Sanotaan että: "Viina on viisasten juoma", mutta kyllä siitä tyhmepikin tykkää.
No, sitten kun Suomeen saadaan tämä alkoholin hinnanalennus, uskotteko, että ostokset ulkomailta, useimmiten Virosta, vähentyvät vai jatkuuko viinankanto kotosuomeen samaan malliin, vai saavatko nämä lainlaatijat meidät kuriin ja järjestykseen, vai ollaanko aina vaan tillin tallin ja reissataan halvemman viinan perässä?
No, sitten kun Suomeen saadaan tämä alkoholin hinnanalennus, uskotteko, että ostokset ulkomailta, useimmiten Virosta, vähentyvät vai jatkuuko viinankanto kotosuomeen samaan malliin, vai saavatko nämä lainlaatijat meidät kuriin ja järjestykseen, vai ollaanko aina vaan tillin tallin ja reissataan halvemman viinan perässä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hinnanalennus ei vielä riitä. Viinaralli jatkuu, ehkä kuitenkin pienempänä.
Uskon, että edelleen ihmiset tuovat Virosta ainakin olutta koska sen hinta laskee kirkkaisiin verrattuna liian vähän.
oli viina minkä hintasta hyvänsä, kestän ainakin vain sen tietyn alkoholi määrän. eli mun kohdalla viinan hinta ei vaikuta. enkä sen useamminkaan alkais ryypätä, ku töissäki pitää yrittää olla. :)
minun mielestä alennettaa hintaa vääristä asioista. viinaa voiaa alentaa, mutta mönkäre on sitä mieltä että terveysmaksuja ei voia pientulosilta.
niin paljo ko on vanhoi ihmisii viel elossa jolla ei oo kertyny työ eläkettä ja hyö saavat alle 2500 markkaa kuukauessa eläkettä. heille merkkaa paljo nämä terveys maksut,sitä ko vanhempana tarvii enenpi lääkäriä ko nuorna.
minul on myös pien eläke,mut mie pärjään ko jalmari on hoitanu meiän vanhuus asiat kuntoo. mutta hyö joilla ei oo säästöjä heil se on paha juttu.
se on kumma ko tavallisena kansan edustajana mönkärekkii puuhhuu mitä kaikkea pittää saaha vanhoille ja pien tulosille. mutta sitte ko pääsee ministerin paikalle ja tullee päätäntä valtaa,onkii toine ääni kellossa.
hyö alkaa vartijoimaa pussin suuta ihan jonku muun hyväks, muttei heiän jotka apua tarviivat.
nämä on minun mielipitteitä ja voip joku tykätä pahhaa,sil mie oon sitä mieltä et nautinto aineet ja mitkä ei oo elämälle välttämätöntä, niien hintaa alennettaa viimeksi,ensin ne jotka on tärkeetä elämiselle.
mielestäin rahhaa vois just ottaa ja jopa hintaa nostaa viinasta,tupakasta,kahvista,leivoksista,karamellistä,vaatteista mis hinta tullee jonkuu kuuluisan muotitaiteilijan mukkaa.
nuo nautinto aineet ko on viel sairauksii tekevii.
pientulosellakin ihmisel pitäs olla varraa jokapäiväseen terveellisseen ruokaan, vaatteisiin ja sirkushuviin. kaik mitä tahtoo sen peräst nautiskella voip maksaa vähä ylimäärästä.