Puoli kahdentoista aikaan 11. 5. 2008.
onko se totta
ajattelen katsellessani putoilevia lumihiutaleita
jotka tanssivat marraskuisessa ilmassa
että sinä jätit miehesi
minun vuokseni
sen tulevan miehesi,
jonka kanssa olisit ollut onnellinen
voi olla
ja nyt sinulla ei ole kumpaakaan,
ei minua eikä häntä
kaikenlaisia lauseita
sitä juolahtaakin mieleen
kirjoittaessani näin
se on totta
kevät tuli kovin aikaisin
tänä vuonna
mutta en valita,
vaikka yöpakkanen vähän puraisikin
juuri puhjenneita lehtiä
ja nyt vihreän seassa
näkyy käpristynyttä ruskeaa
rummutan sormilla pöytää
haukottelen,
jospa sulkisi tietokoneen
ja lähtisi ulos
kävelylle
kulkisi puiden läpi ja hymyilisi lehdille
onko se totta
ajattelen katsellessani putoilevia lumihiutaleita
jotka tanssivat marraskuisessa ilmassa
että sinä jätit miehesi
minun vuokseni
sen tulevan miehesi,
jonka kanssa olisit ollut onnellinen
voi olla
ja nyt sinulla ei ole kumpaakaan,
ei minua eikä häntä
kaikenlaisia lauseita
sitä juolahtaakin mieleen
kirjoittaessani näin
se on totta
kevät tuli kovin aikaisin
tänä vuonna
mutta en valita,
vaikka yöpakkanen vähän puraisikin
juuri puhjenneita lehtiä
ja nyt vihreän seassa
näkyy käpristynyttä ruskeaa
rummutan sormilla pöytää
haukottelen,
jospa sulkisi tietokoneen
ja lähtisi ulos
kävelylle
kulkisi puiden läpi ja hymyilisi lehdille
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole iloinen, että joku Sinua rakastaa!:)
tekstisi soljuu yhtä kauniina kuin aina ennenkin,
etkä ole edes rönsyillyt tässä.
Varmaan kävelit puistossa, hymyilit kevään vih-
reille juuri puhjenneille lehdille ja mietiske-
lit ehkä elämän kulkua - kenties.
Kiitos taas lukunautinnosta.
ettei minulla olisi ketään... Vaan saatatpa sinä jäädä yksin jos valheesi tulevat "rakkaillesi" esille. Kieltämättä se olisi sinulle oikein.
Etsin kukkamekkoni kauneimman tähän sateiseen kevätpäivään. Katselin peiliin ja ajattelin sinun vihdoin saapuvan. Ja silläkin loukkasin sinua.
Etkö voi antaa anteeksi. En sinua loukata halua. Syliäsi kaipaan. Laitoin kai pisteen väärään paikkaan. Sano se minulle vielä kerran.
"sinä toivoisit". Osoitatko kommenttisi runon tekijälle eli äitiparralle, vai onko kyseessä jonkinlainen vastaruno? Runossa esiintyvän henkilöhahmon puolesta en voi vastata, koska hän on oma tekeleesi, sinussa syntynyt kuva, mutta jos kommenttisi koskee minua en todellakaan ymmärrä, mistä valheista on kyse - ehkä olet muodostanut minusta jonkinlaisen mielikuvan kuten runoni henkilöhahmostakin ja oletat että olen yhtä kuin muodostamasi kuva ja ne ominaisuudet ja luonteenpiirteet jotka minulle kuvittelet? Valheiden paljastuminen on oikein. Siinä olen samaa mieltä kanssasi. Ajatteluani ei silti sävytä kostomentaliteetti, että haluaisin valehtelijoiden joutuvan kärsimään; mieluummin toivon, että jokainen löytäisi elämäänsä siunauksen, onnen - totuuden, joka perustuu rakkauteen ja hyvyyteen.
samalla lailla. tosin käänteisesti. jätin tulevan aviomieheni toisen miehen takia. oltiin tutustuttu neljä kuukautta. kaukorakkaus. kaikki oli ok. edessä varmalta näyttävä tulevaisuus yhdessä. mut jotain oleellista puuttui. intohimo. rakkaus. sydän ei pompannut toisen läheisyydessä. tapasin sen toisen juuri ennen kuin olisin tavannut kaukorakkauteni neljän kuukauden sisällä kolmannen kerran. tutustuin uuteen mieheen alle viikon päivät ja niin oltiin jo sängyssä. seksi oli upeaa. mahtavaa. kauneinta, puhtainta, iloisinta, raikkainta ja sujuvinta kuin kenenkään kanssa aiemmin. ja minä olen kokenut. olen tavannut miehiä jotka sanovat keski-iälläänkin että että opeta sinä minua ja tahdon et nainen on päällä ja sitä tekee sitten kaikki temput että mies tyydyttys siinä kun mies makaa ja ottaa vain vastaan. seksistä tulee suoritus ja itse jää silloin kyllä tyydyttymättä. huokaus. mut tämä. voi.. hän osasi ja meillä synkkasi. ei tarvinnut vääntää rautalankaa ei sängyssä eikä sen ulkopuolella. mahtava hengen yhteys. keskustelua ja yhdessäoloa riitti. siihen se sitten jäikin. alle viikon kesti onnea. sitten mies alkoi juomaan ja putkea kesti kahdeksan päivää. nyt minulla ei ole kumpaakaan miestä vaikka uusin tahtoisikin kanssani avioon. päihteet eivät kuulu elämääni joten minun on kieltäydyttävä kosinnasta. pidän miehestä kovasti ja rakastunutkin olen yhä sillä ihan tuore juttu tämä on. ei olla tavattu kuin viimeksi sen päivän aamuna kun hän ratkesi juomaan myöhemmin päivällä. en nähnyt häntä humalassa mut kuulin riittävästi puhelimessa. kuulemma viimeksi otti toissapäivänä. vähän. nyt hän on selvänä ja juteltiin puhelimessa. oisin tahtonut tavata ja jutella ja niin hänkin. koska en kumminkaan tahtonut tavata hänen luonaan jottei mentäs taas sänkyyn niin tapaaminen jäi. ehkei tavata enää ollenkaan. niin ainakin kirjoitin siihen malliin tekstarissa jotta vältyttäisiin sen suuremmilta tunnekuohuilta kun kummallakin on omat rasitteensa. hän sanoo että on lopettanut juomisensa mut niin hän sanoi ennen kuin alkoi juomaankin ja minä toiveikas uskoin kaiken. tahdoin uskoa. toivoin niin kovasti. toivoin että hän olisi vihdoin kauanodottamani aviomieheni. tuntuu pahalta mutta nousen jälleen. aina olen noussut. miksen siis nytkin vaikka kovin kovin väsynyt olenkin. kiitos kun jaksoit lukea loppuun asti. tietoisuus siitä on lohdullinen kosketus jota tarvitsen juuri nyt.