onnistuneesti (jihuu) asensin sysinfon, mutta en sitten millään onnistunut löytämään emolevystä tietoja. Kaikkea muuta se ohjelma kyllä kertoili.
Onko mulla mennyt jossakin tiedot ohi..?
Juu tiedän kyllä emolevyni, mutta sysinfo ei.
:)
Onko mulla mennyt jossakin tiedot ohi..?
Juu tiedän kyllä emolevyni, mutta sysinfo ei.
:)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuota noin, mikähän tuo sysinfo on paitsi unixin järjestelmäkutsu?
Jos haluat tutkia koneesi rautaa niin asenna toki lshw-gtk joka on graafinen jatke softalle lshw. Löytyy sitten valikosta nimellä "Hardware lister" tms. Lennyssa näyttää menevän valikkoon Järjestelmä -> Asetukset -> Hardware Lister kuvake on joku oranssi pallo. En juuri muista mihin valikkoon se menee Ubuntussa vaikka mulla on se sielläkin mutta kyllä se pallukka sieltä valikosta erottuu hyvin.
Komentoriviltä ajettuna tuolla lshw:llä saa vaikkapa html-esityksen koneen raudasta.
Tämä ohjelma muuten ajetaan rootina eli
gksu lshw-gtk
tai
sudo lshw
Tuota juu tässä Ubuntussa näyttää olevankin sysinfo juupajuu, olin näet aamulla läppärin ääressä johon juuri eilen päivitin Etchistä Lennyksi ja tuli pientä probleemaa joten mulla oli siinä ihan vain peruspakettilähteet eikä siellä mun mielestä näkynyt sysinfoa joten ajattelin että tuskin Ubuntussakaan on sellaista mutta olipas siellä. Tarkemmin kun alan muistelemaan niin olen tainnut joskus jopa asentaa sen mutta aikoja sitten jossakin toisessa asennuksessa ;D
Eipä muuten näy emon tietoja.. hmmm. muutenkin tuossa on jotain outoa.. mistäs se oikein kaivaa nuo tiedot, mun mielestä mun kokoonpano ei ole tuollainen enää, näkyy SATA-DVD joka on jo toisessa koneessa sekä vain yksi WLAN-laite.. noh, en jaksa tutkia asiaa kun en käytä tätä ollenkaan.
Kyllä tuo lshw-gtk on parempi..