Kumpi rikosnimike tulee kyseeseen kun joku kadulla tulee väkivalloin viemään sinun kädestäsi kännykkäsi, niin että sinulle tulee vammoja, ryöstö vai vain vahingonteko?
Poliisin omilla sivuilla kerrotaan että "Vahingonteoksi katsotaan esimerkiksi seinien töhriminen, autojen potkiminen ja puhelinkoppien rikkominen."
"Kaverin tai kenen tahansa tuntemattoman henkilön omaisuuden anastaminen väkivalloin tai väkivallalla uhkaamalla on vakava rikos. Rikoslaki määrittelee sen ryöstöksi. Ryöstösaaliin suuruudella ei ole merkitystä rangaistusta määrättäessä. Sen sijaan, jos uhrille aiheutuu vakava vamma, sairaus tai hengenvaarallinen tila tai jos ryöstössä käytetään jotain asetta, vankeusrangaistuksen pituus voi nousta jopa kymmeneen vuoteen."
Eikö maalaisjärjellä ajatellen kyseessä ole selvästi ryöstö eikä pelkkä vahingonteko?
Ryöstö vai vahingonteko
3
1131
Vastaukset
Selkeä ryöstöhän tuo olisi muuten, mutta Suomessa liudennetaan rikosnimikkeitä urakalla ilmeisesti, jotta tilastot saataisiin näyttämään nätimmiltä. Tuon tapainen mennee eteenpäin varkautena tai mahdollisesti törkeänä varkautena. Saadut vammat pitää pystyä todistamaan selkeiksi ja ko. tilanteessa saaduiksi.
Vahingontekohan se ei ole, ellei sitten tekijä esim. ole väkivalloin siepannut kännykkää toisen kädestä, paiskannut sen palasiksi seinään tai soittanut satasen puhelun mammalle Gambiaan. Tuostahan voisi tulla lievä pahoinpitely ja vahingonteko.- vahingontekona
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta? - kauheasti ole
vahingontekona kirjoitti:
Näköjään poliisi lieventää rikosnimikkeitä, koska tässäkin tapauksessa vähätellään pahoinpitelyä ja ryöstöä.
Lain mukaan ryöstön määritelmä:
1 § Ryöstö. Joka käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta on tuomittava ryöstöstä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Yrityskin on rangaistava.
Eli tässäkin tapauksessa poliisi haluaa ettei pahoinpitelijä/ryöstäjä saa vankeustuomiota, koska ryöstössähän tuomio on vähintään 4 kk.
Kuinka paljon pienempi tuomio tulee lievästä pahoinpitelystä ja vahingonteosta?väliä, millä nimikkeellä poliisi tutkii. Syyttäjä sitten aikanaan miettii, mistä rikosnimikkeestä syyttää.
Jos vammoja syntynyt, niin ei missään nimessä ole lievä pahoinpitely.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa626116Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434358Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2703713Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3023657Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1133465Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1043446Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty293423Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky53318Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3602914Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm392463