lapsi ei kasva

milli

Poika on jo 10v ja pituutta alle 130cm. Kaikki kaverit päätä pidempiä. Kasvu on todella hidasta,
tammikuusta tullut alle 2cm pituutta lisää (ei jää vaatteet pieniksi). Onko toivoakaan kasvusta vai tuleeko jäämään tosi lyhyeksi. Pelottaa yläasteelle meno kun toinen on niin pieni. Onneksi poika itse on tyytyväinen, äiti
vaan vaivaa itseään asialla.
Ekaluokkalaisetkin on isompia kun meidän neljäsluokkalainen.
Onko samoja kokemuksia? Olisiko syytä käydä lääkärissä? (kasvua kuitenkin tapahtuu omalla käyrällä)

8

2198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti x3

      Kasvupyrähdys voi tulla vasta myöhemmin.

      Minun tyttäreni on 10 ja kanssa tuon 130, allekin.

      En olisi sijassasi huolissani jos kasvu etenee omalla käyrällään, ei kaikista lapsista edes tule pitkiä koripalloilijoita.

      Muistelisin veljeni kasvaneen pituutta runsaammin vasta armeijassa siihen saakka oli aina päätä pienemipi ikätovereitaan. Nyt 180 pitkä mies.

      Jätä turhat murehtimiset varsinkin kun poikaa ei asiat vaivaa.

    • äiti

      mulla on poika myös aina ollut muita lyhyempi, mutta kasvua tapahtunut kuitenkin koko ajan.
      Nyt on 13 ja murrosikä ei ainakaan vielä ole kunnolla alkanut.
      Eli odottele rauhassa,toiset kasvaa ja kehittyy nopeammin,toiset hitaammin.

    • mam

      Poika varmaan syö ihan tavallisen normaalisti? On myös proteiinia:lihaa, maitotuotteita, ja syö niitä?
      Isoruokainen ei varmaan ole, mutta syö kuitenkin?
      Silloin ei kuulemma pitäisi olla huolissaan.

      Ja kuinka pitkä itse olet, kuinka pitkä lapsen isä?
      Pituuskasvu on vielä kesken tuon ikäisellä lapsella, ja pojat todellakin saattavat kasvaa pituutta vielä armeijassakin - myös jo pitkäksi venähtäneet miehenalut!

      Jos kuitenkin huolettaa ja haluat tarkistuttaa kasvukäyrän, jutella, ym., ota yhteys lääkäriin, joko terv.asemalle tai lastenlääkäriin. Röntgenkuvista, ranteista, näkee onko kasvua vielä jäljellä (ja kuinka paljon???? luultavasti tämäkin, mutten ole varma) pitkien luiden päissä olevat epifyysi-alueet luutuvat ja lähtevät luutmaan sitten kun kasvu alkaa olla ohi.

    • ja muutakin

      Minun pikkusiskoni oli yläasteelle mennessä yksi luokkansa pisimpiä, ja terkkari kehui hänelle, kuinka hänestä tulee varmasti pitkä tyttö. Olisiko 1 cm tullut sen jälkeen pituutta lisää, ja peruskoulusta lähtiessään hän oli yksi luokkansa lyhimpiä.

      Kaverini pikkuveli oli 10 vuotiaana pieni rääpäle, jota isot siskot retuuttivat ympäri taloa. Pari vuotta myöhemmin hän oli koko porukan pisin ja kantoi ison siskonsa olkapäällä yläkertaan.

    • mamma

      En kyllä uskaltaisi sanoa suoralta kädeltä että ei huolta! oma käyrähän tässä paras mitta on, eli millainen on odotuspituus -eli miten pitkiä on vanhemmat?
      Kuitenkin,kun huolettaa, voisihan asiasta keskustella oman kouluth:n tai neuvolan kanssa, tai käydä tk- lääkärillä.
      Kasvu on nimittäin siitä metka juttu, että kun luun päiden kasvualueet myöhemmin luutuvat, ei kasvua enää sen jälkeen vauhditeta. Tässähän ei odoteta murkkujen kasvupyräystä (sehän tapahtuu pojilla myöhemmin) vaan tosiaankin lapsen kasvua.
      Esimerkiksi jos maito ei imeydy (enkä tarkoita nyt laktoosia), tai vilja, voi seurata kasvun hitautta. Olisihan ne hyvä selvittää ajoissa.

      • nähty on

        Kyllä hoitamaton laktoosi-intoleranssikin voi aiheuttaa kasvun hidastumista.


      • mamma
        nähty on kirjoitti:

        Kyllä hoitamaton laktoosi-intoleranssikin voi aiheuttaa kasvun hidastumista.

        totta joo, sanoin huonosti: tarkoitin, että laktoosi-intoleranssia jo tunnistetaan herkästi, mutta voi olla että maito ei muutenkaan imeydy. Kaikkihan tuollaiset voi vaikuttaa.


    • Anonyymi

      minun 7.v on kohta tokaluokkalainen ja 142cm!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      203
      1443
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1139
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      836
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe