Tervehdys!
Olen jo pidemmän aikaa miettinyt siirtymistä Linuxiin ja näin ensimmäisessä vaiheessa olen harkinnut asennuspaketi/ohjekirjan ostamista.
Mikä olisi hyvä distro vähän Linuxia käyttäneelle?
Mitä muita liikkeitä on DataClubin lisäksi, joissa kannattaisi käydä katselemassa?
Olen jo pidemmän aikaa miettinyt siirtymistä Linuxiin ja näin ensimmäisessä vaiheessa olen harkinnut asennuspaketi/ohjekirjan ostamista.
Mikä olisi hyvä distro vähän Linuxia käyttäneelle?
Mitä muita liikkeitä on DataClubin lisäksi, joissa kannattaisi käydä katselemassa?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mandrake. Edelleen.
Kiitos, sain vahvistuksen omille arviolleni.
Eli nyt vaan hankkimaan se.
Olisikohan DC:ssa myytävä Standard 8.2 hyvä paketti?
Nykyisin Linux-jakeluversiot ovat helppoja lähes kaikki. Mandraken ohella voisi nimetä SuSe:n, RedHat:in unohtamatta Suomen OhjelmistoTyön kokoamaa jakelua - onkohan se nyt IT-Linux.
Mutta, jos vain taitoa riittää, kannattaisi selvittää oheislaitteittesi Linux-yhteensopivuus turhien pettymysten välttämiseksi.
Juu, elikä olen selvittänyt laitteideni yhteensopivuuden jo Mandraken kanssa ja huomasin, että kaikille muille laitteille löytyy tuki, tosin näytönohjaimesta en tiedä, sillä hw database ei antanut mitään tietoja asiasta.
Eli nyt kysymys kuuluu, että mistä löytäisin ajurit Club3d Radeon 9200:aan?
Distribuutioissa on varmaankin jotkin perusajurit, joilla saa työpöydän toimimaan vai kuinka?
On kai siitä uudempikin versio olemassa, 9.1 tai jotain.
1,2,3,4,5,6,7... vajaa kymmenen sekuntia, ja hakukone tuikkas tällasen linkin:
http://www.mphelsinki.net/t148223.html
Mahtaisko helpottaa?
PS. Onhan tämä palsta ihan ok, mutta news-alueet sfnet.atk.linux, sfnet.atk.linux.asennus kattavat suuren joukon lukijoita ja asiaan perehtyneitä henkilöitä.
Enpäs ollutkaan tuota huomannut, taitaapi olla 9.1 uusin, mutta mistä tuollaisen paketin löytäisi? (Jos unohdetaan ulkomailta tilaaminen)
Uusimmat MDK distrot mitä kaupoista löysin ovat 9.0
Näytti kyllä DataClub:sta löytyvän Mandrake 9.1.
http://www.dataclub.fi/SHOP/product.php3?isbn=0000002139
http://www.dataclub.fi/SHOP/product.php3?isbn=0000002158
...että 9.0 on kuulemma aika buginen eli kannattanee metsästää 9.1:tä.
Pai te vei: osoitteen http://www.distrowatch.com etusivulla on suomenkielinen mainos, joltain kaverilta voi tilata poltettuja asennuslevyjä pilkkahintaan jos itsellä ei ole polttavaa asemaa ja on sen verran "teknisesti orientoitunut" (=nörde) että arvelee pärjäävänsä ilman manuskojakin.
Ja DataClubin hyllyistä löytyy myös halpoja CheapBytes-levyjä, joissa on ihan kokonaisia uusia distroja, tosin tällöin jäät ilman manuaaleja ja distrovalmistajan tukipalveluita.
DataClubin sivujen mukaan Mandrake 9.1 kuuden cd:n setti irtoaa 30 jöröllä.
Ostaminen kiinnostaa lähinnä siksi, että saisi tuon manuaalin mukana. Tiedä häntä sitten kuinka tarpeellinen tuo lienee, mutta jotenkin sitä tuntisi olonsa varmemmaksi manuskan kanssa.
Olisihan tietysti vielä sellainen mahdollisuus, että ottaisin tässä ISOt netistä ja hankkisin jostain erillisen User's Guiden.
Olisikohan tuo Data Clubin Mandrake 9.1 Powerpack hintansa väärti?
Kannattanee mieluummin ensiksi katsastaa, löytyisikö 9.1:stä 3 cd:tä sisältävä peruspaketti, sekin riittää ihan mainiosti, koska ylimääräiset cd:t ymmärtääkseni sisältävät lähinnä ohjelmien lähdekoodit, enkä usko että tässä vaiheessa teet niillä yhtään mitään.
Huomasinkin, että tuossa oli pari source cd:tä mukana, mutta lisäksi näytti olevan ohjelmistoromppukin.
No täytyy huomenna keritä käymään tuolla Data Clubissa vähän katselemassa ja kyselemässä.
Itse kyllä nimenomaan uudelle systeemiin tutustuvalle suosittelen lämpimästi hyvää käsikirjaa. Linux:ssa on kattavat man ja howto -sivut, mutta kun kone on omien töppäilyjen vuoksi täysin tiltissä, on kädenulottuvilla oleva materiaali kullanarvoista.
Minulla on yhä RedHat Linux Unleashed versiolle 4.2 hyllyssä - pitäisiköhän joskus päivittää tuollainen paperiversio nykypäivän vaatimusten mukaiseksi?
itselläni tuo SuSE8.2Pro tilattu englannista 85e....
eli jos visa EI OLE ongelma,niin kannattaa harkita myös muita maita.....
mut sit itse distrosta,muuten ok mut muutamia konffeja saa oikein hakea kun aiemmin oli tuo MDK9.0(jota suosittelen helpommassa käytössä)!
mut sit taasen tää SuSE tuntuu vakaammalta alustalta
kuin mitä MDK oli tässä koneessa mut toi voi olla ihan MUTUakin!?!?
mutta kumpi tahansa ON hyvä valinta..........
Voisin myydä koko paketin, siis SuSE 8.2 Pro, cd levyineen sekä ohjekirjoineen. Olisiko kiinnostusta?
CD:t ja manuaalit oikein hyvässä kunnossa.
Kirjoitappa tänne vastausviesti mikäli sinulla on kiinnostusta?
;-)
Paljonkos pyydät tuosta?
Toi on ilmeisesti aika samankaltainen, kuin tuo Mandrake vai?
Moi!
Oiskos 75 euroa liikaa? Maksoin ite paketista 105 euroa. Tuohon 75 euron hintaan sisältyisi postikulutkin!
Onko SuSE Mandraken kaltainen? No, sen ainakin voin sanoa, että se on toimii paremmin tietokoneessani, kuin Mandrake.
SuSEa ilmeisesti päivitetäänkin vähän paremmalla vauhdilla kuin Mandrakea???
En ole rekisteröinyt SuSEa, jotenka tuki pitäisi olla kokonaisuudessaan jäljellä. (Muistaakseni tässä on kolmen kuukauden tuki netin kautta.)
Jätäppä viesti tänne, jos SuSE kiinnostaa.
;-)
...voit lähettää s-postia osoitteeseeni: [email protected]
Moi!
;-)
Sain juuri imuteltua Mandraken kaikki kolme .isoa, joten ehkäpä kokeilen niitä ensin.
Täytyy vaan hankkia jostain hyvä käsikirja.
Mandrake 9.1 on mielenkiintoinen käyttis myös. Menestystä Linux kokeiluun!