tavutuksen estäminen

ta(i)vuttaja

kertokaas miten estän automaattista tavutusta (OOo voikko -paketti) katkaisemasta tekstiä: "C -kieli" " "-merkkien kohdalta. Nyt, jos ko. sana esiintyy rivin lopussa, katkaisee tavutus sen esimerkiksi seuraavilla tavoilla:

C
-kieli tai

C
-kieli tai

C
-kieli

Tämä ei kyllä ole minusta oikein. Miten estän sen? Käytössä (olosuhteiden pakosta) OOo:n versio 2.3.

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ta(i)vuttaja

      esittämistäni vaihtoehdoista jälkimmäinen:

      C
      -kieli

      on varmaankin ihan oikein, mutta kaksi muuta eivät.

    • Näyttäisi C olevan ongelmallinen termi tavutuksen suhteen, ilmeisesti noiden plussien takia.

      Normaalisti automaattisen tavutuksen estoon on kaksi tapaa. Kökömpi on maalata sana ja muuttaa fonttiasetuksista kieleksi 'Ei mitään', jolloin sanalle ei ole tavutussääntöä eikä sitä siis tavuteta (eikä myöskään oikolueta). Tietenkin sana täytyy merkitä kyseisellä tavalla jokaisessa esiintymiskohdassa erikseen.

      Viksumpi tapa on lisätä sana sanakirjaan (Työkalut -> Asetukset... -> Kieliasetukset -> Kirjoituksen aputyökalut -> Omat sanakirjat) muodossa 'sana=', eli yhtäsuuruusmerkki lopussa. Tällöin sanaa ei tavuteta missään asiakirjassa.

      Valitettavasti kumpikaan tapa ei toimi C -termin yhteydessä! On toki vielä yksi vaihtoehto: vaihda Javaan :-)

      • ta(i)vuttaja

        Hmm... Termin "C " korvaaminen termillä "Java" saattaisi todellakin tehdä gradustani aika mielenkiintoisen... :) Jos siis sitä tarkoitit.

        Javasta tuli mieleen, että lieneekö tuota tavutusta/sanan katkaisemista mahdollista jotenkin ohjelmallisesti manipuloida OOo:n API:n kautta esim. siten, että käy ohjelmallisesti läpi koko tekstin, ja väkisin estää tietyn sanan katkaisemisen rivin lopussa...?

        Noh, tämä oli vain tällanen heitto, kun minulla ei todellakaan ole mitään hajua koko OOo:n ohjelmointirajapinnasta, että mitä sillä oikein voi tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      41
      4237
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4042
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3158
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      17
      3081
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2745
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2473
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2125
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2035
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe