tavutuksen estäminen

ta(i)vuttaja

kertokaas miten estän automaattista tavutusta (OOo voikko -paketti) katkaisemasta tekstiä: "C -kieli" " "-merkkien kohdalta. Nyt, jos ko. sana esiintyy rivin lopussa, katkaisee tavutus sen esimerkiksi seuraavilla tavoilla:

C
-kieli tai

C
-kieli tai

C
-kieli

Tämä ei kyllä ole minusta oikein. Miten estän sen? Käytössä (olosuhteiden pakosta) OOo:n versio 2.3.

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ta(i)vuttaja

      esittämistäni vaihtoehdoista jälkimmäinen:

      C
      -kieli

      on varmaankin ihan oikein, mutta kaksi muuta eivät.

    • Näyttäisi C olevan ongelmallinen termi tavutuksen suhteen, ilmeisesti noiden plussien takia.

      Normaalisti automaattisen tavutuksen estoon on kaksi tapaa. Kökömpi on maalata sana ja muuttaa fonttiasetuksista kieleksi 'Ei mitään', jolloin sanalle ei ole tavutussääntöä eikä sitä siis tavuteta (eikä myöskään oikolueta). Tietenkin sana täytyy merkitä kyseisellä tavalla jokaisessa esiintymiskohdassa erikseen.

      Viksumpi tapa on lisätä sana sanakirjaan (Työkalut -> Asetukset... -> Kieliasetukset -> Kirjoituksen aputyökalut -> Omat sanakirjat) muodossa 'sana=', eli yhtäsuuruusmerkki lopussa. Tällöin sanaa ei tavuteta missään asiakirjassa.

      Valitettavasti kumpikaan tapa ei toimi C -termin yhteydessä! On toki vielä yksi vaihtoehto: vaihda Javaan :-)

      • ta(i)vuttaja

        Hmm... Termin "C " korvaaminen termillä "Java" saattaisi todellakin tehdä gradustani aika mielenkiintoisen... :) Jos siis sitä tarkoitit.

        Javasta tuli mieleen, että lieneekö tuota tavutusta/sanan katkaisemista mahdollista jotenkin ohjelmallisesti manipuloida OOo:n API:n kautta esim. siten, että käy ohjelmallisesti läpi koko tekstin, ja väkisin estää tietyn sanan katkaisemisen rivin lopussa...?

        Noh, tämä oli vain tällanen heitto, kun minulla ei todellakaan ole mitään hajua koko OOo:n ohjelmointirajapinnasta, että mitä sillä oikein voi tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4967
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe