pesä värkit

abe

mikä olisi hyvä ja LÄMMIN pesä aines gerbuille?
tavallista vessa paperia annan, mutta mikä olisi haitatonta ja lämmintä?

6

365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Hosio

      Gerbojen pesä-materiaali nro 1. on tietty wc-papru suikale (liikaa ei voi olla ikinä), heinäkin käy (ei vält.. vaaleille väreille; värjäävät turkin).

      Kannattaa mnuuten mennä www.gerbiiliyhdistys.fi (sieltäs ivujen kautta pääsee gerbu-keskustelupalstalle ;) )

    • Nina

      meidän gerbat hylkäävät jopa vessapaperin jos niille on tarjolla ihanan silkkisiä servettejä.
      onhan ne kalliimpia, mutta jos halua gerboilleen parasta ja silkkisimpää ja lämmintä...

      • adeline

        eikö servettien väri aineet haittaa?


    • Gerbillus

      Nessu tai muista nenäliinoista gerbiilit tykkäävät.. eläinkaupoista saa myös pumpulintapaista pikkujyrsijöille tarkoitettua pesänpehmikettä, mutta eivätköhän nuo papereillakin pärjää, onhan niillä toisensa tyynyinä.

      • Kati S.

        Se mainitsemasi eläinkaupoissa myytävä pumpulin tapainen hamsterinvillaksikin sanottu pehmike ei ole hyväksi pikkujyrsijöille! Ensinnäkin, pumpuli voi kiertyä niiden pienten jalkojen ympärille todella ikävällä tavalla, ja toisekseen siitä voi aiheutua suolistotukoksia, jos gerbu tai hamsu erehtyy sitä syömään. Varmasti olisi pehmeää ja lämmintä mutta ei kovin terveellinen vaihtoehto. En kyllä edes tajua miksi sellaista yleensäkään myydään eläinkaupoissa!


    • n.s

      mä annan silputtua talouspaperia. Ennen annoin pesävanua, mutta entinen mussukkani kuoli siihen....*huokaus ja kyynel*.................älä anna pesä vanua, jooko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      81
      5519
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      111
      4534
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      136
      4115
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      216
      2867
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      78
      2836
    6. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      32
      2716
    7. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      83
      2534
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      89
      2280
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      182
      2113
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      1666
    Aihe