Aina kun käynnistää kylmänä alkaa se helvetin vinkuna. Saattaa jatkua pitkäänkin, mutta pahiten liikkeelle lähtiessä. Saako tät ähelposti itse kiristettyä? Ja jos, niin viitsiikö joku kertoa miten.
Laturin hihna vinkuu
5
4675
Vastaukset
- RXE
Niin jos on kyseessä Renaultin Laguna niin siinä
ei ole pelkkää laturinhihna vaan moniurahihna
joka pyörittää myös muita laitteita eli kyseinen
hihna saattaa olla vaihtokunnossa. Samalla täytyy
vaihtaa myös kiristysrulla, tosin kannattaa ensin
kokeilla kiristää sitä rullaa jos on löystynyt. - suosittelen vaihtoa
Siinä taitaa olla moniurahihna ja jos on vanha kannattaa vaihtaa uusi.
- Arto1
Itsellä Lagunassa 2.0 8v tahtoo tuo hihna ulista aina kylmänä startattua, vaikka on uusikin hihna.
Ongelmaa tarkasteltua, suurin ääni taitaa tullakkin kiristinrullasta. Irtaallaan tuo rulla selvästi rahisee ja tilasinkin rullan jo omaan Lagunaan.
Vinkkinä pultin keskellä on kuusiokolopultti 7mm, mikä täytyy muistaa avata. Pultin kannasta 22mm kääntämällä lähtee kiristimestä hampaat. Rulla tuossa maksaa noin 100e, jos laakeri menossa. - Rellu tutuksi
Arto1 kirjoitti:
Itsellä Lagunassa 2.0 8v tahtoo tuo hihna ulista aina kylmänä startattua, vaikka on uusikin hihna.
Ongelmaa tarkasteltua, suurin ääni taitaa tullakkin kiristinrullasta. Irtaallaan tuo rulla selvästi rahisee ja tilasinkin rullan jo omaan Lagunaan.
Vinkkinä pultin keskellä on kuusiokolopultti 7mm, mikä täytyy muistaa avata. Pultin kannasta 22mm kääntämällä lähtee kiristimestä hampaat. Rulla tuossa maksaa noin 100e, jos laakeri menossa.kyseisen laturinremmin ja oikeastaan -kiristimen takia... Kiristin hajos kesken ajon moottoritiellä, josta remmi palasiksi ja riekaleet kampiakselin päästä jakopäänremmin mukana nokka-akselin ympärille... Jako pieleen satasen vauhdissa, "sulake" oli lauennut nokka-akselin rattaassa, mutta eipä se auttanu, kone oli kerralla selvä. Kaksi kertaa oli vastaava tilanne yhtä lähellä, kiristin oli kulunu aivan paskaksi ja todella nopeasti!!!!! Laguna 1.9Dti -99.
- Arto1
Rellu tutuksi kirjoitti:
kyseisen laturinremmin ja oikeastaan -kiristimen takia... Kiristin hajos kesken ajon moottoritiellä, josta remmi palasiksi ja riekaleet kampiakselin päästä jakopäänremmin mukana nokka-akselin ympärille... Jako pieleen satasen vauhdissa, "sulake" oli lauennut nokka-akselin rattaassa, mutta eipä se auttanu, kone oli kerralla selvä. Kaksi kertaa oli vastaava tilanne yhtä lähellä, kiristin oli kulunu aivan paskaksi ja todella nopeasti!!!!! Laguna 1.9Dti -99.
Itsellä tuo kiristin vaihdettu, mutta aina vaan ulisee startattua rumasti. Onkohan ääni mahdollista kuulua laturista tai ohjaustehostimen pumpusta?
Lämmettyä siis ei ulise.
Jakopäässä siis on uudet osat ja vesipumppu uusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395238- 853742
- 483145
- 623035
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451838Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101815- 181741