Anaalirauhaset

Minulla on 3,5 kk chihuahua ja olen tänään menossa lääkäriin jossa sen anaalirauhaset tyhjennetään. Onko tämä yleistä että näin nuorella koiralla on tällainen vaiva? Onko mitään tehtävissä tulevaisuutta ajatellen vai odottaako meitä jatkuva lääkärillä käynti?
78782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Toki sinä itsekin voit yrittää tyhjentää ne rauhaset tulevaisuudessa, aina ei kannata lääkärille mennä. Ei se vaadi kuin vähän sorminäppäryyttä. Tulehtuneet rauhaset ovat erittäin kipeät, silloin kannattaa varoa näppejään.

Äänestä

Voit kokeilla itse tyhjentää anaalirauhaset. Itselläni on cairnterrieri ja nuorempana jouduin tyjentämään rauhasia useammin esim. 1 kerta viikos nyt satunnaisesti 2-4 vkl välein. ruokavaliolla on suuri merkitys tässä vaivassa, ulosteen täytyy olla kiinteää.voi olla että oikean ruokavalion löydyttyä ei tarvitse tyhjentää ollenkaan. mutta oireiden ilmaannuttua olisi hyvä osata itse tyhjentää. kysy nyt kun menet eläinlääkäriin että hän näyttää sinulle oikean "tekniikan" tyhjentää rauhaset.

Äänestä

Hei miten ne tukkeutuneet anaalirauhaset oikein oirehtivat?

Äänestä

Yleensä anaalirauhaset tyhjenee sillloin kun koira ulostaa mutta jos esim. ulostaminen on jostain syystä häiriintynyt(kova uloste/ripuli/ulostamis tiheys pidentynyt tms.)niin myös anaalien toimintaan tulee helposti ongelmia. Jos anaali erite ei pääse tyhjenemään, anaalirauhaset täyttyy ja tulehtuvat. Hyvin usein tämä on pienten koirien ongelma mutta esiintyy toki isommillakin. Kun huomaat anaalirauhsaoireita eli koira hinkkaa takapäätä, istahtelee yhtäkkisesti, nuuskii peräpäätään, ajaa ehkä häntäänsä takaa, ei mielellään ehkä hyppää niin kannattaa kurkistaa hännän alle. pahimmassa tapauksessa peräaukon ympärys on turvoksissa ja aristava, jopa punoittava. Kotihoitona on peräpään hautominen, lämmin suihkutus 2krt/pv 5min. kerrallaan tai jos koira ei pidä siitä niin kunnon tukko talouspaperirullasta kostutetaan lämpimään veteen ja painetaan peräpäätä vasten. Jos ihon pinta rikki tai punoittava voit hieroa kortisoni voidetta. Hyvin usein vaiva vaatii ell:n tyhjentämään anaalit. En suosittele kovin helposti alkaa niitä itse tyhjentämään mutta varoen voi pumpata peräaukon sivuilta josko erite tulee pois. On tärkeä huolehtia että ravinto on sellaista että kakka pysyy kiinteänä. Jos uloste on kovalla niin parafiiniöljy on siihen ensiapu. Joskus voi tulla myös anaaliavanne joka on tosi kivulias. Perärauhanen on niin täyttynyt että siihen tulee tavallaan paise josta erite sitten tulee pois rikkoen ihon pinnan, se vaatii aina eläinlääkärin ja antibiootin. Ei kannata säikähtää eka anaalitulehduksesta mutta on hyvä tietää ennalta ehkäisevästä hoidosta. hoito-onnea!

Äänestä
  • Kiitos kaikille viesteistä ja hyvistä neuvoista. Kävimme eilen lääkärissä ja lääkäri tyhjenti anaalirauhaset ja näytti miten voin itse sen tehdä tulevaisuudessa. Nyt pentu on taas iloinen kun mikä!

    Äänestä

Eiköhän tuo vaiva ole aika yleinen? Joillakin koirilla aniilirauhaset tukkeutuvat ueinkin, joillakin eivät koskaan. Olen lukennut ,että ne voi opetella itsekkin "puhdistamaan." Kannattaa neuvotella lääkärin kanssa.

Äänestä

ei kannata montaa kertaa syöttää antibiootia kun ne voi leikata pois kokonaan. sano lääkärille jos leikattais pois kokonaan. ei ole mitään haittaa koiralle vaikka ei omista enää niitä anaali rauhasia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko totta.. kirjoitti:

Minulla on 3,5 kk chihuahua ja olen tänään menossa lääkäriin jossa sen anaalirauhaset tyhjennetään. Onko tämä yleistä että näin nuorella koiralla on tällainen vaiva? Onko mitään tehtävissä tulevaisuutta ajatellen vai odottaako meitä jatkuva lääkärillä käynti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu