Herve,
Kertokaas pyörättömälle, mikä idea on siinä, että pyöriä saa 25 kW versiona? Onko se joku verotuskikkailu?
Kiitskiits.
Mikä idea on 25 kw versioissa?
5
1660
Vastaukset
- Speedy
18-vuotiaana henkilö voi saada A-luokan ajokortin, joka oikeuttaa moottoripyörän kuljettamiseen, jonka teho on enintään 25 kW eikä moottoripyörän tehon suhde omamassaan ylitä 0.16 kW/kg.
Yli 25 kW moottoripyörän kuljettaminen edellyttää A-luokan ajo-oikeutta vähintään kahden vuoden ajalta tai erikseen suoritettua ajo- ja käsittelykoetta vähintään 35 kW moottoripyörällä. Erillisen kokeen voi suorittaa 21 vuotiaana.- mopohessu
"Yli 25 kW moottoripyörän kuljettaminen edellyttää A-luokan ajo-oikeutta vähintään kahden vuoden ajalta"
Ej pidä paikkaansa, mikäli ymmärsin oikein. Voit ajaa ison A-kortin vaikka suoraan, kunhan vain olet yli 21 vuotias.
http://www.inkeroistenautokoulu.fi/a.htm - Nsr -93
mopohessu kirjoitti:
"Yli 25 kW moottoripyörän kuljettaminen edellyttää A-luokan ajo-oikeutta vähintään kahden vuoden ajalta"
Ej pidä paikkaansa, mikäli ymmärsin oikein. Voit ajaa ison A-kortin vaikka suoraan, kunhan vain olet yli 21 vuotias.
http://www.inkeroistenautokoulu.fi/a.htmjos mä käsitin oikee autokoulun kirjasta nii kun oot ajanu kevarikortin ja kun se on ollu sulla 2 vuotta eli 18 vuotiaana saat ajaa sitä 25Kw kortin vasta 21w... siis jos mä käsitin oikee =)
- mopohessu
Nsr -93 kirjoitti:
jos mä käsitin oikee autokoulun kirjasta nii kun oot ajanu kevarikortin ja kun se on ollu sulla 2 vuotta eli 18 vuotiaana saat ajaa sitä 25Kw kortin vasta 21w... siis jos mä käsitin oikee =)
Joo, just noin.
16v-18v 11kW
18v-20v 25kW
20v< rajoittamaton
tai suoraan "oikea" prätkäkortti 21 vuotiaana. - gixxeristi
mopohessu kirjoitti:
Joo, just noin.
16v-18v 11kW
18v-20v 25kW
20v< rajoittamaton
tai suoraan "oikea" prätkäkortti 21 vuotiaana.Kyllähän toi speedy aivan oikeessa on, ei varmaan mopohessu käsittäny oikein. Ja semmonen juttu, että eihän sitä nyt välttämättä tarvitse piikkikorttia olla pohjalla eli 18-vuotiaana A-kortti(alle 25kw) ja kun ajo-oikeus on ollut kaksi vuotta, niin muuttuu automaattisesti rajoittamattomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064592Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293403No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 411438
- 361353
- 381206
- 141102
- 1591026
- 27998
- 6944