijareita ja koko maailmaa kohtaan.
saisi pelastaa lapsia?
Lue vähän enemmän, mitä kirjoitetaan, että tiedät myös mitä vastustetaan ja mitä ei.
Olen itsekin kirjoittanut varmaan kymmeniä kertoja, että AINOAT huostaanotot, mitä on oikeus tehdä, ovat sellaiset tapaukset, että vanhempien päihteiden käyttö on sitä luokkaa, että sossun ei tarvitse arvailla, käytetäänkö vai ei.
Toinen tilanne on vanhemman vakava mt-ongelma, joka tarvitsee pitempi aikaista sairaalahoitoa.
Kaikki muut huostaanotot on estettävissä oikeilla tuilla ja palveluilla.
Ja päihdetapauksessakin vanhemmille on tarjottava lapsen sijoituksen jälkeen TODELLISTA päihdekuntoutusta, eikä vain jotain katkaisuhoitoa viikolle, parille. Minulle se on sinällään vieras alue, mutta lue itse päihdehuollon sivustoilta, mitä se parhaillaan pitää sisällään.
vakuuttaa".
Minun ei ainakaan tarvitse vakuuttaa yhtään kenellekään. Kai täällä nyt saman kokeneet ihmiset saavat ihan keskenäänkin vaihtaa ajatuksia ja kokemuksia ilman, että joku ulkopuolinen on aina työntämässä nokkansa siihen väliin. Enkä pahoittele yhtään, jos keskustelu ärsyttää jota kuta, sillä sossukin on myöntänyt, että lapseni huostaanotto oli aikanaan täysin aiheeton ja turha. Se on purettu jo ajat sitten, mutta haluan kannustaa niitä, jotka aiheetta elävät sen helvetin keskellä vielä tänäkin päivänä.
on ehkä tullut hätä jos vaikka on sairastunut ja mitä hän tekee jos tien päässä pietarille pitää selvitellä tekosiaan. Jos jankkaa vääryyksiään oikeiksi sen sijaan, että ottaisi vastuuta ja yrittäisi korjata ja hyvittää väärin tekonsa kohteilleen.