Kumpi rikosnimike tulee kyseeseen kun joku kadulla tulee väkivalloin viemään sinun kädestäsi kännykkäsi, niin että sinulle tulee vammoja, ryöstö vai vain vahingonteko?
Poliisin omilla sivuilla kerrotaan että "Vahingonteoksi katsotaan esimerkiksi seinien töhriminen, autojen potkiminen ja puhelinkoppien rikkominen."
"Kaverin tai kenen tahansa tuntemattoman henkilön omaisuuden anastaminen väkivalloin tai väkivallalla uhkaamalla on vakava rikos. Rikoslaki määrittelee sen ryöstöksi. Ryöstösaaliin suuruudella ei ole merkitystä rangaistusta määrättäessä. Sen sijaan, jos uhrille aiheutuu vakava vamma, sairaus tai hengenvaarallinen tila tai jos ryöstössä käytetään jotain asetta, vankeusrangaistuksen pituus voi nousta jopa kymmeneen vuoteen."
Eikö maalaisjärjellä ajatellen kyseessä ole selvästi ryöstö eikä pelkkä vahingonteko?
Ryöstö vai vahingonteko
3
1086
Vastaukset
Selkeä ryöstöhän tuo olisi muuten, mutta Suomessa liudennetaan rikosnimikkeitä urakalla ilmeisesti, jotta tilastot saataisiin näyttämään nätimmiltä. Tuon tapainen mennee eteenpäin varkautena tai mahdollisesti törkeänä varkautena. Saadut vammat pitää pystyä todistamaan selkeiksi ja ko. tilanteessa saaduiksi.
Vahingontekohan se ei ole, ellei sitten tekijä esim. ole väkivalloin siepannut kännykkää toisen kädestä, paiskannut sen palasiksi seinään tai soittanut satasen puhelun mammalle Gambiaan. Tuostahan voisi tulla lievä pahoinpitely ja vahingonteko.- vahingontekona
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta? - kauheasti ole
vahingontekona kirjoitti:
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta?väliä, millä nimikkeellä poliisi tutkii. Syyttäjä sitten aikanaan miettii, mistä rikosnimikkeestä syyttää.
Jos vammoja syntynyt, niin ei missään nimessä ole lievä pahoinpitely.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937568
- 403622
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021846- 241060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32943Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27911Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26662