pesä värkit

abe

mikä olisi hyvä ja LÄMMIN pesä aines gerbuille?
tavallista vessa paperia annan, mutta mikä olisi haitatonta ja lämmintä?

6

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.Hosio

      Gerbojen pesä-materiaali nro 1. on tietty wc-papru suikale (liikaa ei voi olla ikinä), heinäkin käy (ei vält.. vaaleille väreille; värjäävät turkin).

      Kannattaa mnuuten mennä www.gerbiiliyhdistys.fi (sieltäs ivujen kautta pääsee gerbu-keskustelupalstalle ;) )

    • Nina

      meidän gerbat hylkäävät jopa vessapaperin jos niille on tarjolla ihanan silkkisiä servettejä.
      onhan ne kalliimpia, mutta jos halua gerboilleen parasta ja silkkisimpää ja lämmintä...

      • adeline

        eikö servettien väri aineet haittaa?


    • Gerbillus

      Nessu tai muista nenäliinoista gerbiilit tykkäävät.. eläinkaupoista saa myös pumpulintapaista pikkujyrsijöille tarkoitettua pesänpehmikettä, mutta eivätköhän nuo papereillakin pärjää, onhan niillä toisensa tyynyinä.

      • Kati S.

        Se mainitsemasi eläinkaupoissa myytävä pumpulin tapainen hamsterinvillaksikin sanottu pehmike ei ole hyväksi pikkujyrsijöille! Ensinnäkin, pumpuli voi kiertyä niiden pienten jalkojen ympärille todella ikävällä tavalla, ja toisekseen siitä voi aiheutua suolistotukoksia, jos gerbu tai hamsu erehtyy sitä syömään. Varmasti olisi pehmeää ja lämmintä mutta ei kovin terveellinen vaihtoehto. En kyllä edes tajua miksi sellaista yleensäkään myydään eläinkaupoissa!


    • n.s

      mä annan silputtua talouspaperia. Ennen annoin pesävanua, mutta entinen mussukkani kuoli siihen....*huokaus ja kyynel*.................älä anna pesä vanua, jooko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      221
      5071
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      38
      3398
    3. 35
      2918
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2783
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2448
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2276
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2178
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1820
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1762
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      83
      1438
    Aihe