Kumpi rikosnimike tulee kyseeseen kun joku kadulla tulee väkivalloin viemään sinun kädestäsi kännykkäsi, niin että sinulle tulee vammoja, ryöstö vai vain vahingonteko?
Poliisin omilla sivuilla kerrotaan että "Vahingonteoksi katsotaan esimerkiksi seinien töhriminen, autojen potkiminen ja puhelinkoppien rikkominen."
"Kaverin tai kenen tahansa tuntemattoman henkilön omaisuuden anastaminen väkivalloin tai väkivallalla uhkaamalla on vakava rikos. Rikoslaki määrittelee sen ryöstöksi. Ryöstösaaliin suuruudella ei ole merkitystä rangaistusta määrättäessä. Sen sijaan, jos uhrille aiheutuu vakava vamma, sairaus tai hengenvaarallinen tila tai jos ryöstössä käytetään jotain asetta, vankeusrangaistuksen pituus voi nousta jopa kymmeneen vuoteen."
Eikö maalaisjärjellä ajatellen kyseessä ole selvästi ryöstö eikä pelkkä vahingonteko?
Ryöstö vai vahingonteko
3
1133
Vastaukset
Selkeä ryöstöhän tuo olisi muuten, mutta Suomessa liudennetaan rikosnimikkeitä urakalla ilmeisesti, jotta tilastot saataisiin näyttämään nätimmiltä. Tuon tapainen mennee eteenpäin varkautena tai mahdollisesti törkeänä varkautena. Saadut vammat pitää pystyä todistamaan selkeiksi ja ko. tilanteessa saaduiksi.
Vahingontekohan se ei ole, ellei sitten tekijä esim. ole väkivalloin siepannut kännykkää toisen kädestä, paiskannut sen palasiksi seinään tai soittanut satasen puhelun mammalle Gambiaan. Tuostahan voisi tulla lievä pahoinpitely ja vahingonteko.- vahingontekona
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta? - kauheasti ole
vahingontekona kirjoitti:
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta?väliä, millä nimikkeellä poliisi tutkii. Syyttäjä sitten aikanaan miettii, mistä rikosnimikkeestä syyttää.
Jos vammoja syntynyt, niin ei missään nimessä ole lievä pahoinpitely.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635162Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2544222Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty593821Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372206Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.221564Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar621217Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6939- 94879
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31837