lentomelu

olisiko jollakin tietoa moottoreiden aiheuttamasta melusta matkustamoon, eli mitkä ovat meluisimmat/ hiljaisimmat paikat koneessa siiven etu/takapuolella matka on pitkä ja paikkoihin voisi vaikuttaa,joten tietenkin ottaisi hiljasemman paikan jos mahdollista. Vai onko ratkaisevaa eroa? kiitos jo etukäteen vähän lentänyt.
8891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mahdollisimman edessä olevilla paikoilla ei paljon melua kuulu. Takana taas kuuluu, eli kannattaa ottaa paikka edestä, jos mahdollista.

Äänestä

eli potkurikoneessa pahin melu lienee koneen etuosassa (eli korvatulpat korviin..), mutta suihkareissa varmasti koneen etuosa on hiljaisempi..

ihan tarkkaan en osaa sanoa, ellet sitten paljasta konetyyppiä :0)

Äänestä
  • niin.. konetyyppi on Boeing 767 ja lento Dominikaaniseen tasavaltaan, niin että koneessa saa istua jonkun aikaa ( yli 10 tuntia ). Kyllähän itsekin arvelin,että koneen (moottorin )etupuolella olisi hiljaisempaa,mutta onko suuri ero? Eipä nuo nykyiset suihkarit taida kovin meluisia olla.

    Äänestä

  • Kone tyyppi on Boeing 767 ja matka suuntautuu dominikaaniseen tasavaltaan joten matka kestää yli 10 tuntia. Itsekin sitä arvelin että koneen etupuolella ääni olisi hiljaisempi, mutta onko suuri ero? Taitavat nuo nykyiset suihkarit olla aika hiljaisia joka tapauksessa.

    Äänestä

eipä eroa niin paljoa ole, että kannattaisi valita paikkansa sen takia. korvatulpat vaan korviin jos on vaikea nukkua, niitä saat myös emännältä jos omia ei ole.

Äänestä

Kyseisessä konetyypissä on moottorit siiven alla.Siiven etupuolella on hiljaisempaa kuin siiventakapuolella.Itse olen matkustanut niin etu kuin takapäässä kyseisellä konetyypillä ero melussa on selvä.Ehdottomasti hiljaisin paikka on matkustaa koneen etuosassa.

Äänestä
  • Ei kai ole sattumaa että ensimmäinen luokka on aina koneen etuosassa...

    Äänestä

  • vili kirjoitti:

    Ei kai ole sattumaa että ensimmäinen luokka on aina koneen etuosassa...

    Carter lento,(suomeksi tilauslento)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oskari kirjoitti:

olisiko jollakin tietoa moottoreiden aiheuttamasta melusta matkustamoon, eli mitkä ovat meluisimmat/ hiljaisimmat paikat koneessa siiven etu/takapuolella matka on pitkä ja paikkoihin voisi vaikuttaa,joten tietenkin ottaisi hiljasemman paikan jos mahdollista. Vai onko ratkaisevaa eroa? kiitos jo etukäteen vähän lentänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu