Niin kun sanotaan että kani on yöeläin,mutta nukkuuko se sitten päivällä?
Kun mä en oo kertaakaan nähny kanini nukkuvan...
Milloin kani nukkuu?
14
8469
Vastaukset
- Miiru
Pienet kanit nukkuu usein kun nukuttaa... Kyllä ne useimmiten nukku öisin, eikä ole yöeläimiä, poikkeuksiakin on.
- Kanin omistaja
Ainakin minun kanini nukkuu aina yöllä ja lepäilee välillä päivisinkin!
- Ruohometsän asukki
Se, ettet ole ehkä TAJUNNUT kanisi nukkuvan johtuu luultavasti siitä, että kanit NUKKUVAT SILMÄT AUKI.
Ainakin poikasena, vanhemmiten yleensä menevät luomet hieman silmän päälle, muttei kokonaan peittoon, sillä kanin täytyy olla valppaana joka hetki. Oletko huomannut että kani ei edes pahemmin räpäyttele silmiään? (paitsi harvoin)
Lisäksi kani lepää suurimman osan aikaa joten varsinaista unta ei paljon tarvita.- Idyli
Nukkuu vasta silloin kun talossa hiljennytään. Jos jotain mölyä pidetään, niin ei kanikaan nuku.
Ja sitten tiedoksi että mun kani
nukkuu SILMÄT KIINNI!!
Mun kaverinki kani nukkuu silmät kiinni. Ehkä kanit jotka nukkuu silmät auki ovat niin arkoja vielä, tai jotain. Oona (mun kani) Ei ole ollenkaan arka! Eikä mun kaverin kanikaa. niih.. - iik
Idyli kirjoitti:
Nukkuu vasta silloin kun talossa hiljennytään. Jos jotain mölyä pidetään, niin ei kanikaan nuku.
Ja sitten tiedoksi että mun kani
nukkuu SILMÄT KIINNI!!
Mun kaverinki kani nukkuu silmät kiinni. Ehkä kanit jotka nukkuu silmät auki ovat niin arkoja vielä, tai jotain. Oona (mun kani) Ei ole ollenkaan arka! Eikä mun kaverin kanikaa. niih..Kaikille vastanneille ja hyvää uutta vuotta! :)
- Ruohometsän asukki
Idyli kirjoitti:
Nukkuu vasta silloin kun talossa hiljennytään. Jos jotain mölyä pidetään, niin ei kanikaan nuku.
Ja sitten tiedoksi että mun kani
nukkuu SILMÄT KIINNI!!
Mun kaverinki kani nukkuu silmät kiinni. Ehkä kanit jotka nukkuu silmät auki ovat niin arkoja vielä, tai jotain. Oona (mun kani) Ei ole ollenkaan arka! Eikä mun kaverin kanikaa. niih..Ei todellakaan. KAi se sitten on vain kanikohtaista miten ne nukkuvat. Omani on kaikkea muuta kuin arka, jopa vieraita ihmisiä kohtaan.
Kaikki tuntemani lähipiirin kanit nukkuvat silmät auki. Ne eivät voi kaikki olla arkoja. - Animal
Ruohometsän asukki kirjoitti:
Ei todellakaan. KAi se sitten on vain kanikohtaista miten ne nukkuvat. Omani on kaikkea muuta kuin arka, jopa vieraita ihmisiä kohtaan.
Kaikki tuntemani lähipiirin kanit nukkuvat silmät auki. Ne eivät voi kaikki olla arkoja.Jos ette edes tiedä kanien nukkuvan silmät auki niin mitähän te niistä loppujen lopuksi edes tiedätte.
- Anonyymi
Paljonko kanin pitäisi saada unta päissä?
- Kanin omistaja
Kanit on luonnostaan yö eläimiä mutta ne tottuu ihmisten rytmiin kanit nukkuu muistaakseni kakstoistatuntia vuorokaudes. Ne nukkuu esim. päiväunet silloin ku sä oot koulus ja sit ne nukkuu yöllä.
- Hillaterttu
Meillä mennään energiatason mukaan. Torkkuja otetaan pitkin yötä ja päivää. Etenkin yöllä kun muutkin nukkuu (yksilöstä ja iästä riippuen). Välillä nukutaan silmät kiinni. Ja usein kun on musiikkia tai muuta varuillaan oltavaa niin kuorsataan silmät auki. Sitten taas jaksetaan heitellä riemuloikkia :)
- kata30
Meillä tullut kani ja se nukkuu silmät melkein kiinni koska on vähä arka viel..
- kata30
Meidän kani nukkuu päivällä kyl =)
- Kanit_Life
Mulla kani nukkuu kun mä nukun<3 Jotkut kanit nukkuvat silmät auki jotkut kiinni( ; Kastroinin/Steriloinnin jälkeen nukkuu silmät auki
- Anonyymi
Siis joo itellä on noin viisi kuukautias kani ja kyllä se nukku välillä öisin ja välillä aamulakin. Tai siis mun kani riehuu aika paljon öisin ja nukkuu aamuisin
noin klo 10-14, jostain siltä väliltä. Mun mielestä kanit ei varsinaisesti nuku vaa musta tuntuu, että se lepää, mut siis joo tää on vaa mun mielipide!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1454053Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma553464- 2142840
Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest382712Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem292570Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu492166- 1281687
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja371676Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1671629Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?
Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e1051310