kissan kieltäminen...

miten kiellätte kissaa jos se esim. kynsii teiän sukkia tai näykkii kättä?
7573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

elikkäs kissa ymmärtää vallan mainiosti sen mitä äänen sävysi antaa ymmärtää. ei tietenkää saa karjua,mutta torua voi tai sitten yksi opetuskeinoksi kelpaava on suihkupullo..

itse kyllä olen alkanut käyttää paljo sähinää..
eli jos kissa iskee kyntensä minuum sähisen sille kovalla äänellä,se saa kissan poistumaan joskus hyvinkin nopeasti.puhu kissan kielellä,sähinä on mun mielestä aika toimiva..

mutta yksi mitä EI saa tehdä on kädellä rankaisu eli esim. niskasta kiinni ottaminen. kissam ja minkä tahansa muunkin eläimen on tiedostettava että käsi on PAIJAAMISEEN JA HYVÄNÄPITOON .
jos rankaisee kädellä ennenpitkää kissa alkaa sävähtää myös silittävää kättä..

no toivottavasti tästä olisi jotain apua..:)

Äänestä

Mutta jos jotain raameja haluaa asettaa, on koulutus alotettava pennusta. Vesipullo on kyllä hyvä. (Mun kissa tosin pitää vedestä) Samoin kuin tilanteesta liukeneminen. Kävele vaan pois, etkä anna huomiota purevalle eläimelle. Kissa haluaa ennenkaikkea sitä huomiota, ja se kyllä oppii myös sen, millä keinoilla sitä ei saa.

Äänestä
  • Kyllä kissojakin voi opettaa, mutta se vaatii mielikuvitusta, pitkää pinnaa, määrätietoisuutta ja paljon aikaa. Vaikka tähänkin vaikuttaa kissan luonne. Itselläni on kissa jonka kanssa touhutaan paljon kaikenlaista. Viimeisin mitä se on oppinut on noutaa mehupilli, niinkuin koira noutaa kepin. Kissat oppivat myös ymmärtämään sanojen merkityksen. Ensimmäisinä oman nimensä lisäksi meillä oppivat ymmärtämään "tänne", "ei", "ulos" ja "ruoka".

    Äänestä

Jos kissa puree tai raapii, sano tiukalla äänellä EI ja mene pois. Voit antaa sille jonkun lelun suuhun, niin se oppii, että lelua saa purra, ihmisiä ei. Älä koskaan leikitä kissaa kädellä (esim. liikuta kättä peiton alla). Kissa oppii kyllä, mutta sinun pitää olla johdonmukainen, jos et halua kissaa esim. pöydälle, et saa antaa sen olla siellä hetkeäkään kun olet näkemässä (todennäköisesti se on siellä kun et ole kotona ;)), yksikin lipsuminen voi pilata kaiken.

Et sanonut minkä ikäinen kissa on, mutta varsinkin pennuilla on niin paljon energiaa ja leikkihaluja, että jos niiden kanssa ei muuten leikitä, ne hyökkäilevät (leikillään) kaiken liikkuvan kimppuun. Leikitä kissaasi pari kertaa päivässä niin se saa energiansa ja metsästysviettinsä purettua.

http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/pages/0,,167006_527491,00.html

Äänestä
  • No meidän vanhempi kisu on kai sitten istpäinen muuli kun sille on yritetty pienestä pennusta lähtien opettaa et ihmisiä ei purra, on suihkittu,nipattu kevyehkösti ja kielletty Ei komennolla ja on yritetty leluakin mutta siitä on ollut vain tulos et se nuolee ensin kohdetta ja sitten isketään hampaat kiinni ja jos huonosti vielä sattuu niin lisäksi vielä vatkataan takatassuilla...
    Tämä sankari on nyt vuoden vanha kolli. En ole leikkinyt kisun kanssa käsileikkiä... et sillenkin voi käydä.

    Äänestä

  • Remu kirjoitti:

    No meidän vanhempi kisu on kai sitten istpäinen muuli kun sille on yritetty pienestä pennusta lähtien opettaa et ihmisiä ei purra, on suihkittu,nipattu kevyehkösti ja kielletty Ei komennolla ja on yritetty leluakin mutta siitä on ollut vain tulos et se nuolee ensin kohdetta ja sitten isketään hampaat kiinni ja jos huonosti vielä sattuu niin lisäksi vielä vatkataan takatassuilla...
    Tämä sankari on nyt vuoden vanha kolli. En ole leikkinyt kisun kanssa käsileikkiä... et sillenkin voi käydä.

    Näin minä tekisin: käsi veltoksi - irti kissasta hitaasti ja katse muualle, ikäänkuin kissaa ei ole olemassa. Siinä tarpeeksi rangaistusta kissalle joka haluaa huomiota.
    Mun toinen kissa tulee viereen istumaan kun haluaa silitystä. Ei nau-untaa. Silityksen saa yleensä. Samoin toinen istuu oven edessä hiljaa kun haluaa parvekkeelle ja palkitsen tämän avaamalla oven. Oppinut siihen että ovi aukeaa ilman konserttoa, jos yleensä on auetakseen. Samoin kollisi pitää oppia että pureminen ei tuo huomiota.

    Äänestä

  • Remu kirjoitti:

    No meidän vanhempi kisu on kai sitten istpäinen muuli kun sille on yritetty pienestä pennusta lähtien opettaa et ihmisiä ei purra, on suihkittu,nipattu kevyehkösti ja kielletty Ei komennolla ja on yritetty leluakin mutta siitä on ollut vain tulos et se nuolee ensin kohdetta ja sitten isketään hampaat kiinni ja jos huonosti vielä sattuu niin lisäksi vielä vatkataan takatassuilla...
    Tämä sankari on nyt vuoden vanha kolli. En ole leikkinyt kisun kanssa käsileikkiä... et sillenkin voi käydä.

    siis mitä tohon leikki intoon ja energisyyteen tulee..
    mutta usko pois,että kissa ymmärtää hirveen hyvin kunhan opit reagoimaan itse oikein.

    nimittäin yhtään kissaa ei ole vielä mulla tullut vastaan joka hyökättyään mun käteen ei lopettaisi sitä,kun käsken lopettaa..ja se tehoaa ihan vieraillakin kissoilla.
    kun tarpeeksi pitkään on kissoja tarkkaillut ja elänyt niiden kanssa oppii ymmärtämään kissaa ja oppii käytöstä,jota kissa ymmärtää.

    ihan ensin sun pitää selvittää miks kissasi niin tekee?
    vasta kun tietää syyn epätoivottuun toimintaan,niin sen jälkeen voi alkaa etsiä ratkaisuja lopettaakseen kyseisen toiminnan.

    suosittelen lainaamaan tai ostamaan opuksia joista löytyy paljon tietoa kissojen käytöksestä ja ajatustoiminnasta.se on suositeltavaa kaikille kissan omistajille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mikko kirjoitti:

miten kiellätte kissaa jos se esim. kynsii teiän sukkia tai näykkii kättä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu