HALOO!.

3.G.

(Haloo Suomi, 3g toimii jo!).
[Jukka Lukkari 28.8.2003]
Historiaa ovat ne ajat, kun Suomi ylvästeli olevansa edelläkävijä teleasioissa.
Nyt kolmannen sukupolven matkapuhelinverkkoja otetaan käyttöön ympäri maailmaa, mutta Suomessa ei 3g-rintamalla tunnu tapahtuvan mitään. Hyvä puoli asiassa on se, että Suomi ei välttämättä myöhästy mistään.
Nähdäkseen kolmannen sukupolven matkaviestintää käytännössä ei tarvitse mennä Tukholmaa pidemmälle.
Hongkongilaiseen Hut-chison- ryhmään kuuluva operaattori 3 avasi verkkonsa Ruotsin suurimmissa kaupungeissa keväällä. Operaattorin 3g-puhelimia myyvä liike Tukholman Sture-planilla on toiminut kolmisen kuukautta.

Ostajat odottavat lisää merkkejä.
"Kävijöiden yleisin kysymys on, mitä syytä minulla olisi vaihtaa nykyinen matkapuhelin 3g-puhelimeen", sanoo myymälän johtaja Stefan Witz.
Witz ei kerro myytyjen puhelimien tarkkaa määrää. Tilastojen mukaan kauppaa käydään kuitenkin siinä määrin, että 3g-puhelimet ovat nousseet verkon toiminta-alueilla myydyimpien puhelinten listoilla neljännelle sijalle.
"Kauppaa on vielä selvästi hidastanut se, että tarjolla on vain yhtä merkkiä", Witz sanoo. Tämä merkki on japanilainen NEC.
"Sen rinnalla aloitamme Motorolan 3g-puhelimen myynnin kuukauden sisällä. Toivottavasti mahdollisimman monet valmistajat tuovat 3g-puhelimiaan markkinoille vielä ennen joulua."
Nokian ensimmäistä 3g-puhelinta eli 6650-mallia Witz ei oikein noteeraa. "Sillä ei voi soittaa videopuheluja, joten se ei meitä kiinnosta", hän sanoo.

3g puree parhaiten Italiassa.
Ruotsalaisverkko on yksi yhdeksästä kaupallisesta 3g-verkosta, jotka maailmassa on toistaiseksi avattu.
Ykkösoperaattori on juuri Hutchison, joka Ruotsin lisäksi on tänä vuonna avannut verkot Euroopassa myös Italiassa, Isossa-Britanniassa ja Itävallassa.
Yhtiön tavoitteena oli saada verkoille näissä suurissa maissa miljoona käyttäjää vuoden loppuun mennessä, mutta se jää haaveeksi. Yhtiön viime viikolla julkistamien lukujen mukaan käyttäjiä on Euroopassa nyt 470 000.
Parhaiten 3g tuntuu purevan Italiassa, jossa käyttäjiä on 320 000. Ruotsissa 3g:ssä soittelee vasta noin 10 000 asiakasta.
Hutchison ja sen taustavoima, hongkongilainen miljardööri Li Kashing, on toistaiseksi varsin yksin kaupallisten 3g-verkkojen julkistuksessa.
Eurooppalaiset operaattorit ovat yhä korvat luimussa taannoisten umts-huutokauppatoilailujensa kanssa ja pitävät korostetun matalaa profiilia 3g-etenemisessään.
[Juha Kalliolahti ]
Operaattori 3:n myymälä Tukholman Stureplanilla on Pohjoismaiden näyteikkuna 3g-aikaan.
Japanissa 3g-verkot ovat olleet tarjolla jo toista vuotta, mutta menestys ei ole ollut odotettu. Parhaiten 3g on käynyt kaupaksi Etelä-Koreassa, jossa verkkostandardi on Euroopan ja Japanin DoCoMo:n käyttämän w-cdma:n sijasta cdma2000.
Euroopassa odotellaan vuoden loppukuukausien aikana otettavan käyttöön useita uusia verkkoja muun muassa Saksassa ja Englannissa. Esimerkiksi maailman suurin matkaviestintäoperaattori Vodafone lähtenee liikkeelle Isossa-Britanniassa vielä ennen joulua.
Sen sijaan suomalaiset saavat odotella ensi vuoden puolelle. Telia-Sonera ilmoittaa avaavansa kaupalliset 3g-verkot Suomessa ja Ruotsissa "kun se on kaupallisesti järkevää."
Samantapainen aikataulu on muillakin luvanhaltijoilla, kuten Radiolinjalla.
Ykköspaikalle on tungosta.
Ericsson käy Nokian kanssa kovaa kisaa johtavan 3g-verkkotoimittajan asemasta. Nokialla on oman ilmoituksensa mukaan yli 30 prosentin osuus wcdma-markkinoista ja "johtoasema tekniikan käyttöönotossa".
Ericsson on Nokian johtoasemasta eri mieltä. "Ericssonilla on selvä johtoasema, kun katsotaan solmittuja sopimuksia ja kaupallisesti toimivia verkkoja", sanoo w-cdma-verkkojen markkinointijohtaja Viktoria Eklund.
Hänen mukaansa Erics-son on tehnyt sopimuksia toimituksista yli 40:een 3g-verkkoon. Eklundin mukaan Ericssonin verkkobisneksen liikevaihdosta 3g-verkkojen osuus on vajaat 15 prosenttia.
Verkkobisnes on ollut pari vuotta takkuista, mikä osittain johtuu operaattorien rahojen palamisesta 3g-lisensseihin. Ericssonissa uskotaan, että käänteenkin on joskus tultava.
"Elleivät operaattorit ala pian lisätä verkkoinvestointejaan, näemme kohta paljon tyytymättömiä asiakkaita", sanoo Ericsson Mobile Platform- yksikköä vetävä Kjell Gustafsson.
"Ellei verkoista pidetä huolta, niille uhkaa käydä kuin Pohjois-Amerikan sähköverkoille."
Kännykkä-Dell muuttaa markkinoita.
Gustafssonin yksikkö testaa ja kehittää uusia puhelinmalleja, yhä enemmän myös muille kuin Sony-Ericssonille. Gustafsson lupaa, että piakkoin on tulossa markkinoille "erittäin mielenkiintoisia uutuuksia".
"Kyllä 3g:n kunnollinen liikkeellelähtö on kiinni siitä, että valmistajat ja ennen muuta Nokia lähtevät tosissaan liikkelle", hän sanoo.
Gustafsson arvelee, että matkapuhelinvalmistajat saavat varautua samaan ilmiöön kuin pc-bisnes aikoinaan: nykyisten valtamerkkien haastajaksi tulee "kännykkä-Dell", joka ei kehitä tuotteita itse vaan kokoaa ne standardiosista ja menestyy logistiikan hallinnalla.
"Uskon, että siirryttäessä 3g-aikaan myös aasialaisvalmistajien asema vahvistuu, sillä heille on jo kertynyt kokemusta isoista värinäytöistä ja pelimaailmasta."

0

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

        Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
        Maailman menoa
        651
        8000
      2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

        Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
        Maailman menoa
        467
        2289
      3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

        Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
        Kotimaiset julkkisjuorut
        233
        2203
      4. Poliisi otti Stefun kiinni!

        Seiska tietää kertoa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        147
        1779
      5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

        Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        27
        1270
      6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

        Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
        Viihde ja kulttuuri
        51
        1243
      7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

        Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1169
      8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

        nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
        Ikävä
        65
        850
      9. Steppuli veressä

        Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        59
        821
      10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

        Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
        Suhteet
        7
        756
      Aihe