Tietäisiköhän joku syytä:
Minulla on gbrs-yhteys PC:ssä. Puhelin Siemens M50 ja liittymänä DNA.
Miksi dataa näyttää lähtevän jatkuvasti, vaikka selaimella ei tee mitään. Sama juttu vaikka sulkisi koko selaimen! Mielestäni aikaisemmin näin ei ollut.
Olisin kiitollinen, jos jolla kulla olisi antaa vinkki ongelman ratkaisuun. Tahtoo tuo operaattorin 100megaa täyttyä turhan kovaa vauhtia...
Turhaa datan lähettämistä...
4
590
Vastaukset
- Salaliittoteoria
Moro!! Itselläni on sama juttu, mulla oli ennen dna gprs, mut nyt on radiolinjan pritime gprs, ettei tarvi huolehtia paljonko on dataa siirretty. Tutkin kans itse samaa asiaa. Hoksasin että se johtui siitä kun olin netissä niin mulla oli ohjelmia samaan aikaan vaikka ne eivät olleet päällä kuten kazaa, mns messangeri ja ym. Ne lähettivät itsestään dataa. Suljin kaikki ohjelmat lopullisesti niin silloin datan siirto loppui. Myös jotkut ohjelmat voivat itsestään lähettää dataa nettiin kun ne etsivät sieltä uusia päivityksiä ohjelmiinsa.
- on..
yks sellainen joka duunailee netissä ihan omiaan itekseen ja käyttäjälle siitä kertomatta. joten jos käyttis on xp niin sekin voi olla syynä tohon et dataa lähtee vaikka mitään ei tekis.
- Mika
Tere!
Itselläni oli koneella kaikenmoisia seuranta, vakoilu,urkkima,valvonta tms cookieita. Ajoin uusimman AD-AWARE (ilmainen) ohjelman ja se tappoi nuo pois koneelta. KOneelta pois lähtevä liikenne lakkasi melkein kokonaan. Virustutka kannattaa myös tietysti pitää ajantasalla... - jjee
Hommaa ad-aware ohjelma. Todennäköisesti koneellasi on paljon vakoilu ohjelmia. Minulla dataa liikkui kanssa itsestään, löytyi alexa vakoilu juttu. Kerran jäi vahingossa netti auki, oli tietoa siirtynyt 8 megatavua omia aikojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712501
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454680Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1453670Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392768Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1081671Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1031524Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461