gerbuille?Mitä kaikkee voi ja pitää antaa gerbiilin poikasille ja sen emolle?Käyn huomenna ostamassa neljännen gerbun ja teetän sille poikaset.Miten naksumista voi vähentää
ja miten saan poikaset pysymään mahdollisimman terveinä?
Kiitos jo etukäteen vastanneille,
Lämmöllä:Kaarina
Koti ruoka.....
5
288
Vastaukset
- Gerbillus
Oletko "virallinen" kasvattaja, vai tehtailetko poikasia omaksi huviksi? Jos vain omaksi huviksi, niin silloin pitäisi tilaakin löytyä ja ostaa se uusi akvaario (viitaten aikaisempaan viestiisi, jossa surkuttelit tyttögerbuasi ahdistelevaa poikagerbua)...
Liian pienessä tilassa emo saattaa suuremmalla varmuudella syödä osan tai kaikki poikasistaan...
Ja jos olet harrastelijapoikueidenväsääjä, niin mieti vielä, onko ihan viisasta ruveta hommaan.- kaarina
Nykyisen terraarioni koko on 100*50*50
Eli ei pitäs olla tilasta puutetta!!!
Ja alan tässä gerbbi kasvattajaks.
Mulla on sitte tyhjillään yks terraario,joka toisin on puolta pienenpi kuin tuo iso!!! - Kati S.
kaarina kirjoitti:
Nykyisen terraarioni koko on 100*50*50
Eli ei pitäs olla tilasta puutetta!!!
Ja alan tässä gerbbi kasvattajaks.
Mulla on sitte tyhjillään yks terraario,joka toisin on puolta pienenpi kuin tuo iso!!!Meinaat sitten ruveta "kasvattamaan" gerbiilejä. Vaikka et edes tunne niiden genetiikkaa sun muita juttuja...? Oliskohan nyt kuitenkin kannattanut ensin käydä vaikka kasvattajakurssi? Mihinkäs sitten meinasit panna ne poikaset? Eläinkaupoissa on muutenkin jo tarpeeksi gerbiilivauvoja liian pienissä häkeissä.
- kaarina
mulla on kaks terraariota,toiseen tytöt,toiseen pojat!
Kyllä mää tiiän niille pitää antaa,mutta oisin halunnu tietää enemmän!Poikasille mahd.lämmin pesä,pilttiä ruuaks ja nesteeks...- Liisa
Ei noin hatarilla tiedoilla voi ryhtyä kasvattamaan mitään eläimiä! Ensin täytyy ottaa selvää kyseessä olevien eläinten perustarpeista! Ethän edes tiedä kuinka gerbiilejä tulee ruokkia ja miten niiden pitää saada asua! Sen jälkeen kun on oppinut hoitamaan eläimiään on vielä kasapäin opittavaa ennen kuin voi ryhtyä kasvattajaksi. On tunnettava genetiikka ja perinnöllisyys, on luotava suhteita, jotta pystyy sijoittamaan kasvattaneensa poikaset hyviin koteihin. En nyt missään nimessä halua tyrmätä ajatustasi ryhtyä kasvattajaksi, mutta ei sitä noin vain tehdä. Ota vaikka yhteys kokeneisiin kasvattajiin ja opettele rauhassa vuosien kuluessa ja vasta sitten, kun olet kypsä siihen, harkitse oman kasvatuksen mahdollisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18911345Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310772Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356200Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1835006Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402313Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov71713Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161624