chinchilla-ihmiset, kokemuksia?

zodijacky

Eli siis millainen chinchilla on lajiominaisuuksiltaan?
Onko seurallinen? ovatko vaikeita/ vaativia lemmikkinä? viihtyvätkö yksin, vai pidättekö pareittain/laumassa? kesyyntyykö hyvin? millaisia ovat luonteeltaan?
yhdistyksen sivut koluttu tarkkaan läpi, nyt kaipailisin lähinnä omistajien/kasvattajien kommentteja...

4

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emmi

      Chinchillat on tosiaan aika vaikeita tapauksia, muihin jyrsijöihin verrattuna. Ne on rauhaa rakastavia eläimiä ja jos niitä paljon häirittee, niille voi tulla stressiä, johon ne voi jopa kuolla. Tai sitten ne voi alkaa pureen turkkiaan. Lisäks, ne ei sovi kauheen hyvin lapsiperheisiin, vaan paremminkin aikuisille tai aikuisenmielisille. Kovat äänet pelottaa chinsuja ja pelkoonkin se kuolee herkemmin, kuin muut jyrsijät. Chinchillat on arkoja, mutta, kun niitten kanssa on paljon, niistä tulee ihan ihmisrakkaita. Yleensä kannattaa ottaa kaksi, että on kaveri, mutta jos on aikaa viettää chinsun kanssa, niin kyllä yksikin voi olla onnellinen.

      • Heli

        Ihan pakko tähän vaan mainita, kun en nyt paljoa ehdi kirjottamaan, että chinchillat on ihan mielettömän fiksuja!! :) Ne on niin ilkikurisia pikku vipeltäjiä että ei oo tottakaan! Ei todellakaan ensinäkemältä uskoisi että sellaisen ötön päässä voi raksuttaa niinkin fiksut ajatukset. Tykkäävät juoksennella paljon vapaana. Ja meillä ainakin chinchu tulee hyvin juttuun pupujen kanssa. :)


      • ex-chincillan omistaja
        Heli kirjoitti:

        Ihan pakko tähän vaan mainita, kun en nyt paljoa ehdi kirjottamaan, että chinchillat on ihan mielettömän fiksuja!! :) Ne on niin ilkikurisia pikku vipeltäjiä että ei oo tottakaan! Ei todellakaan ensinäkemältä uskoisi että sellaisen ötön päässä voi raksuttaa niinkin fiksut ajatukset. Tykkäävät juoksennella paljon vapaana. Ja meillä ainakin chinchu tulee hyvin juttuun pupujen kanssa. :)

        Itselläni oli chincilla yli 3 vuotta ja hankalan alun jälkeen se osoittautui mitä seurallisimmaksi lemmikiksi, kunnes kuoli kohtutulehdukseen. Alussa se ei uskaltanut tulla häkistään ulos, huuti vaan siellä jos sitä lähestyi. Pikkuhiljaa se kesyyntyi ja oppi nimensäkin niin hyvin, että juoksi perässäni rappuset ylös kun kutsuin sitä!
        Aina kotona ollessani päästin sen häkistä pois ja piilottelin johtoja ym. minkä ehdin. Kyytiä saivat myös ovenpielet ja listat lattianrajassa. Imurilla oli myös paljon käyttöä, koska se jätti jälkeensä pieniä papanoita, ja paljon!!!
        Kesäisin ulkoilutin sitä valjaissa ja vaikka se alkuun aristelikin, nautti se mm. matalissa puissa hyppimisestä.
        Kun chinchillan kanssa malttaa olla kärsivällinen alussa ja antaa sille aikaa kesyyntyä ja tutustua, on se upea lemmikki!!


    • Anonyymi

      Mun miehel ollu chinchilla uros ja yksin ollu kans häkis ja hyvin pärjäs kun sil seuraa pidettiin iltasin ja sai rapsutust ja juoksutust. Juttelikin että kyllä sitä voi yksinki pitää ilman kaverii. nyt mies otti 2 kun vanha kuoli vanhuuteen. ne taas ovat kaveruksii tai sisaruksii. Ja tarjol oli liikkees 2 poikaa. Itselläni on kans chinchilla tyttö siiri ja seuraa pidän sille kun en saanu kun yhden. Ei ollu siirillä sisarta tai kaverii silloin sillä hetkellä. 😊hyvin voi ja juoksee juoksupyöräs ja uikutteleeki jne. Hoitoo tollanen chinchilla tarttee mutta jos eläinrakkautta löytyy ja viittii ja innostaa hoitaa niin siit vaan hankkimaan. Hoitojuttui löytyy netist, kirjoist mm. Tarkka ruokavalio on kyl eläimellä.😊

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2119
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1224
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe