häkistäni vähäsen...

tixu&viivi

Onko hyvä,kun gerbuillani on:60 litranen terraario,saman kokoinen häkki ylä kertana,hiekka laatikko jossa on aina cinsun kylpy hiekkaa, alhaalla on iso vaneri koppi,paljon purua,wc-rullia,heinää,tasanne,ja häkissä on kolme ruoka kuppia (yhdes on siemen sekoitusta,toises leipää ja tuoreruokaa,ja kolmannessa kasvis rinkuloita jyrsittäväx.lisäks on siemen keppi,kalkkikakku,suola kivi, ja juomapullo.Kun niillä on tuollanen ja tuon kokonen häkki,niin eihän oo rääkkäystä kun on mahdollisuus juok-
suttaa vaa 4h/vko????

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k.orava

      Ei ole rääkkäystä, millään tavalla. Kuvauksesi perusteella gerbiileilläsi on aika luxus-olot : )
      Suolakiveä gerbiilit eivät tosin tarvitse (aavikkoeläiminä niillä on todella pienet munuaiset, joten suola ei ole hyväksi).
      Varmaan aika moni gerbiili tykkäisi asua luonasi, kun vertaa kuvailemaasi terraariota esim. useimpien eläinkauppojen vastaaviin, joissa on max. 5 cm purua, juomapullo ja ruokakuppi, eikä sitten mitään muuta.


      Suvi
      ----
      www.saunalahti.fi/~sevilsu/gerba

    • Petra

      Ota suola- ja kalkkikivet pois.
      Kylpyhiekka-astiaa ei kannata pitää koko ajan häkissä, sinne lentelee purua ja gerbat tekevät tarpeitaan mielellään sinne... Anna se niille kerran päivässä vähäksi aikaa.
      Ruokaa taitaa olla vähän liikaa: kasvis rinkulat ja siementangon vois ottaa pois, jos gerbiilit nakertavat liikaa niitä, terveellisempi ruoka ei ehkä maistu niin hyvin (kyllä joitakin herkkuja voi tietysti antaa).
      Tarkoitat leivällä varmaankin kuivattua leipää? Se ei tarvitse erillistä ruokakuppia, anna leipää gerbiileille suoraan kädestäsi ikään kuin makupaloina (ne vievät sen sitten jonnekin koloon ja syövät siellä).Tuoreruoan voit pistää ruokakuppiin. Gerbuista on hauskaa etsiä ruokaa maasta, joten kaada siemenseos puruille. Aluksi ruokakuppi on kätevä, siitä näkee suurinpiirtein kuinka paljon gerbiilit syövät.
      4h/viikko riittää ihan hyvin.
      Tässä tuli aika paljon asiaa, olen yksi Lounais-Suomen kesyrotta- ja gerbiiliyhdistyksen hallituksen jäsenistä eli paljon tekemisissä gerbbukasvattajien kanssa. Omia gerbiileitä on tällä hetkellä 5, lisää tulossa!

      • Tixu ja Viivi

        Kiitos kun kommentoit!Hyvä kun kerroitte että gerbut ei tarvi suolakiveä.Siitä hiekasta sen verran,että se ei ole puruisessa alakerrassa,vaan häkki yläkerrassa,ja se on tosiaan niin,että ne tekee jätöksiään sinne,mutta siivoan sen joka päivä.Ja siitä ruuasta,että kävin vasta näyttelyissä,ja tuomari kertoi gerbujeni olevan vähän laihassa kunnossa,ja että laittaisin joksikin aikaa moni puolisenpaa ruokaa tarjolle.KIITOS VIHJEISTÄ!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      419
      2302
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2129
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1435
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1099
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      58
      1015
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      403
      983
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      878
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      875
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      839
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      815
    Aihe