Voisko joku kertoo vähän eri kääpiökaneista. Olen saamassa sellaisen kesäkuussa ja nyt kaipaisin hieman tietoa.
a)mitä sille voi syöttää?
b)tarvitseeko se kamun?
c)nakertaako se johtoja?
d)kuinka ison häkin se tarvitsee jos se saa olla paljon vapaana häkin ulkopuolella?
e)mitä häkkiin pitäisi laittaa?
f)mitä temppuja sille voisi opettaa ja miten?
g)mitä sille voisi antaa palkintona onnistuneen tempun jälkeen?
Kääpiökanit....
3
296
Vastaukset
- pandora
1)Syötä sille esim. kaninruokaa, salaattia, kurkkua, porkkanaa, omenaa, tomaattia, mutta kaneille voi olla hengenvaarallisia sitrushedelmät, joten niitä ei kannata antaa...kannattaa myös kokeilla kaikenlaisia kaninruoka tankoja ja yms, että tiedät mistä lemmikkisi pitää, ja mistä ei, mutta säännöstele ruoka niin, ettei kanin ulosteesta tule liian kovaa/löysää.
2)Kanisi ei tarvitse seuralaista, paitsi jos seurustelet sen kanssa hyvion vähän, kanithan ovat laumaeläimiä, joten ne tarvitsevat jonkun, joka hellii niitä ja yms. joko sinä, tai jos sinulla ei ole aikaa pitää sylissä, jutella kanillessa ja tommosta niin seuralaisen hankkiminen olisi kyllä hyvä ajatus.
3)Kyllä, valitettavasti kanitkin ovat jyrsijöitä, joten ne nakertavat johtoja, ellet suojaa johtoja jollain tavalla.Varoitan myös, jos verhosi roikkuvat miltei maassa, kanin ulottuvilla, nekin ovat mennyttä...
4)Kani tarvitsee vähintään 40x60, vaikka se saisikin olla paljon ulkona, sillä niitä voi valvottaa joku yöllä, ja ne voisivat ihan hyvin silloin liikuskella häkissään, eikä se ole mahdollista, jos häkki on liian pieni.
4)voisit koittaa laittaa sanomalehtiä, puruja ja heiniä, niin kanilla on unelmakoti.
5)itse en ole opettanut kanilleni mitään temppuja, enkä oikeastaan tiedä, mtien niitä voisi opettaa...
6)kanillesi riittää kyllä palkinnoksi kunnon kehut ja taputuksi ja silityksiä, jos sille antaa kokoajan namuja onnistuneesta tempusta, sen vatsa voi mennä sekaisin, ja se voi tulla ylipainoiseksi. - 11v tyttö jolla on oma kani ni
a)kani syö heinää(kuivaa)kanipellettiä,porkkanaa..ja kikkea muuta!..b)kani ei tarvitse seuralaista.! c)kanit syövät johtoja!d)häkin pitää olla iso että kani pystyy liikkumaan vapaasti yöllä se on yö eläin!e)voit pistää sanoma lehtiä aluseksi ja ´niitten päälle pahnoja en suosittele puruja!fvoit antaa palkkioksi kanin jugurttinappeja !! ja jos pidät kania paljon sisällä niin susittelen joihinkin nurkkiin astiat johon kani mahtuu ulostamaan ja pistä sitten alle kissanhiekkaa joka ei pöllyä kani ei tykkää kissanhiekasta jos se syö sitä!!!!!
- elmeri
Moi!!
Olen itsekin saamassa kääpiökanin kesällä..Olen ottanut selvää asioista ja toivottavasti niistä on sinulle hyötyä.
a)Kani on kasvissyöjä. Voit syöttää sille porkkanaa, omenaa..yms. kasviksia ja hedelmiä.Sitrus hedelmiä ja sipulikasveja ei saa antaa!!
KAALIA ei olisi suositeltavaa antaa, sillä se turvottaa pupusi massua ja ei ole kovin hyväksi sille..Siis kaalia HYVIN PIENINÄ määrinä.
Kanille pitää JOKA PÄIVÄ antaa vettä ja KUIVAA heinää.Heinää ja vettä tulee aina olla saatavilla!!
Voit laittaa häkkiin suola- ja kalkkikiven. Kanin hampaat kasvavat koko ajan, joten olisi hyvä, että sillä olisi jotain jyrsittävää..kuten puunoksia (paju..talveksi voit kuivata), näkkileipää tms.kuivaa, maustamatonta leipää.
b)Kanisi ei tarvitse välttämättä kaveria. Jos vain voit ottaa, niin ota ihmeessä!! OTTAISIN ITSEKIN JOS OLISI TILAA!! samasta poikueesta kaksi tyttöä tulevat parhaiten toimeen keskenään!! 2poikaa ei tule!! ja jos on TYTTÖ ja POIKA, niin tulee vaaveja. Suosittelen kahta tyttöä!!
Siis.jos sinulle on TARPEEKSI aikaa kanillesi, niin yksi kani on hyvä vaihtoehto..kaksi parempi=)
Muista että kanisi tarvitsee TUNTEJA seuraasi, varsinkin jos se on yksin!!
c)sähköjohdot kannattaa aina suojata, varsinkin jos kani saa olla vapaana talossa.Nosta niitä vaikka ylemmäs tms.MUISTA KUITENKIN:KANISI VOI KUOLLA SÄHKÖISKUUN, sehän on selvää.Kanit järsivät johtoja.Muista antaa paljon järsittävää, että johdot säästyvät ja kanisi!!
d)n.90cm*50....itselleni ostan tai paremminkin saan 100*60cm ison häkin!!
HIENOA,että kanisi voi olla paljon vapaana!!
e)Häkkiin pitää laitta juomapullo, ruokakuppi, suola ja kalkkikivi, heinää ja jos mahtuu, niin pesäkoppi. LAITA heinät heinä(häkkiin) tai mikä se on...=? ne pysyvät paljon puhtaampina. WC-laatikko olisi myös hyvä olla!! Muista että et tunge häkkiä liian täyteen!! Hiekkalaatikko voi hyvin olla häkin ulkopuolella, jos kanisi suostuu käymään häkissään wc asioilla!!
f)Tästä aiheesta en osaa sanoa...en tiedä muita temppuja kuin esteet ja takajaloilla kävely(makupalan houkutuksesta)
g)Onnistuneen tempun jälkeen hellyyttä, makupaloja kutn kurkkua tms.
TOIVOTTAVASTI NÄISTÄ VASTAUKSISTA OLI SULLE APUA!!
Jos haluut ni olis kiva jos voisit alkaa mailailemaan ....kerrotaan vaix toistemme tulevista pupuista....siis jos haluut!!
MAILAA:[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315920Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?304020HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2962525- 1311816
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311513Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3841454Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101233- 131233
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76962- 115935