pesä värkit

abe

mikä olisi hyvä ja LÄMMIN pesä aines gerbuille?
tavallista vessa paperia annan, mutta mikä olisi haitatonta ja lämmintä?

6

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Hosio

      Gerbojen pesä-materiaali nro 1. on tietty wc-papru suikale (liikaa ei voi olla ikinä), heinäkin käy (ei vält.. vaaleille väreille; värjäävät turkin).

      Kannattaa mnuuten mennä www.gerbiiliyhdistys.fi (sieltäs ivujen kautta pääsee gerbu-keskustelupalstalle ;) )

    • Nina

      meidän gerbat hylkäävät jopa vessapaperin jos niille on tarjolla ihanan silkkisiä servettejä.
      onhan ne kalliimpia, mutta jos halua gerboilleen parasta ja silkkisimpää ja lämmintä...

      • adeline

        eikö servettien väri aineet haittaa?


    • Gerbillus

      Nessu tai muista nenäliinoista gerbiilit tykkäävät.. eläinkaupoista saa myös pumpulintapaista pikkujyrsijöille tarkoitettua pesänpehmikettä, mutta eivätköhän nuo papereillakin pärjää, onhan niillä toisensa tyynyinä.

      • Kati S.

        Se mainitsemasi eläinkaupoissa myytävä pumpulin tapainen hamsterinvillaksikin sanottu pehmike ei ole hyväksi pikkujyrsijöille! Ensinnäkin, pumpuli voi kiertyä niiden pienten jalkojen ympärille todella ikävällä tavalla, ja toisekseen siitä voi aiheutua suolistotukoksia, jos gerbu tai hamsu erehtyy sitä syömään. Varmasti olisi pehmeää ja lämmintä mutta ei kovin terveellinen vaihtoehto. En kyllä edes tajua miksi sellaista yleensäkään myydään eläinkaupoissa!


    • n.s

      mä annan silputtua talouspaperia. Ennen annoin pesävanua, mutta entinen mussukkani kuoli siihen....*huokaus ja kyynel*.................älä anna pesä vanua, jooko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      121
      7055
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      55
      4787
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3734
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2824
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      33
      2489
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1936
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      207
      1462
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1254
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      42
      1065
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      911
    Aihe