pesä värkit

abe

mikä olisi hyvä ja LÄMMIN pesä aines gerbuille?
tavallista vessa paperia annan, mutta mikä olisi haitatonta ja lämmintä?

6

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Hosio

      Gerbojen pesä-materiaali nro 1. on tietty wc-papru suikale (liikaa ei voi olla ikinä), heinäkin käy (ei vält.. vaaleille väreille; värjäävät turkin).

      Kannattaa mnuuten mennä www.gerbiiliyhdistys.fi (sieltäs ivujen kautta pääsee gerbu-keskustelupalstalle ;) )

    • Nina

      meidän gerbat hylkäävät jopa vessapaperin jos niille on tarjolla ihanan silkkisiä servettejä.
      onhan ne kalliimpia, mutta jos halua gerboilleen parasta ja silkkisimpää ja lämmintä...

      • adeline

        eikö servettien väri aineet haittaa?


    • Gerbillus

      Nessu tai muista nenäliinoista gerbiilit tykkäävät.. eläinkaupoista saa myös pumpulintapaista pikkujyrsijöille tarkoitettua pesänpehmikettä, mutta eivätköhän nuo papereillakin pärjää, onhan niillä toisensa tyynyinä.

      • Kati S.

        Se mainitsemasi eläinkaupoissa myytävä pumpulin tapainen hamsterinvillaksikin sanottu pehmike ei ole hyväksi pikkujyrsijöille! Ensinnäkin, pumpuli voi kiertyä niiden pienten jalkojen ympärille todella ikävällä tavalla, ja toisekseen siitä voi aiheutua suolistotukoksia, jos gerbu tai hamsu erehtyy sitä syömään. Varmasti olisi pehmeää ja lämmintä mutta ei kovin terveellinen vaihtoehto. En kyllä edes tajua miksi sellaista yleensäkään myydään eläinkaupoissa!


    • n.s

      mä annan silputtua talouspaperia. Ennen annoin pesävanua, mutta entinen mussukkani kuoli siihen....*huokaus ja kyynel*.................älä anna pesä vanua, jooko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe