pikku elämänkerta

budo19v,

Itse alotin koulun käynnin laman huitteis eli vuonna 90. tuntuu et siitä olis jo ikuisuus no kuitenkin... no mä olin täynnä odotuksia et saa uusia kamuja sekä oppiskin koulus jotain.Noh alkuhan meni hyvin ku kukaan ei tuntenu toisiaan hyvin ja haluttiin olla kamua vähän jokaisen kanssa.

no tämä kuitenkin alkoi muuttua omalta osaltani päin vastaiseksi eli alettiin suoraan sanoen kiusaamaan ja hakkaamaan isossa jengissä kun ei uskallettu yksin tulla aukoon päätä ja tätä paskaa eli kiusaamista jatkui tonne ylä asteen seiskalle asti kunnes mulle riitti mä suutuin niin pahasti kiusaajilleni että mä otin esnimmäisen no rules-ottelun yhtä tyyppiä vastaan jataoin sitä ukkoa ku vierasta sikaa... mulla ei ollu mitään tunteita niitä kohtaan ja ne lopetti sen kiusaamisen siihen ku ne näki omin silmin millainen voi olla ihminen kun sitä syrjitään vuosia.(tosin kyllä mä nuorempanakin olin yläkädes ku tappelin mut sitten ne tuli aina ylivoimal niin sain turpaani...)

Noh seiska luokan jälkeen sitten muutettiin ruotsiin ja siellähän mua alettiin arvostaan(osa syynä ehkä kun olin suomalainen) ja se oli uutta mulle ja mä olin ihan öö aapisella kun sain kuulla tai paremminkin tietää et eräs mun silloinen ihastukseni piti musta mutta mä en uskaltanusi tehdä mitään aloitetta ja se jäi siihen...noh me muutettiin takasin tänne suomeen ja aloitin lukion (jonnehalusin jo ala-asteella)aloin viihtyä paremmin ihmisten keskuudessa.

Nyky päivänä mun elämä on lähes samanlaista kuin muillakin nuorilla joskaan mulla ei ole yhtä muistorikasta menneisyyttä... vaan olen sitäkin vahvempi ottamaan vastaan tulevaisuuden haasteet... olkaa kiusatut vahvoja kun te pääsette maaliin niin sielä oottaa teitä kaikista parhain palkinto eli elämänkokemus ja näkemys joita muilla ei ole!

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikuinen nainen

      Minua myös kiusattiin vuosikausia, lukioaikana vasta pääsin kiusaajistani eroon. Itsetuntoni oli pohjalukemilla usemman vuoden. Tästä kaikesta olen kuitenkin sisuuntunut ja kääntänyt tavallaan kiusaamisen voitoksi. Monet entiset kiusaajani ovat tänä päivänä surkimuksia, työttömiä, alkoholiongelmaisia yms. Eipä käy yhtään kateeksi, kun heitä kattelee. Itsellä menee hyvin, on työpaikka, perhe, kavereita yms.

      Olen päätynyt siihen tulokseen, että usein kiusaajat ovat itse suurimman avun tarpeessa. Kiusaaminen on usein avunhuuto. Onneksi nykyisin koulussa kiinnitetään melko paljon huomiota kiusaamiseen, on saatu jopa hyviä tuloksia aikaan muutamissa kouluissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe