Toukokuu Aasiassa

Jompi Kumpi

Mihin päin kannattaa mennä, jos haluaa (Kaakkois-)Aasiaan toukokuun alkupuolella? Halutaan suht hyviä kelejä, auringonpaistetta, ei liikaa sadetta, ei suurta todennäköisyyttä hirmumyrskyistä. Kiinnostuksenkohteita Malesia, Vietnam, Thaimaa ja Indonesia. Indoihin vain vaikea päästä ilman sataa ja tuhatta välilaskua tai korkeaa hintaa, joten ehkä sillä nuo kolme ensimmäistä ensisijaisina toiveina. Mitäs muita kannattavia paikkoja? Mikä noista olisi tuohon ärsyttävään vuodenaikaan järkevin?

2

1413

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ejk47

      Mihin päin kannattaa mennä, jos haluaa (Kaakkois-)Aasiaan toukokuun alkupuolella? Halutaan suht hyviä kelejä, auringonpaistetta, ei liikaa sadetta, ei suurta todennäköisyyttä hirmumyrskyistä. Kiinnostuksenkohteita Malesia, Vietnam, Thaimaa ja Indonesia. Indoihin vain vaikea päästä ilman sataa ja tuhatta välilaskua tai korkeaa hintaa, joten ehkä sillä nuo kolme ensimmäistä ensisijaisina toiveina.

      Tuolla maailmankolkalla on kyllä kuuma sadekausi meneillään ,joten ajoittaisia trooppisia sateita esiintyy kaikissa paikoissa.Lämpötilat todennäköisesti noin 30-40 astetta ,ilman kosteus liki 90%. Mutta jos kestät lämmintä niin sekaan vaan , se on ihan kivaa vaikka paita liimautuukin selkään. myrskyjen suhteen turvallisin paikka lienee Thaimaa Siamin lahdella, Hua-Hin, Pattaya,Rayong, ja sitten saaret Samet.Shang, Samui. phuketin puolella Intian vatltameren puolella esiintyy myrskyjä. Bangkok aivan liian kuuma tähän aikaan.

    • Myös Malesian itärannikon saaret (Tioman, Redang...) elelee sillon jokseenki parasata aikaansa. ja saarila ylheensäkki vähin viliposampaa ko rannikola
      Statistiikkaa Kuala Terengganusta
      http://www.weatherbase.com/weather/weatherall.php3?s=91684&refer=&units=metric
      muutonki hyvä tietokanta säätietoihin.
      Tahi pohojonen Vietnam. Esimerkiksi Halong Bay olis varmasti upia keskelä kauneinta kukkaloistua, ko soli mahtava keskitalaven vesisatheesaki.
      Tai Borneon itärannikko on joltisenki mukavaa seutua säitten suhtheen.
      Oikiasthaan valinnanvarraa on ihan älyttömästi. Mie kuiten siihenaikhaan kattelisin mielummin niitä Eteläkiinanmeren rantoja ko tuota Andamaninmeren puolta. olis jokuverran tasasempaa.

      pera

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      269
      1082
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      228
      860
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      79
      733
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      717
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      100
      624
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe