Huomasin että täällä on aika paljon aiheita rotista jotaka ovat aika harvinaisia "Saunalahden" foorumissa... :(
Sixi haluiaisinkin kysyä mitä voisin laittaa rotan häkkiin...(86cm x 50cm)
Häkki on aika iso mutta kun rotta kasvoi entinen häkki ei ollutkaan enää sopiva....
Haluisin tietää mitä voisin siis laittaa häkkiin(mitkään käytävät etc.. ei käy koska ne ovat ns. rotan tiellä eikä se välitä niistä...)
Joten jos viitsitte kertoa mulle olisin hyvinhyvin kiitollinen :D
Sixi haluiaisinkin kysyä mitä voisin laittaa rotan häkkiin...(86cm x 50cm)
Häkki on aika iso mutta kun rotta kasvoi entinen häkki ei ollutkaan enää sopiva....
Haluisin tietää mitä voisin siis laittaa häkkiin(mitkään käytävät etc.. ei käy koska ne ovat ns. rotan tiellä eikä se välitä niistä...)
Joten jos viitsitte kertoa mulle olisin hyvinhyvin kiitollinen :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sulla on niin tilava häkki että se on varmaan aika mielenkiintosta sisustaa sitä! Mun rottien häkissä on kax riippumattoo (on kax rottaa), köisiä tasolta toisille (osaa hyödyntää niitä yllättävän hyvin), ja kaiken laisia oksia ja muuta mitä aina satun keksimään. Tietysti myös perustarpeet kuten ruokakupit ja mökit sun muut.... Toivottavasti oli ees jotain apuu, muilt saat varmaa lisää ehdotuksii!
Kiitos jo näin alkuun.. :)
Mutta mitä häkkiä voisi sisustaa kun se on semmoinen ettei siinä ole kerroksia...tai miten rotan kopin saisi laitettua korkeammalle mitä se nyt on...häkissä oli semmoinen puu mutta se oli terveysriski kun se melkein kaatu rotan päälle joten otin sen pois....mutta kokeillaan nyt näin aluksi noita sun juttujas ;)
Voisit kiinnittää siihen erilaisia tasoja, mutta niiden kiinnittämisestä mulla ei oo kokemusta ku mun häkissä oli valmiiks jo 4 kerrosta, mut moni kyllä joutuu tekemään niin.
Häkkiin voi tehdä tasoja esim. rautakaupasta saatavasta verkosta. Verkosta voi leikata sivuleikkureilla sopivan mittaisia paloja, mutta täytyy olla tarkka, ettei reunat jää teräviksi (ne pitää hioa). Kannattaa tehdä tasoista n. puolen häkin kokoisia, jolloin niihin ei tarvitse tehdä kulkuaukkoja ja kiinnittää ne häkin pinnoihin nippusiteillä. Sen reunan alle, joka ei ole seinän vieressä, voi laittaa vaikka lintujen orren (myös nippusiteillä tasoon kiinni), niin taso ei jää roikkuvaksi.
Jos haluat laittaa häkkiin puunoksia, kiinnitä ne tukevasti häkin pinnoihin kiinni vaikka rautalangalla tai nippusiteillä. Varmista aina että oksa ei pääse kaatumaan. Ja riippumatto on aivan ehdoton (ainakin rottien mielestä)!!
Itse olen tehnyt rotilleni häkkiin tasoja vanerilevystä. Ne on helppo pitää puhtaana, senkun vedellä pyyhkäisee tarpeeksi usein. Rottani ainakin ovat tykänneet.