Mitä työ käytännössä oikein on? Entä millaista opiskelu? Löytyykö töitä?
Kaikenlainen tieto alaa opiskelevilta/opiskelleilta kelpaa!
Kiitoksi vaivanäöstä!
Kaikenlainen tieto alaa opiskelevilta/opiskelleilta kelpaa!
Kiitoksi vaivanäöstä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Valmistuin juuri kun nimitys muutti suunnittelijasta artenomiksi. Töitä ei käytännössä ole, ellet itse työllistä itseäsi. Epäilenpä että suurimman osan opintolainojenkin kustantajaksi joutuu valtio. Tavallinen kadun tallaaja ei ymmärrä hienoutta artenomin ja artesaanin välillä, ja saatkin kyllä kuulla jatkuvasti että "ai niin, siis puuseppä", tai ompelija tai maalari.
Kymmenen yrittäjävuoden jälkeen käteen oli jäänyt hirvittävästi velkoja, romahtanut terveys ja paljon vihaisia "yhteistyökumppaneita". Yöunetkin saattoi unohtaa vuosien ajaksi. Muista aina, että lahjoillaan ei Suomessa saa rikastua. Jos osaat jotain on synti ottaa työstä maksua. Apuasi kyllä pyydetään suuntaan jos toiseen yhteistyön merkeissä, mutta "ethän sinä siitä maksua tarvi kun olet niin taitava ja teet sen niin nopeasti". Kun otat rahan puheeksi, sinut leimataan hankalaksi.
Uran hohtohetket kutistuvat muutamiin haastatteluihin mediassa, nimi joskus alan lehdissä, valokuvia tunnettujen henkilöiden kanssa, tai spontaani tervehdys tutulta alan gurulta. Valitettavasti nämä eivät maksa laskujasi, eivätkä tuo leipää pöytään.
Sittemmin opiskelin diplomi-insinööriksi aivan eri alalle, nautin palkkaa ja elän aivan normaalia elämää. Ei hienoa, mutta turvallista.
Mene Taideteolliseen jos haluat että työtäsi arvostetaan. Suomi tarvitsee kassaneitejä, grillimyyjiä ja taksikuskeja, siinä töitä artenomeille.