Moikka!
Olen tässä ajatellut, että kun perinnöksi jäi sellainen lamposaari. 3 hehtaarin kokoinen. On meidän kesäpaikalta noin 100 metrin päässä. Niin mitä minun tulisi ottaa huomioon, jos lampaita sinne hommaisin. Siis keväällä hankkisin ja syksyllä omaan tarpeeseen lihat.
Mikä on oikea aika hankintaan?
Miten ruokinta? Ja minkälainen "lampola" niille tulisi rakentaa?
Tarvitaanko lupaa joltain?
Kiitos kaikista vastauksista.
terveisin Olli
Miten
1
127
Vastaukset
- Kasvattaja
Ensinnäkin, lampaat ovat hyvä valinta kotieläimeksi, onnittelen siis!
Lampaat ovat suhteellisen helppohoitoisia, ovat vaatimattomia ja niitä ei tarvitse lypsää niinkuin lehmiä tai vuohtakin tiettyinä aikoina.
Oikeaa aikaa hankintaan ei sinäänsä ole, mutta suosittelen kevättä/kesää, jolloin kannattaa kysellä lampureilta karitsoita.
Lampaan "ruokavalioon" kuuluu:
- kuivaheinä
Joka päivä, kerran aamulla ja kerran illalla
- vilja (kaura, ohra)
Kerran tai muutaman viikossa. Kantavat emot ja karitsat asia erikseen. (Enemmän)
- kivennäiset, suolat
Mielellään koko ajan tarjolla astiasta tai nuolukivenä.
- tuore heinä
Kesäisin mielellään itse laitumelta syöden
- juurekset, hedelmät, vihannekset
(Lukematon litania)
Herkkuina silloin tällöin. Ei liikaa kerralla.
- vettä
Aina tarjolla, puhdasta!
Tässä ruokinta pähkinänkuoressa!
Lampola voi olla ns. kylmälampola, varsinkin jos aiot pitää lampaita ajalla kevät-syksy. Toisaalta niille silloin riittäisi suojakatos, jonne pääsevät tuulelta ja sateelta suojaan ja jonne mahtuvat makaamaan ja vähän liikkumaan.
Rakentaminen onnistuu kyllä "tee-se-itse" -mieheltä tai naiselta.
Lampolaan tarvitset rakennusluvan, mutta suojakatoksen saa rakentaa ilman lupaa. (Kyseessä kuitenkin huomattavasti pienempi asumus kuin lampola.)
Jos jotain lisäkysymyksiä tulee, niin kirjoittele tänne. Toivottavasti oli apua!
Terv. Lampurin tytär (Ja siinä samassa lampuri itsekin)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32721Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062521Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938