Voi olla että pelkoni on turha, mutta kuten tiedätte, jos vauvaa niin kovasti haluaa, pelot kasvaa helposti. Emme varsinaisesti 100% yritä mieheni kanssa, mutta olemme päättäneet että jos vauva on tullakseen, se on tervetullut. mittaan lämpöni joka aamu, ja tiedän tarkkaan milloin ovuloin, siis milloin on otollisin aika yrittää. monena kuukautena on tullut harrastettua seksiä aikaan joka olisi "pitänyt" johtaa hedelmöitykseen, mutta niin ei ole käynyt... itselläni on alkanut pyöriä mielessä vuosien takainen klamydia, ja se että mieheni polttaa, ja pelottaa että jotain vikaa on jommassa kummassa. tiedän että lapsen yrittäminen kestää monilla kauan, mutta kun tiedän tasan milloin ovuloin, herää kysymys miksi mitään ei ole vielä tapahtunut? Olemme kumpikin reilusti olle kolmekymppisiä. Haluaisin kuulla kokemuksia klamydian ja tupakoinnin vaikutuksesta, ja mitä tässä nyt kannattaisi ajatella. Kiitos!!
Lapsetonko?
huolettaa....
6926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jeps.. sellaista se on suurella osalla meistä lapsettomista, että on kuvitellut, että vauva tehdään sillon ja piste. Ylläri onkin siinä vaiheessa, kun ei lasta ala kuulua, vaikka kuinka olisi "juuri oikeeseen aikaan".
Minä ja mieheni ollaan molemmat urheilullisia ja omataan muutenkin terveelliset elämäntavat. Mitään viitteitä ei ole siitä, että jossain olisi vikaa, mutta 1v4kk sitä lasta on nyt tehty, eikä kuulu.
Kaipa toi yläkerran Herra on päättänyt, että narkit ja alkoholistit ansaitsee niitä vahinkolapsiaan enemmän kun me.
Äitienpäivä ja tyhjä syli... vituttaa!
Kyllä niitä vahinkolapsia riittää muillekkin kuin narkkareille ja alkoholisteille.
kuules..se klamydia minuakin pelottaa.koska se on saattanut tuhota minulta piuhat vaikka hoidinkin tietysti pois sen.mutta kun ei voi tietää kauanko se piilevänä ehti olemaan ja tuhoamaan paikkoja. :( en nyt maalaa piruja seinälle.kannattaa aloittaa ihan aluksi verikok.joissa katsotaan sinun hormoonit ja lisäksitietty miehen siittiöt.ihan perusjutuilla saat paljon painoa pois harteilta.ja sitten se johdinten aukiolotutkimus...ynh..
minulla on kummatkin piuhat poikki.syy tuntematon...vähänkö ketuttaa.vauvakuume on kestänyt yli 10 v. millon kovempana millon vähempänä.aina kaipuu kuitenkin tajuttoman kova.minä en muuten usko että tupakointi nyt yksin voisi aiheuttaa miehellä hedelmättömyyttä...tai ..no en leiki lääkäriä.mainitaanhan asiasta kyllä tupakkiaskissakin :? voimia ja hoida asia pian..vaikka olettekin vielä alle 30v, huomaqat pian että aika kulkee jännän nopeesti.aina kun ei pitäisi..onnea matkaan!
Jännästi sanottu että ette yritä lasta tosissaan mutta mittaat lämpöjä ja ajoitatte yhdynnät..Sitähän se yrittäminen on.. Mutta kyllä kannattaa poiketa tutkimuksissa jonkin ajan kulutta jos ei ala kuulumaan. Onnea yritykseenne kuitenkin
Jäin miettimään, että millä perusteella ajattelet tietäväsi "tarkalleen", milloin ovulaatiosi tapahtuu? Oletko kokeillut tehdä ovulaatiotestejä? Pelkkä lämmönnousu ei välttämättä tarkoita, että ovulaatio tapahtuu. Kokeile muutamana kuukautena ovulaatiotestejä, ellet ole jo kokeillut, niin saat asialle lisävarmistusta.
Klamydia on saattanut tukkia munatorvesi. Ne kannattaisi ehkä käydä tutkituttamassa, jos kerran haaveilette vauvasta. Voit mennä suoraan yksityiselle tai sitten oma lääkäri terveyskeskuksessa saattaa antaa lähetteen tutkimukseen, jos käyt pyytämässä.
Miehen tupakointi heikentää siemennesteen laatua.
Molempien kannattaa aloittaa MultivitaPlussan syöminen (lähinnä foolihapon takia, mutta muutenkin) eikä Omega3-kapselitkaan ole pahitteeksi. Molemmille.
Mitäköhän sinun mielestäsi on 100% yrittäminen, jos lämpöjen mittaaminen joka aamu ja yhdyntöjen ajoittaminen ei ole sitä ? ;)
mulla oli nuorena klamydia ja se ehti olla n. 10kk, sain tietää siitä vasta kun jouduin sairaalaan mielettömien vatsakipujen takia... olin varma, että putket oli mennyt tukkoon, mutta eipä ne olleet. Nyt 1kk vauvan äiti ja ensimmäinen äitienpäivä takana.
Mutta helpota ihmeessä oloa käymällä munatorvien aukiolotutkimuksissa... klamydiasta aiheutuva lapsettomuus johtuu nimenomaan siitä jos tuubit on tukossa, ei muusta