pesä värkit

abe

mikä olisi hyvä ja LÄMMIN pesä aines gerbuille?
tavallista vessa paperia annan, mutta mikä olisi haitatonta ja lämmintä?

6

368

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Hosio

      Gerbojen pesä-materiaali nro 1. on tietty wc-papru suikale (liikaa ei voi olla ikinä), heinäkin käy (ei vält.. vaaleille väreille; värjäävät turkin).

      Kannattaa mnuuten mennä www.gerbiiliyhdistys.fi (sieltäs ivujen kautta pääsee gerbu-keskustelupalstalle ;) )

    • Nina

      meidän gerbat hylkäävät jopa vessapaperin jos niille on tarjolla ihanan silkkisiä servettejä.
      onhan ne kalliimpia, mutta jos halua gerboilleen parasta ja silkkisimpää ja lämmintä...

      • adeline

        eikö servettien väri aineet haittaa?


    • Gerbillus

      Nessu tai muista nenäliinoista gerbiilit tykkäävät.. eläinkaupoista saa myös pumpulintapaista pikkujyrsijöille tarkoitettua pesänpehmikettä, mutta eivätköhän nuo papereillakin pärjää, onhan niillä toisensa tyynyinä.

      • Kati S.

        Se mainitsemasi eläinkaupoissa myytävä pumpulin tapainen hamsterinvillaksikin sanottu pehmike ei ole hyväksi pikkujyrsijöille! Ensinnäkin, pumpuli voi kiertyä niiden pienten jalkojen ympärille todella ikävällä tavalla, ja toisekseen siitä voi aiheutua suolistotukoksia, jos gerbu tai hamsu erehtyy sitä syömään. Varmasti olisi pehmeää ja lämmintä mutta ei kovin terveellinen vaihtoehto. En kyllä edes tajua miksi sellaista yleensäkään myydään eläinkaupoissa!


    • n.s

      mä annan silputtua talouspaperia. Ennen annoin pesävanua, mutta entinen mussukkani kuoli siihen....*huokaus ja kyynel*.................älä anna pesä vanua, jooko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      508
      2307
    2. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      918
    3. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      464
      865
    4. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      39
      844
    5. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      751
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      695
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      650
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      636
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      573
    Aihe