lemmikkieläin

Koettakaa pitää huoli eläimistänne, älkääkä jättälö niitä heitteille, kun kyllästytte niihin.Silloin voitte laittaa ilmoituksia siitä että annatte lemmikkinne pois, kyllä niitä lemmikkieläistä kiinnostuneita ihmisiä on olemassa, jotka haluaisivat itselleen sellaisen lemminkin kuin sinulla on, mutta ne maksavat kaupoissa liian paljon.
3284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oot ihan oikeessa

Äänestä

Olet Tiia ihan oikeilla jäljillä, mutta kun puhuit eläimen hankintahinnan olevan liikaa eläintä havittelevan kukkarolle, olisi syytä huomioida muutama asia! Jyrsijät ovat hankintahinnaltaan naurettavan halpoja. Eläimen ylläpitokustannukset ovat moninkertaiset hankintahintaan nähden, puhumattakaan eläimen asunnon, häkin, hinnasta ja eläinlääkärikuluista! Jos ihmisellä ei ole rahaa maksaa eläimestä siitä pyydettyä hintaa, muutamaa satasta, ei hänellä ole myöskään varaa ylläpitää eläintä. On vastuutonta hankkia itselleen lemmikki, jos ei pysty tarjoamaan sille kunnon asumusta, ruokaa eikä tarvittaessa eläinlääkärin palveluita.
Liian halpa hankintahinta myöskin saattaa houkutella lapsia, miksei aikuisiakin, heräteostoihin. Lemmikin hankinta täytyy kuitenkin aina harkita etukäteen ja miettiä myöskin mikä laji olisi juuri itselle kaikista sopivin. Itse olenkin sitä mieltä, että kaikkien jyrsijöiden myyntihinnat voitaisiin huoletta moninkertaistaa. Ihmisillä on ikävä taipumus arvioida kaikkien, niin tavaroiden kuin eläintenkin, arvoa rahassa. Näin ollen saatettaisiin myös pientäkin eläintä arvostaa edes hieman enemmän.

Äänestä
  • Kun itse ostin rottani eläinkaupasta, maksoin toisesta 100 mk ja toisesta 80 mk. Häkkiin hujahti 250 mk, mutta tyhmyyksissäni menin ostamaan aivan liian pienen häkin. Uusi, iso unelmakoti rotille maksoikin sitten jo kymppii vaille tonnin. Eläinkaupasta voi saada kaupan päälle kuivikesäkin, kuten minä sain, mutta purutkin maksavat, varsinkin hyvälaatuiset ja pölyttömät, jos eläin sattuukin olemaan allerginen. Ruokakipot, vesipullo, ruoat ja muut herkut maksavat myös jonkin verran. Ja ne eläinlääkärikulutkin tulivat heti alkuun tutuiksi, kun rotta piti kuskata lääkäriin. Mitään kummempaa hätää sillä ei onneksi kuitenkaan ollut, mutta 270 mk muutaman tunnin odottelun ja viiden minuutin lääkärintutkimuksen hinnaksi tuntu kyllä TODELLA tyyriiltä! Ja jos miettii, mitä lääkkeet vielä siihen päälle olisivat maksaneet. Alle satasenkin eläin tuo tullessaan kaikenlaisia kuluja, joten älkää IKINÄ hankkiko mitään eläintä harkitsematta hyvin tarkkaan. Ja ottakaa etukäteen jo selvää, ovatko vanhempanne halukkaita maksamaan satojen markkojen eläinlääkärikulut ja kuljettamaan eläinen tarvittaessa kauaskin asiantuntevaa apua saamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiia kirjoitti:

Koettakaa pitää huoli eläimistänne, älkääkä jättälö niitä heitteille, kun kyllästytte niihin.Silloin voitte laittaa ilmoituksia siitä että annatte lemmikkinne pois, kyllä niitä lemmikkieläistä kiinnostuneita ihmisiä on olemassa, jotka haluaisivat itselleen sellaisen lemminkin kuin sinulla on, mutta ne maksavat kaupoissa liian paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu