Kesäyön taival

pimeys, jolla ei ole loppua
koivun lehdet, joiden välistä
kesäyön kuutamo puree sieluun
odottaa
toinen odottaa ja katsoo
katsoo silmiin
mutta hän väistää katseen
heijastuu öiset tähdet
putoaa maan piiriin
keijukaisten keskelle
kesäyön niitylle
turvaan ikävän katseilta
8292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

turvaan ikävän katseilta ..

pidin tuosta

Äänestä

En tiedä oikein mitä sanoa taas runostasi.

Siinä on mystiikkaa, kauneutta ja kaipausta.
Sitä samaa melankoliaa kuin runoissasi yleensä-
kin on.

Äänestä
  • Aloittaja

    Toivoisin, että jonain päivänä oppisin kirjoittamaan keveämpiä runoja, saada sanoihin huumoria ja pientä pilkettä.

    Luulen, ja uskon, että senkin aika vielä tulee.

    Äänestä

runo kuin utuinen uni, kaunis, vaikuttava!

Äänestä
  • Aloittaja

    Ehkä runoni ovat heijastuksia, kuvia mielestäni.
    Jotkut sanat tulevat peilin kautta, yksinäisyydellä, kaipuulla voi olla käänteinenkin merkitys. Ehkä?

    Voi olla yksin olematta yksinäinen. Ja voi vain olla yksinäinen. Voi kaivata ilman kaipuuta. Tai voi vain kaivata.

    En tiedä. Jätän aina tulkinnan lukijalle, sanat voivat merkitä ihmisille eri asioita. Jokainen voi löytää sanoista jotain, mitä etsii.

    Äänestä

Ilmoitathan sitten, kun löydät tuon paikan,
lainaan sitä hetkeksi,
tarvitsen sen rauhaa.

Eikä taida olla tarpeen sanoa,
että runosta pidin:)

Äänestä
  • Aloittaja

    Muista että rauha ei ole paikka, se on olotila joka löydettävissä ainostaan sinussa itsessäsi. Se ei ole minkään ulkopuolella, eikä minkään sisäpuolella.
    Hyväksy se, ja siinä se on.

    Äänestä

kaunista, kaunista ja herkkää

"keijukaisten keskelle
kesäyön niitylle "

unelma suloinen *wow* :)

pidin taas ja paljon runostasi
kiits**

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtin kirjoitti:

pimeys, jolla ei ole loppua
koivun lehdet, joiden välistä
kesäyön kuutamo puree sieluun
odottaa
toinen odottaa ja katsoo
katsoo silmiin
mutta hän väistää katseen
heijastuu öiset tähdet
putoaa maan piiriin
keijukaisten keskelle
kesäyön niitylle
turvaan ikävän katseilta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu