Kaikkihan tietävät että Zoomit ovat kompromissejä, mutta jos joku Zoom on sellainen että sitä ei kiinteillä voi korvata, niin mikä?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olympuksen kiinteiden tarjonta on aika vähäistä, mutta zoomit ovat sitäkin parempia. 7-14/f4 on mahdoton korvata kiinteillä, sillä sellaista ei ole tarjolla. Hankalia korvattavia ovat myös 14-35/f2 ja 35-100/f2.
...että Olyllä ei yleensä heikkoa lenkkiä löydy linssien puolelta. Mutta kysymykseni oli itse asiassa aika aika provokatiivinen noille "Nikotinisteille!"
Oma ehdotukseni on meille croppikuvaajille tuo.
http://www.photozone.de/Reviews/Canon EOS Lens Tests/45-canon-eos-aps-c/379-tokina_1116_28_canon
http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm#perf
Itken suorastaan verta kun tuota kakkulaa ei toistaiseksi saa Sonylle sovitettuna ja kun tuo Ken Rockwell vielä sanoi tuossa jälkeisemmässä linkissä että tuon kakkulan ilmestyttyä tuo Nikonin ihmelapsi
http://www.kenrockwell.com/nikon/14-24mm.htm
joutaa hyllyyn pölyttymään.
Cas!
> Onpas kauhea Cas!
...teille nuoremmille ATK-nörteille yksi pienin murhe mitä kuvien fiksaamiseen tulee, mutta piirtokykyä ei voi sitten korjata millään softalla!