lapsi ei kasva

milli

Poika on jo 10v ja pituutta alle 130cm. Kaikki kaverit päätä pidempiä. Kasvu on todella hidasta,
tammikuusta tullut alle 2cm pituutta lisää (ei jää vaatteet pieniksi). Onko toivoakaan kasvusta vai tuleeko jäämään tosi lyhyeksi. Pelottaa yläasteelle meno kun toinen on niin pieni. Onneksi poika itse on tyytyväinen, äiti
vaan vaivaa itseään asialla.
Ekaluokkalaisetkin on isompia kun meidän neljäsluokkalainen.
Onko samoja kokemuksia? Olisiko syytä käydä lääkärissä? (kasvua kuitenkin tapahtuu omalla käyrällä)

8

2204

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti x3

      Kasvupyrähdys voi tulla vasta myöhemmin.

      Minun tyttäreni on 10 ja kanssa tuon 130, allekin.

      En olisi sijassasi huolissani jos kasvu etenee omalla käyrällään, ei kaikista lapsista edes tule pitkiä koripalloilijoita.

      Muistelisin veljeni kasvaneen pituutta runsaammin vasta armeijassa siihen saakka oli aina päätä pienemipi ikätovereitaan. Nyt 180 pitkä mies.

      Jätä turhat murehtimiset varsinkin kun poikaa ei asiat vaivaa.

    • äiti

      mulla on poika myös aina ollut muita lyhyempi, mutta kasvua tapahtunut kuitenkin koko ajan.
      Nyt on 13 ja murrosikä ei ainakaan vielä ole kunnolla alkanut.
      Eli odottele rauhassa,toiset kasvaa ja kehittyy nopeammin,toiset hitaammin.

    • mam

      Poika varmaan syö ihan tavallisen normaalisti? On myös proteiinia:lihaa, maitotuotteita, ja syö niitä?
      Isoruokainen ei varmaan ole, mutta syö kuitenkin?
      Silloin ei kuulemma pitäisi olla huolissaan.

      Ja kuinka pitkä itse olet, kuinka pitkä lapsen isä?
      Pituuskasvu on vielä kesken tuon ikäisellä lapsella, ja pojat todellakin saattavat kasvaa pituutta vielä armeijassakin - myös jo pitkäksi venähtäneet miehenalut!

      Jos kuitenkin huolettaa ja haluat tarkistuttaa kasvukäyrän, jutella, ym., ota yhteys lääkäriin, joko terv.asemalle tai lastenlääkäriin. Röntgenkuvista, ranteista, näkee onko kasvua vielä jäljellä (ja kuinka paljon???? luultavasti tämäkin, mutten ole varma) pitkien luiden päissä olevat epifyysi-alueet luutuvat ja lähtevät luutmaan sitten kun kasvu alkaa olla ohi.

    • ja muutakin

      Minun pikkusiskoni oli yläasteelle mennessä yksi luokkansa pisimpiä, ja terkkari kehui hänelle, kuinka hänestä tulee varmasti pitkä tyttö. Olisiko 1 cm tullut sen jälkeen pituutta lisää, ja peruskoulusta lähtiessään hän oli yksi luokkansa lyhimpiä.

      Kaverini pikkuveli oli 10 vuotiaana pieni rääpäle, jota isot siskot retuuttivat ympäri taloa. Pari vuotta myöhemmin hän oli koko porukan pisin ja kantoi ison siskonsa olkapäällä yläkertaan.

    • mamma

      En kyllä uskaltaisi sanoa suoralta kädeltä että ei huolta! oma käyrähän tässä paras mitta on, eli millainen on odotuspituus -eli miten pitkiä on vanhemmat?
      Kuitenkin,kun huolettaa, voisihan asiasta keskustella oman kouluth:n tai neuvolan kanssa, tai käydä tk- lääkärillä.
      Kasvu on nimittäin siitä metka juttu, että kun luun päiden kasvualueet myöhemmin luutuvat, ei kasvua enää sen jälkeen vauhditeta. Tässähän ei odoteta murkkujen kasvupyräystä (sehän tapahtuu pojilla myöhemmin) vaan tosiaankin lapsen kasvua.
      Esimerkiksi jos maito ei imeydy (enkä tarkoita nyt laktoosia), tai vilja, voi seurata kasvun hitautta. Olisihan ne hyvä selvittää ajoissa.

      • nähty on

        Kyllä hoitamaton laktoosi-intoleranssikin voi aiheuttaa kasvun hidastumista.


      • mamma
        nähty on kirjoitti:

        Kyllä hoitamaton laktoosi-intoleranssikin voi aiheuttaa kasvun hidastumista.

        totta joo, sanoin huonosti: tarkoitin, että laktoosi-intoleranssia jo tunnistetaan herkästi, mutta voi olla että maito ei muutenkaan imeydy. Kaikkihan tuollaiset voi vaikuttaa.


    • Anonyymi

      minun 7.v on kohta tokaluokkalainen ja 142cm!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1927
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1322
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      102
      1076
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      538
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      71
      537
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe