Avioehto...

Mitä olette mieltä pareista, jotka eivät ota avioehtoa? Mitä jos toinen puolisoista kuolee, jääkö toinen tyhjän päälle? Muuten en avioehtoa liittoni ota, paitsi jos on mahdollista niin, että jos kuolen, niin mies saa omaisuuteni, samoin joskus tulevaisuudessa tulevat lapseni. Mies on niin jumalallinen olento, että me emme koskaan eroa. Ihanaa :)
81565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En ihan ymmärtänyt pointtiasi avioehdosta ja sen tekemisestä/tekemättä jättämisestä...

Siispä: aviopuolisoilla on avio-oikeus, ts. oikeus puoleen toisen omaisuudesta. Se ei kuitenkaan käytännössä vaikuta ennenkuin avioliitto päättyy joko toisen kuolemaan tai eroon, avioliiton aikana molemmat hallitsevat omaa omaisuuttaan.

Jos toinen puoliso kuolee ja parilla on lapsia, hänen lapsensa perivät hänet, ts. puolet avioparin omaisuudesta. Omaisuutta ei kuitenkaan tarvitse jakaa (ja sitten on paljon säädöksiä siitä, että puoliso saa jäädä asumaan yhteiseen kotiin ja hallita irtaimistoa jne jne, mutta unohdetaan ne nyt).

Jos taas avioliitto päättyy eroon, omaisuus jaetaan puoliksi ja se, jolla on enemmän, maksaa tasinkoa sille, jolla on vähemmän. Jos siis sinä saat erossa asunnon ja puolisosi polkupyörän, joudut maksamaan puolisollesi tasinkoa, koska kämppä on arvokkaampi kuin fillari.

Avioehdolla pystytään sulkemaan pois avio-oikeus joko molemmilta tai toiselta puolisolta, ts. sillä voidaan määrätä, että jokainen saa erossa vain avioliittoon tuoman omaisuutensa, esim. puoliso ei saa toisen perintötilaa. (Myös testamentilla voidaan määrätä perinnöstä.)

Ja mitä mieltä olen pareista, jotka eivät ota avioehtoa? Jokainen tekee niinkuin tykkää, itse en avioehtoa halua, sillä se on mielestäni epäluottamuslause toista kohtaan eikä meillä kummallakaan ole suuria suojattavia omaisuuksia. Eri asia olisi, jos puolisollani olisi vaikkapa iso perintötila, sitten voisin avioehdon juuri ja juuri ymmärtää (mutta toivoisin kuitenkin, että asiat hoidettaisiin ennemmin testamentilla).

Äänestä

on paperi, jolla säilytetään tietty omaisuus aviollisen oikeuden ulkopuolella.
Kuoleman sattuessa jää puille paljaille. Samoin erossa.
Rintaperillinen perii aina vanhempansa, aviehdollakin, puoliso ainoastaan ei, jos on avioehto.

Äänestä

mä olen tätä mieltä,kun mennään naimisiin niin ei silloin ajatella että hitsi jos sitten kuitenki erotaan... sehän jo sinänsä kertoo että hän ei ole niin rakastunut ja sitoutunut teidän liittonne,ja haluaa näin turvata omaisuutensa ei sillon mennä naimisiin jos toista ei rakasta.en ainakaan mä menis. ei sillä asenteella mennä naimisiin.mä menen naimisiin kun olen varma siitä että haluan olla tämän miehen kanssa loppuelämäni ja olen sellaisen miehen tavannutkin,ja hän on kanssani täysin samaa mieltä.

Äänestä
  • Niin sinä olet sitä mieltä, mutta kun avioliitossa on kaksi osapuolta. Vaikka kuinka haluat olla miehesi kanssa loppuelämän, niin mies ja yhtä hyvin sinäkin voit/te löytää 20-30 vuoden päästä Elämäsi Rakkauden. Meistä kukaan ei tiedä huomisesta. Vaikka kuinka haluaisimme huomiselta vain ja ainoastaan tämänhetkisen onnemme jatkuvan, elämäntilanteet muuttuvat. Neljääkymmentä lähestyvänä olen muuttunut nöyremmäksi elämää kohtaan. Kuinka vanha muuten itse olet?

    Äänestä

  • näin kirjoitti:

    Niin sinä olet sitä mieltä, mutta kun avioliitossa on kaksi osapuolta. Vaikka kuinka haluat olla miehesi kanssa loppuelämän, niin mies ja yhtä hyvin sinäkin voit/te löytää 20-30 vuoden päästä Elämäsi Rakkauden. Meistä kukaan ei tiedä huomisesta. Vaikka kuinka haluaisimme huomiselta vain ja ainoastaan tämänhetkisen onnemme jatkuvan, elämäntilanteet muuttuvat. Neljääkymmentä lähestyvänä olen muuttunut nöyremmäksi elämää kohtaan. Kuinka vanha muuten itse olet?

    juu et tainnut lukea kovin tarkkaan että myös mieheni on samaa mieltä että meille ei tarvitse avioehtoa hommata.luuletko että en tiedä että mitä vain voi sattua ehkä hän ei enää parinkymmenen vuoden päästä haluakkaan minua,tai minä häntä.eihän sitä voi tietää,mutta me eletäänkin tätä hetkeä eikä kymmenen vuotta etukäteen.ja vaikka omat vanhempani erosivatkin niin se ei välttämättä tarkoita sitä että näin käy myös meille.kun me mennään naimisiin niin ei me ajatella sitä että jos erotaan eihän siinä ole mitään järkeä.mä en ole vasta kuin 20 eli nuori vielä,mutta kyllä munkin elämään on mahtunut jo vaikka mitä.ja tulee mahtumaan vielä vaikka kuinka paljon.

    Äänestä

...avioehdon kun menimme mieheni kanssa naimisiin, johtuen aivan siitakin etta en nahnyt sita nk pahana asiana valissamme jos kerran olemme yhdessa lopun ikaamme. Testamtissa olemme kuitenkin toistemme perijat, lapset saavat tietenkin omat osuutensa.
Asumme jenkeissa ja miehellani on huomattavasti suuremmat tulot kuin minulla, niin tata kautta halusin varmistaa senkin etta ns pahat puheet jaavat vaisuiksi, niinkuin jaivatkin ;)

Itse en siis todellakaan kokenut sita pahana asiana, en myoskaan koskaan mennyt rahasta naimisiin.
Jokainen paattaa kohdallaan mika on hyva ja toimiva ratkaisu, ei siis tuomita toisia tekivat he mita hyvansa.. Siihen on yleensa ollut syynsa :>

Äänestä

Jos olet rikas ja miehesi köyhä,ole vain ottamatta avioehtoa. Sit kun se vuosien päästä kyllästyy suhun ja ottaa nuoremman, lähtee siinä samassa niitten himaan puolet omaisuudestasi ja fyrkistasi. Eli tuntui se äijä nyt miltä tahansa, ainahan on eron mahdollisuus, vai oletko oikeasti tyhmä?

Äänestä

Meillä ei oo avioehtoa. En oo edes kovin perillä, mitä se merkkaa. Eikä oo kyllä väliäkään.Mulla on auto ja miehellä velkaa. Siinä se omaisuus. Oon kyllä käsittäny, että omissa nimissä tehty velka ei jäis vaimon maksettavaksi missään tapauksessa!? Oonko väärässä??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmm. kirjoitti:

Mitä olette mieltä pareista, jotka eivät ota avioehtoa? Mitä jos toinen puolisoista kuolee, jääkö toinen tyhjän päälle? Muuten en avioehtoa liittoni ota, paitsi jos on mahdollista niin, että jos kuolen, niin mies saa omaisuuteni, samoin joskus tulevaisuudessa tulevat lapseni. Mies on niin jumalallinen olento, että me emme koskaan eroa. Ihanaa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu