VIRUSOHJELMA NÄISTÄ?KUN KAIKILLA ERI NÄKÖKULMAT.
NOD32.KASPERSKY.F-SECURE.NORTON ANTIVIRUS.NORTON360.AVAST.AVG. JOKU PITÄISI LAITTAA MUTTA MIKÄ?ONKO VIELÄ MUITA HYVIÄ OHJELMIA?
NOD32.KASPERSKY.F-SECURE.NORTON ANTIVIRUS.NORTON360.AVAST.AVG. JOKU PITÄISI LAITTAA MUTTA MIKÄ?ONKO VIELÄ MUITA HYVIÄ OHJELMIA?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Avast ja Kaspersky taitaa olla vahvimmat ehdokkaat. Avast premiumin saa myös NYT 6 kuukaudeksi maksutta käyttöön.
mikä huononnus ottaa vähiten päähän: se, että kone hidastuu mutta ilmainen (avast) ilman maksullisten kattavampaa turvaa, tai maksa ja testistä riippuen kelpoja f-secure tai norton360. Nuo ei enää hidasta konetta edes niinkuin ennen, jopa ilmaisen avastin taustasuoja hidastaa enemmän. Avg:tä en suosittele koska se on reikäjuustoa vaikka mitä sanotte, siitä tulee nörtin haittaohjelmat läpi mitenpäin tahtoo.
"..siitä tulee nörtin haittaohjelmat läpi mitenpäin tahtoo."
Mistä alkaen haittaohjelmat ovat alkaneet viruksiksi ?
Vai onko tapahtunut päinvastoin, kenties?
Mitäs tuo nyt sitten meinaa?
Ovatko he kaikki väärässä ja sinä oikeassa?
ole mustavalkoista (joko tai) vaan tuo on mun mielipide, kelpaa tai sitten ei, kuitenkin näiden mestojen tarkoitus on kertoa mielipiteitä
mikä on paras, Opel, Toyota, Renault, Seat, Volvo, Mitsubishi, Wolksvagen, Peugeot vai mikä?
Kaikki ne kulkee, mutta saat yhtä erilaisia vastauksia, kuin on vastaajia.
Seatin. Sitten Skoda mutta paras on kyllä Fiat! Jä tämä oli VAIN mun mielipide.
Koko ketju.
Parhaimmat on f-secure tai Avg
Kuteen joku edellä väitti ettei avg ole hyvä. on väärässä. Se on f-securen tasoinen ohjelma. Sen lisäksi kannattaa laittaa zone alarm palomuuri.
joka puhuu vielä p...a tutustukoon asiaan.
Avg 7,5 on täysin ilmainen ja kevyt, päivittää itsensä vähintän kerran vuorokausdessa, suorittaa automaattisesti tietokoneen täyden tarkastuksen kerran vuorokaudessa. kestolta noin vähä reipas puolituntia. Ei ohittele ja herjaaylimääräistä.
Poiataa virukset tehokkaasti, ja eritää troijat, sekä nimeää saastuneen tai tartutetun tiedoston uudlleen. Jolloin se ei enää pääse tuhotöihin tai leviä, sotke tiedostoja, eikä tee epätoivottuja asioita.
AVG pelannut mainiosti vuosia, ja koskaan ei ole mitään laskenut läpi. Tarkastettu useammalla muullakin. Toimiva, nopea ja huoleton.
Tiedoksi vaan, että kehissä jo uusi ilmainen AVG 8.0 Anti-Virus Free ja uutena sen mukana tulee Anti-Spyware, sekä linkkiskannaus.
http://free.grisoft.com/ww.download?prd=afe
Ei mikään. Paras olisi käyttöjärjestelmä, jossa nuo eikä varsinkaan virukset toimi - eikä siis edes tarvita.
Järkevä valinta tehdään siis jo käyttöjärjestelmää valittaessa.
Huvittavaa kun joku kehuu F-Securea "parhaaksi". Ei sanallakaan sano Kasperskysta :/
Keneltäköhän sekure sen virusmoottorin on OSTANUT?
Tällä hetkellä varmaan paras vaihtoehto olisi:
Avira AntiVir PersonalEdition Premium 6 kuukautta ilmainen:
https://license.avira.com/en/promotion-t0q1aatr05zwftftgnqr
Muistinkulutukselta samaa tasoa kuin KIS7 (eli pieni)mutta XP:n suorituskyky muuten nopeutui ainakin itsellä ja parilla muulla on kans.